ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 [b]Festohet 28 Nentori Ne Sh.F "Nuri Mazari"-Dollo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: [b]Festohet 28 Nentori Ne Sh.F "Nuri Mazari"-Dollo   Wed Nov 28, 2007 4:14 pm

Pėr nderė tė 28 Nėntorit,ditės sė ngritjes se flamurit shqiptar ne Vlore dhe shpalljen e pavarsise se Shqiperise ne vitin 1912 sot me 28 nentor 2007 festohet ne SH.F "Nuri Mazari"-Dollogozhde.
Hapja e programit si gjithmone behet nga korri i shkolles duke e interpretuar Himnin Kombetar.
Me pas prezantusja e programit vijon me fjalimin : "Te nderuar mesimdhenes dhe ju veterane te arsimit,te dashur prinder dhe nxenes,mire se keni ardhur ne kete manifestim qe i kushtohet 28 Nentorit,dites se flamurit tone kombetar.Edhe sivjet shkolla jone po vazhdon traditen e shenimit te datave te rendesishme te historise sone kombetare dhe festave tjera,duke u prezentuar me nje program te pasur kulturor dhe artistik"
Ne fillim te ketij programi merr fjalen drejtori i shkolles fillore Z.Nui Mamudi i cili i pershendet te pranishmit.
Pas fjalimit te drejtori te shkolles,nderin per tu ngjitur ne skene te marr fjalen e merr kryetari i komunes se Struges z.Ramiz Merko i cili tregon aktivitet e keshillit komunal qe jan ber gjat kesaj dite,duke e theksuar edhe Homazhe ne bustin e Komandant Struges Nuri Mazari.
Me pas vazhdon nje referat kushtuar 28 Nentorit dites se flamurit e interpretuar nga Laureta Jaja.
Pas perfundimit te referates ne skene ngjitet Teuta Dauti,Fjolla Mamudi,Arberim Oxha,Edona Dauti dhe Rezarta Mamudi per te interpretuar recitalin e pergatitur nga profesor Hasan Isko.
Recitali po ashtu u percoll edhe nga kori i shkolles,i drejtuar nga profesori i muzikes Artan Beqiri.
Ne vazhdim te programit poezia dhe kenga kane qene gjithmone motra te pandara,ato kane frymezuar popullin tone nder shekuj.Ndaj,ne vazhdimesine e programit u recituan nje kolazh poezish te pergatitur nga nxenesit e shkollave fillore "Nuri Mazari","Ekrem Jakupi" dhe "Aki Dika"
Poezia "Deshmoreve" u recitua nga nxenesja Enkela Elmazi ndersa Miradije Dika interpretoje poezin "Marshi barbar",nxenesja Kaltrina Koxhaxhiku recitoj poezin "Flamuri Kombetare dhe nxeneset Alma Oxha dhe Vjosa Useini e interpretuan nje rapsod popullor "Cu mbush mali".
Ne vijim te programit kulturore-artistik nuk mungon edhe vallja shqiptare, e kush me bukur mund ta interpretoje Mallin e Camerise pervec SHKA "Besa"-Dollogozhde,te realizuar nen korreografine e Festime Zhakut dhe Argent Alasanit.
Dal nga dal programit i erdh edhe fundi keshtu qe pas mbarimit te programit shkolla kishte organizuar nje koktell per te pranishmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
[b]Festohet 28 Nentori Ne Sh.F "Nuri Mazari"-Dollo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: