ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Bashkebisedim me drejtorin e SHF "Nuri Mazari"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Bashkebisedim me drejtorin e SHF "Nuri Mazari"   Mon Jun 30, 2008 12:27 am

Bashkėbisedim me drejtorin e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde,Z.Nuhi MamudiE dim se dollogozhdaret jane arsimdashes,kete e verteton edhe vet fakti rregullshmeria ne SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde.
Kjo shkolle prej fillimit te saj e deri me sot njihet si SHKOLLA FILLORE QENDRORE,kėshtu qė deri ne vitin 2006 shkolla jone permbante 9 Shkolla periferike ndersa sot ajo ende eshte nje qender me 4 shkolla periferike si: SHF "Aki Dika"-Livadhi",SHF " Ekrem Jakupi"Koroshishte si dhe 2 Shkollat 4 vjeēare siē ėshtė ajo e Zhepinit dhe ajo e Pohumit.
Shkolla fillore nė fshatin tonė ėshtė ndertuar nė vitin 1969. Si objekt shkollor ajo nuk i plotėsonte kushtet minimale pėr mesim bashkėkohor me planet dhe metodat e reja tė mesimit interaktiv. Pra duhej tė gjithė tė angazhohemi qė shkolla e jonė tė jetė sa mė e mirė dhe me kushte sa mė tė mira. Shkolla jonė u rindėrtua nė vitin 2001 me inciativė tė qytetarėve tė Dollogozhdės nga fonde tė oragnizuara me vetiniciativė
Mirepo diēka na shqeteson sepse vet realiteti e flet atė,dita ditės po behej zvogelimi i nxenesve per shkaqe tash me teper te dukshme Migrimi jasht vendit ėshte njė plage e pasherueshme per Shkollen tone.Pėr kete arsyje vendosem te bejm nje bashkbisedim me drejotorin e shkolles fillore "Nuri Mazari"-Dollogozhde
Z.Nuhi Mamudi

Argent: Me pak fjal na tregoni per biografine tuaj?

Z.Nuhi Mamudi: Jam i lindur ne F.Dollogozhdė,ku e kam kryer edhe shkollen fillore,gjimnazin ne Strugė dhe shkollen e larte pedagogjike nė Prishtine,momentalisht jam nė studime pos diplomatike nė Manastir ne drejtim menaxhment i arsimit.Kam ni karier 22 vjeēare ne arsim ku nga fillimi dhe deri para ni vit e gjysem kam punuar si arsimtar (Si arsimtar i arsimit teknik dhe me qe ne profesion jam sociolog vitet e fundit e kam zhvilluar edhe lenden e kultures qytetare,detyren e drejtorit e kryej nga fundi i vitit 2006 dhe lirisht mund te theme se si shkolle jemi te mbeshtetur ne pune ekipore.Vendimet i sjellim ngadal dhe ne menyr demoktratike por i realizojme shpejte.Jemi te angazhuar per ndertimin e nje klime dhe kulture te shendoshe shkollore ku ka rregull,higjen dhe dicipline si dhe raporte te shkelqyera ndernjerzore.

Argent: Drejtoret e shkolles fillore "Nuri Mazari" prej themelimit e deri me sot:

Drejtore:

1.Alinaxhi Sula
2.Inajet Dauti
3.Osman Sela
4.Xheladin Emini
5.Liman Pollozhani
6.Rami Alla
7.Aliriza Lloga
8.Mustafa Useini
9.Mexhit Imeri
10.Natmir Zhaku
11.Nui Mamudi

Ju jeni i 11? Si e gjetet shkollen fillore kur moret persiper detyren si drejtor,dhe si vijon puna juaj si drejtor i kesaj shkolle fillore qendrore?
Nuhi Mamudi: Klima dhe kultura e shkolles jane koncepte te cilat nuk ndertohen brenda nates.SHF "Nuri Mazari'-Dollogozhde ka nje tradite te gjate te kultivimit te klimes dhe kultures se shkolles.
Ne si ekip udheheqes jemi te perqendruar qe te zhvillojme edhe me tutje nje klime dhe nje kulture te shendoshe me rend,rregull dhe disipline ku ēdonjerit i thuhet nje Mirdita apo nje mirupafshim e ėmbėl.
Argent: Sa eshte numri i pergjithshem i nxenesve ne kete shkolle? Dhe cka mendoni edhe pse eshte e dukshme,dita dites behet zvoglimi i nxenesve per arsyje Migrimi, sa ju shqeteson ky fakt?

Nuhi Mamudi: Shkolla Fillore Qendrore (SHFQ) "Nuri Mazari" ėshtė njė qender e 2 shkollave 8 vjeēare dhe 2 shkollave 4 vjeēare si: SHF "AKI DIKA"-LIVADHI, SHF "EKREM JAKUPI"-KOROSHISHTE, si dhe Shkolla 4 vjeēare e Zhepinit dhe e Pohumit.
Gjithsej numri i pergjithshem ėshtė 833 Nxenes,ndėrsa vet SHF "NURI MAZARI"-Dollogozhdė ka 343 Nxenes.Dikur SHF "Nuri Mazari" permbante 9 shkolla periferike si: Shkollen fillore 8 vejcare si shkolla fillore e Livadhis,Koroshishtes,Tateshit te larte dhe Misllodezhdes si dhe shkollat 4 vjecare si : Zhepin,Bixhove,Pohum,Tastesh i poshtem dhe Bogovice dhe numri i pergjithshem ishte 1812 Nxenes,ndersa sot ky numer zbret deri ne 1050 Nxenes dhe plaga e kesaj zbritje eshte mergimi.Migrimi eshte masovike,numri i nxenesve dita dites vazhdon te bie edhe me poshtė.
Argent: Sa jeni i kenaqur nga puna juaj?puna e arsimtareve? dhe nxenesve?

Nuhi Mamudi:Ne pergjithsi me qe puna jone eshte e programuar me programin e shkolles si dhe planprogramin e aktiveve pedagogjike te grupit klasor dhe lendor jemi duke percill punen e tyre ( Realizimin e plan programit),mbarmbatjen e proceseve edukativo arsimore,edhe mendojme se do na shkojne ne rregull.


Argent:Ne vitin 2006,Shkolla fillore "Naim Frasheri" ( qe mbante emrin ) u shenderrua me emrin e luftetarit tane nga Dollogozhda "Nuri Mazari" Si u prit ky lajm nga ju?

Nuhi Mamudi: Sa i takon emrit te shkolles gjegjesisht nderrimit te tij nga "Naim Frasheri" ne "Nuri Mazari",levdata,merita dhe pergjegjesia mbetet mbi ish drejtorin Z.Natmir Zhaku me qe emri i shkolles u nderrua ne mandatin e tij.Argent:ēfar aktivitete organizon shkolla jone?Dhe sa eshte e ftuar neper gara komunale,republikane e kshu me radh?

Nuhi Mamudi: Ne shkollen tone organizohet mesim i rregullt dhe ate i organizuar ne lende objektative,zgjedhore dhe fakultative,mesim shtyes,mesim plotesues dhe aktivitete te lira.
Ne kuader te aktiviteteve te lira funksionon Kori i shkolles dhe shtypet revista shkollore "Filloristi".
Si shkolle jemi pjesmarres ne te gjitha garat shkollore,komunale,rajonale,shtetetore dhe nderkombetare.
Sa i takon vitit shkollor 2006/2007 kemi marre pjese ne disa gara edhe ate:
a) Ne garat komunale te matematikes ku shkolla fillore "Nuri Mazari"-Dollogozhde ka marre vendin e pare me nxenesit e klasave V ,VI,VII dhe VIII.
b) Ne garat nderkombetare te matematikes ne Durres qyteti i Struges u perfaqesua me 3 nxenese te SHF "Nuri Mazari" dhe ate : Donika Dervishi dhe Florinda Istrefi.
c) Ne olimpiaden e matematikes e mbajtur ne Struge,moren pjese 2 nxeneset tona :Rezarta Zhaku dhe Qendresa Mamudi
ē) Ne garat rajonale te ekologjis te organizuarnga SHMP (Shkolla e Mesme Private) "Yahya Kemal"-Strugė kemi marr vendin e dyte.
Po ne kuader te SHMP "Yahya Kemal" Struge ne garat republikane te Kimis kemi mar vendin e 8 ne nivel shteteror.
d) Ne vitin shkollor 2007 ne garat ne recitime te organizuar po nga SHMP "Yahya Kemal"Struge ne javen e kultures shqiptare (22 nentor 2007) kemi marr 3 vendet e para ( 1 , 2, 3) ne recitime.
dh) Ne garat e Gj.Frenge te organizuar ne nivel komunal kemi marr vendin e pare.


Argent: Pse nuk funksionin Menza ushqimore?


Nuhi Mamudi: Sa i takon menzes ushqimore,duhet pyetur ish drejtorin sepse ne mandatin e tij u mbyll kjo menze.
Argent: Disa fjal per http://www.dollogozhda1.it.gg

Nuhi Mamudi: Shrytezoj nga rasti qe ne emrin time personal dhe ne emrin e SHF "NURI MAZARI"-Dollogozhde ta pershendes kete inciative tuajen me qe kjo faqe e internetit e mban gjalle lidhjen e shkolles tone ne mbar boten ku ndodhen shqiptare.
Ju pershendes dhe ju faleminderit.Argent: Po ashtu ju falemenderojme qe pranuar ftesen tone,dhe ju urojm suksese ne kete shkolle.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Bashkebisedim me drejtorin e SHF "Nuri Mazari"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Intervista-
Kėrce tek: