ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:15 am

Mesimi ne shkollen tone fillore ka filluar para luftes se dyte boterore,gjegjesishte ne kohen e mbreterise Sėrbeve,Kroateve dhe Slloveneve ne gjuhen serbokroate duke nisur sipas perkujtimeve kah viti 1926.Ne keto treva kane ekzistuar dy shkolla fillore ne F.Dollogozhde dhe F.Koroshishte me arsimtare poashtu serb.Edhe pse u angazhuan duke bashkepunuar me arkivin e Ohrit qe te sigutojme dokumentacionin e nevojshem,nuk patem sukses pasi qe dokumentacioni nga kjo periudhe mungon edhe ne Arkivin edhe ne shkollen tone.Prandaj te dhenat do ti pasqyrojme ne baze te kujtimeve nga kjo periudhe.Sa per tani disponojme me 2 deftesa te kesaj periudh qe do ti paraqesim si deshmi.
Ne baze te bisedes qe u be per kete rast me Fuat Useinin ish nxenes i kesaj shkolle del se,mesimi kryekeput eshte zhvilluar ne gjuhen serbokroate siē e cekem me larte,kete gjuhe ne nxenesit nuk e kemi njohur.Mesuesit poashtu ishin serb apo malazeze te ardhur nga keto shtete.
Mesonim permendes-thote Fuati.Mesuesi e perdorte edhe forcen fizike per shkak se nuk e njihnim gjuhen serbokroate.
Ne kete shkolle mesimet kane zgjatur 4 vjet,pervec lendeve te tjera qe mesoheshin ne ate kohe si lende e vecant ka ekzistuar edhe lenda "Njohuri per fene".Keto shkolla quheshin "Sibijan Mejtepe"
Per shkak se shkolla ku eshte zhvilluar mesimi ishte e vjeter ne Dollogozhde diku kah viti 1929 sic me kujtohet shkolla e mbyllur dhe nxenesit e ketij fshati shkollimin e kane vazhduar ne fshatin Koroshishte,ku shkolla ka vazhduar te punoje deri nga viti 1933.Sipas kujtimeve te mesuesit Z.Remzi Qoku-ne Koroshishte mesues gjate gjithe kohes gjer ne pension ka qene Naume ( mbimeri nuk i dihet) e ka mesuar shqipen dhe me nxenesit ka folir shqip.Nxenesve u ka then "Kur te vjen" nadzorniku" mos folni shqip por folni serbisht.
Prej viti 1933 apo 1934 duket se edhe ne Koroshishte kjo shkolle eshte mbyllur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Periudha pas ēlirimit shkola fillore ne fshatin Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:16 am

Periudha pas ēlirimit shkola fillore ne fshatin Dollogozhde


Shkolla fillore ne gjuhen shqipe ne fshatin Dollogozhde ne baze te dokumentacionit qe posedojme eshte hapur ne vitin shkollore 1946/47,me emrin Orhan,ndersa ne vitin shkollore 27.12.1993,kur shkolla u emerua me emrin e poetit me te madh shqiptare dhe pedagogut "Naim Frasheri".
Hapja e shkolles e pare ne gjuhen shqipe ishte dite soleminiteti per te gjithe fshataret te cilet me gezim te madh e priten hapjen e shkoles se pare ne gjuhen amtare.
Mesimi u zhvillua ne ciklin e ulet prej themelimit gjer ne vitin shkollore 1954/55,prej kur u hap klasa e pare e peste me te cilin filloi mesimi ne ciklin e larte,keshtu qe ne vitin shkollor 1957/58,mbarojne klasen e tete semimaturantet e pare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:17 am

Ndryshime ne shkollen tone

Shkolla jonė u rindėrtua nė vitin 2001 me inciativė tė qytetarėve tė Dollogozhdės nga fonde tė oragnizuara me vetiniciativė. Mė 5 maj tė vitit 2006, shkolla jonė qė tash e disa vite mbante emrin e Rilindasit tonė tė madhė "Naim Frashėri", emėrohet me emrin e luftėtarit dhe Komandantit tė UĒK-sė, bashkėfshatarit tonė te dashur dhe tė paharruar "Nuri Mazari-Komandant Struga". Sukseset nė kėtė shkollė nuk janė duke ndaluar. Ne te ardhmen shpresojmė se do ketė edhe me tutje suksese edhe mė tė mėdha me tė cilat do mburret jo vetėm Dollogozhda por e gjithė Treva Strugane por pse jo edhe gjithė kombi shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:18 am

Regjister i vitit shkollor 1946/47:


Ne klasen e pare jane regjistruar ....................... 78 nxenes
Ne klasen e dyte jane regjistruar ....................... 20 nxenes
Ne klasen e trete jane regjistruar ...................... 8 nxenes
Ne klasen e katert jane regjistruar .................... 10 nxenes.

Gjithsej: 116 nxenes
Mesuesi i klases pare nuk dihet,ndersa per klasen e II , III DHE IV si mesuesi figuron Avni Selmani.

Ne kete vit shkollore jane mesuar keto lende mesimore:

Cikli i ulet :
1.Gjuhe amtare
2.Matematike
3.Vizatim
4.Kendim
5.Fiskullture
6.Bukur shkrim

Cikli i larte (paramendohet):
1.Gjuhe Maqedone
2.Histori
3.Gjeografi
4.Dituri Natyre
5.Matematike
6.Vizatim
7.Kendim
8.Fiskullture
9.Bukur shkrim
10.Gjuhe shqipe

Keto lende jane cekur ne ditar dhe lendet jane paraqitur ne baze te te dhenave ne regjister per ciklin e ulet,por per ciklin e larte nuk dihet,por numri i lendeve jep mundesi te konstantohet se eshte zhvilluar mesimi ne ciklin e larte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:20 am

Regjister i viti shkollor 1947/48

Ne klasen e I jane regjistruar ................. 64 nxenes
Ne klasen e II jane regjistruar ................ 46 nxenes
Ne klasen e III jane regjistruar .............. 17 nxenes
Ne klasen e IV jane regjistruar ............. 10 nxenes.

Gjithsej: 137 nxenes

Klase si duket kane qene te kombinuara edhe pse numri i nxenesve ka qene i madh,si duke ka munguar kuadri arsimore pasi qe si arsimtare ekziston vetem emri i Zhuzide Karēe.Te gjitha te dhenat e cekura me larte jane shenuar ne "Librin kryesor"prej viti 1946/47 deri me 1951/52,dhe ne librin "Libri Protokolli" prej vitit 1947 deri me 1950.
Per here te pare ne dokumentacionin shkollor,shkolla fillore ne fshatin Dollogozhde eshte emruar si "Shkolla fillore popullore" lyftetari ORHAN,qe paraqitet ne regjistrin e vitit shkollore 1947/48.Ne kete ditar jane shenuar te njejtat lende mesimore te cilatn ndryshojne per vitin e III grupi i dyte,qe nenkuptohet per klasen e VII te ciklit te larte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:20 am

Regjister i viti shkollor 1948/49

Ne klasen e I jane regjistruar 120 nxenes
Arsimtare eshte Gjyzide Karēe
Ne klasen e II jane regjistruar 47 nxenes
Arsimtar ka qene Xhevdet Karēe
Ne klasen e III jane regjistruar 39 nxenes
Ne klasen e IV jane regjistruar 12 nxenes

Gjithsej: 218 nxenes.

Arsimtar i klases III dhe IV qe kane qene te kombinuara si arsimtar figuron Xhevdet Karēe
Ne kete regjister poashtu shkruan "Shkolla fillore popullore "Dollogozhde pa emer te shkolles.Mesimi esgre zhvilluar me te njejtat lende mesimore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:21 am

Regjister i viti shkollor 1949/50

Ne regjister tani emri i shkoles eshte shkruajtur "Shkolla fillore popullore"-BASHKIMI"-Dollogozhde

Ne klasen e I jane regjistruar 16 Nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi

Ne klasen e II jane regjistruar 68 nxenes
Arsimtare ka qene Gjyzide Karēe
Ne klasen e III jane regjistruar 33 nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi
Ne klasen e IV jane regjistruar 12 nxenes
Arsimtare ka qene Gjyzide Karēe

Gjithses: 189 nxenes

Ne baze te regjistrave dhe emrave te mesuesve nenkuptohet se klaset kane qene te kombinuara I dhe III dhe II dhe IV qe e deshmojne kujdestaret e klasave te cekura me larte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:21 am

Regjister i viti shkollor 1950/51

Ne klasen e I jane regjistruar 55 nxenes
Arsimtare dhe pergjegjese ka qene Gjuzide Karēe
Ne klasen e II jane regjistruar 70 nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi
Ne klasen e II jane regjistruar 51 nxenes
Arsimtare ka qene Gjyzide Karēe
Ne klasen e IV jane regjistruar 28 nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi

Gjithses 204 nxenes

Forma e ditareve-regjistrave tani ndryshon,ditaret jane me te medhaja,ndersa perberja e lendeve nuk ndryshone.
Evidenca plotesohet ne gjuhen shqipe ndersa dokumentacioni eshte shkruajtur ne gjuhen Maqedone.
Per ēdo klase ekziston regjister-ditar i veēante.
Numri i nxenesve sidomos ne klasen I eshte shume i ndryshuar prej 120 dal ngadal zbret,me te cilin deshmohet se ne klasen e pare jane regjistruar edhe nxenesit me moshe me te madhe me qellim qe te perfshihen ne procesin mesimore apo te mesojne shkrim kendim qe eshte e pranueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:22 am

Regjister i vitit shkollor 1951/52

Ne klasen e I jane regjistruar .................. 47 Nxenes
Arsimtare ka qene Myzhgjane Kadiu
Ne klasen e II jane regjistruar .................. 50 Nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi
Ne klasen e III jane regjistruar .................... 51 Nxenes
Arsimtare ka qene Bilal Bilali
Ne klasen e IV jane regjistruar .................... 24 nxenes
Emri i arsimtarit nuk dihet

Gjithsej: 172 Nxenes

Ditaret-regjistrat ne kete vit shkollor jane me te vegjel,ndersa numri i lendeve mesimore nuk ndryshon,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:23 am

Regjister i vitit shkollore 1952/53


Ne klasen e I jane regjistruar .................... 65 Nxenes
Ne klasen e II jane regjistruar ................... 23 Nxenes
Arsimtare e te dy klasave te kombinuara ka qene Myzhgjane Kadiu
Ne klasn e III-II jane regjistruar 22 Nxenes

Ne keta regjistra figurojne 2 klase te II dhe emrat e nxenesve nuk perputhen qe do te thote se nje klase e ka pasur Myzhgjane Kadiu kurse klasen tjeter e ka pasur Aqif Dalipi.

Ne klasen e IV jane regjistruar ...................... 39 Nxenes
Arsimtare ka qene Bilal Bilali

Gjithsej 172 Nxenes


Te gjithe nxenesit jane regjistruar ne librin per regjistrimin e nxenesve te lindur nga viti 1935 deri me 1955
Regjistrat dhe lendet mesimore nuk ndryshojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:23 am

Regjister i vitit shkollore 1953-54

Ne klasen I jane regjistruar ................. 44 Nxenes
Arsimtar ka qene Bilal Bilali
Ne klasen e II jane regjistruar ................. 41 Nxenes
Arsimtare ka qene Xhevdek Karēe
Ne klasen e III jane regjistruar ................. 40 Nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi
Ne klasen e IV jane regjistruar ............... 33 Nxenes

Gjithsesj 158 Nxenes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:23 am

Regjister i vitit shkollore 1954/55

Ne klasen e I jane regjistruar ......................Nuk dihet
Ne klasen e II jane regjistruar .................... 44 Nxenes
Ne klasen e III jane regjistruar ..................... 41 Nxenes
Ne klasen e IV jane regjistruar .................... 40 Nxenes

Gjithsej: 125 Nxenes

Arsimtaret per te gjitha klaset nuk dihet pasi qe nuk ka shenime.
Poashtu nuk ka ndryshime ne lendet mesimore.Edhe regjistrat nuk kane patur ndryshime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:24 am

Regjister i vitit shkollor 1955/56

Ne klasen e pare jane regjistruar ....................... 55 Nxenes
Arsimtare ka qene Nevzat Hoxha

Ne klasen e II jane regjistruar ........................ 35 Nxenes
Arsimtare ka qene Ilmi Lloga
Ne klasen e III jane regjistruar ............................ 41 Nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi
Ne klasen e IV jane regjistruar .......................... 32 Nxenes
Arsimtare ka qene Ateme Karēe
Gjithsej: 163 Nxenes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:25 am

Regjistrat e vitit shkollor 1956/57

Ne klasen e I jane regjistruar ................... 52 Nxenes
Arsimtare ka qene Idiz Reēi
Ne klasen e II jane regjistruar ................. 44 Nxenes
Arsimtare ka qene Nermine Kadriu
Ne klasen e III jane regjistruar ................. 33 Nxenes
Arsimtare ka qene Fikri Destani
Ne klasen e IV jane regjistruar ................... 39 Nxenes
Arsimtare ka qene ............. A Aqif Destani

Gjithsej: 168 Nxenes

Cikli i larte

Ne klasen V-b,jane regjistruar ....................... 34 Nxenes
Ne klasen VI jane regjistruar ........................ 37 Nxenes
Ne klasen e VII jane regjistruar ..................... 19 Nxenes

Gjithsej 90 Nxenes

Per here te pare hasim neper regjistra shenim e klaseve te ciklit te larte me klaset V, VI,VII mungon klasa e VIII pasi qe nuk ka ekzistuar qe sipas te dhenave ne regjister fillimi i mesimeve ne ciklin e larte,ka fillua ne vitin shkollor 1954/55 qe ne regjistrat nuk e hasem por nga regjistrat dhe fotografine qe e kemi deshmohet se simimaturantet e pare ne kete shkolle kane dale ne vitin shkollor 1957/58.Me pare 8-vjecarja ka qene ne Koroshishte,drejtor ishte Xhevat Shashko-me 1957/58 u vendos ne Dollogozhde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:25 am

Regjistrat e vitit shkollor 1957/58

Ne klasen e I jane regjistruar ......................... 49 Nxenes
Arsimtare ka qene Myzhgjane Qoku
Ne klasen II jane regjistruar ......................... 46 Nxenes
Arsimtare ka qene Zini Bogo
Ne klasen e III jane regjistruar ....................... 44 Nxenes
Arsimtare ka qene Qani Sula
Ne klasen e IV jane regjistruar ....................... 30 Nxenes

Gjithsej: 169 Nxenes


Cikli i larte

Ne klasen V-a,jane regjistruar ........................... 34 Nxenes
Arsimtare ka qene Fikri Destani
Ne klasen e V-b,jane regjistruar .......................... 40 Nxenes
Arsimtare ka qene Ali Aliu
Ne klasen e VI-a,jane regjistruar .......................... 23 Nxenes
Arsimtare ka qene Osman Sela
Ne klasen e VI-b,jane regjistruar ........................ 23 Nxenes
Arsimtare ka qene Shefqet Dauti
Ne klasen e VII jane regjistruar ........................... 26 Nxenes
Arsimtare ka qene Remzi Qoku
Ne klasen e VIII jane regjistruar ............................. 15 Nxenes
Arsimtare ka qene Xhemail Qoku

Cikli i ulet: 169 Nxenes
Cikli i larte:161 Nxenes

Gjithsej : 330 Nxenes

Per kete vit shkollor e prezentojme gjeneraten e pare te semimaturanteve ne fotografi me kujdestarin e klases Xhemail Qoku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:26 am

Regjister i vitt shkollor 1958/59


Ne klasen e I jane regjistruar ................... 34 Nxenes
Arsimtare ka qene Nesrine Qoku
Ne klasen e II jane regjistruar ................... 40 Nxenes
Arsimtare ka qene Myzhgjane Qoku
Ne klasen III jane regjistruar ..................... 46 Nxenes
Arsimtare ka qene Nermine Sula
Ne klasen e IV jane regjistruar .................... 40 Nxenes
Arsimtare ka qene Aqif Dalipi

Gjithsej: 176 Nxenes

Cikli i larte

Ne klasen e V-a,jane regjistruar ............................ 47 Nxenes
Kujdestar ka qene Safet Sula
Ne klasen e V-b,jane regjistruar ............................. 41 Nxenes
Kujdestar ka qene Liman Pollozhani dhe Avni Karēe
Ne klasen e V-c,jane regjistruar ........................... 19 Nxenes
Kujdestar ka qene Belqia Dervishi
Ne klasene VI-a jane regjistruar ........................... 33 Nxenes
Kujdestar ka qene Fikri Destani
Ne klasen e VI-b,jane regjistruar .......................... 25 Nxenes
Kujdestar ka qene Fuad Dika
Ne klasen e VII jane regjistruar ........................ 34 Nxenes
Kujdestar klase Safet Sela
Ne klasen e VIII jane regjistruar ..................... 17 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Remzi Qoku

Cikli i ulet: 176 Nxenes
Cikli i larte: 216 Nxenes

Gjithsej: 392 Nxenes

Nga lista e nxenesve dhe perberja e klasave,mundemi te konstantojme se ne shkollen fillore "Bashkimi" ne Dollogozhde,mesimet i kane vazhduar ne Ciklin e larte nxenesit nga fshatrat perreth.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:26 am

Regjistrat e vitit shkollore 1959/60


Ne kete vite shkollor shkolla eshte transferuar nga objekti i vjeter shkollor i ashtuquajtur xhamia e vjeter ne objektin e ri ne "Domin" e fshatit me pare i rregulluar dhe i pergatitur per zhvillimin e mesimeve.


Ne klasen e I nuk ka te dhena per numrin e nxenesve te regjistruar
Ne klasen e II jane regjistruar ................................. 46 Nxenes
Arsimtare ka qene Nesrine Qoku
Ne klasen e III jane regjistruar ................................ 40 Nxenes
Arsimtare ka qene Myzhgjane Qoku
Ne klasen e IVane regjistruar ................................ 36 Nxenes
Arsimtare ka qene Ajri Kaliqi

Gjithsej: 122 Nxenes

Cikli i larte

Ne klasen e V-a,jane regjistruar ......................... 42 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Shefqet Dauti
Ne klasen e V-b jane regjistruar ........................ 44 Nxenes
Kujdestar klase ka qnee Remzi Qoku
Ne klasen e VI-A jane regjistruar ...................... 30 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Safet Sula
Ne klasen e VI-b, jane regjistruar ..................... 34 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Belqia Dervishi
Ne klasen e VII jane regjistruar ...................... 34 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Fuat Dika
Ne klasen e VIII jane regjistruar ............................. 22 Nxenes
Kujdestar klase ka qene Osman Sela

Cikli i ulet: 122 Nxenes
Cikli i larte 206 Nxenes

Gjithsej: 328 Nxenes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:27 am

Lista e nxenesve te SHF "Nuri Mazari" Dollogozhde te cilet kane mbaruar shkollat e larta dhe fakultet

1.Sadulla Bakiu,Arsimtar
2.Teki Arsllani,Arsimtar
3.Zejadin Islami,Jurist
4.Demisha Islami,Arsim
5.Fatmir Bariu,Profesor
6.Atmi Useini,Agronom
7.Mustafa Useini,Arsim
8.Isni Pollozhani,Arsimtar
9.Adi Useini,Mjek
10.Nuri Useini,Arsimtar
11. Lirim Useini,Mjek
12. Maher Pollozhani Inzh
13. Adi Dani,Profesor
14.Teki Dani,Profesor
15. Ariz Dauti,Profesor
16. Inajet Dauti,Arsimtar
17.Shefqet Dauti,Arsimtar
18.Mentor Dauti,Profesor
19.Neat Dervishi,Arsimtar
20. Minir Mamudi Arsimtar
21. Mentor Mamudi,Mjek
22.Zikrije Ziba,Arsimtare
23.Didare Sela,Arsimtare
24. Osman Sela, Arsimtare
25. Nuhi Mamudi,Arsimtar
26. Asan Isko Profesor
27.Minir Reēi Profesor
28.Ruzhdi ReēimArsimtar
29.Ariz Imeri,Arsimtar
30.Mexhit Imeri,Arsimtar
31.Latif Zhaku Ekonomist
32.Xhevat Zhaku Arsimtar
33. Alim Zhaku,Arsimtar
34. Natmir Zhaku Arsimtar
35.Selami Zhaku,Mjek
36. Malaim Zhaku,Arsimtare
37.Ali Aliu,Jurist
38. Agni Aliu Jurist
39. Shkelqim Aliu,Arsimtare
40. Feim Zhaku,Teknolog
41. Atmi Mamudi,Mjek
42. Afrim Mamudi,Mejk
43. Muhamed Mamudi,mjek
44. Berat Sela,Fizioterapeut
45. Shefit Bilali Arsimtar
46.Isni Bilali Arsimtar
47. Idriz Bilali Profesor
48.Omerfejzi Bilali,Arkitekt
49.Kaim Dauti,Arsimtare
50. Rhi Islami,Profesor
51.Zija Ida,Arsimtar
52. Nefi Ida,Inzhinjer
53.Xhemi Ida,Arsimtar
54. Fitni Dalipi,Arkeolog
55.Xhemail Qoku,Arsimtar
56.Remzi Qoku,Arsimtar
57.Mentor Qoku,Jurist
58.Bashkim Qoku,Arsimtar
59.Arif Qoku,Profesor
60.Kujtim Qoku,Jurist
61.Vildane Qoku,Juriste
62. Dhurata Qoku,Arsimtare
63. Shpendi Qoku,Jurist
64.Merita Qoku,Profesoresh
65.Gazmend Qoku,Profesor
66.Ilfete Qoku,Arsimtare
67.Minurie Qoku,Arsimtare
68. Shpejtim Ziba,Arsimtar
69.Gazmen Ziba,Arsimtar
70.Lirim Ziba,Profesor
71. Ami Neziri,Arsimtar
72. Mendu Kica,Arsimtar
73. Inajet Dani,Gjeodet
74.Selami Reēi Veterinar
75.Fadil Zhaku,Informatike
76.Natmir L.Zhaku Arsim
77.Amza Dauti,Arsimtar
78.Fejzi Ziba,Gronom
79. Minir Mamudi,Arsimtar
80.Mamut Ibrahimi,Sociolog
81.Belqia Dervishi,Arsim
82.Ruhi Mamudi,Profesor
83.Ruhi Ziberi,Jurist,Avokat
84. Luiza Useini,Stomatologe
85.Fikri Dalipi,Arsimtar
86.Shpetim Idri,Ekonomist
87.Ajri Arsllani,Arsimtar
88. Diana Bakiu,Profesoresh
89. Bajram Koxhaxhiku,SH.L.Komunikacio
90.Nexhat Kica,Oficer
91.Mugni Dalipi,Jurist
92. Lirim Dani,Profesor
93.Resul Bekteshi,Profesor
94.Xhevxhez Shaqiri,Mjek
95.Masar Demiri,Jurist


(Kėta jane intelektuale nga F.Dollogozhde,mirepo numri i tyre eshte shtuar me shume,ndersa kjo liste vlen deri ne vitin 1998,kėshtu qė sot numri i intelektuale eshte zmadhuar me nje numer te madh ne fshatin tone)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:28 am

Objekti I Shkolles Fillore "Nuri Mazari"-Dollogozhde


Ne f.Dollogozhde,para periudhes se luftes se II boterore,gjate luftes se dyte boterore dhe pas ēlirimit te vendit,deri ne vitin shkollor 1960/61,si objekt shkollor eshte shfrytezuar ndertesa e vjeter e cila edhe sot quhet Xhamia e vjeter apo shkolla e vjeter pasi qe ka sherbyer si shkolle ne keto periudha.
Pas vitit shkollor 1960/61,eshte adaptuar ndertesa e ndertuar nga populli per nevojat e fshatit ateher per kolektivizmin i quajtur Domi,ku filloj puna edukativo-arsimore ne kete objekt.
Ne kete periudhe si shkolle ka sherbyer edhe ish stacioni i policise poashtu i njejti u adaptua dhe ky objekt eshte shfrytezuar gjer ne ndertimin e shkolles se re.
Shkolla e re u ndertua ne vitin shkollor 1968/69,e cila edhe sot shfrytezohet,por eshte ne gjendje te rende dhe nevoitet sa me pare te adaptohet-renovohet,pse te ndertohet objekti i ri shkollor ne baze te kerkesave bashkekohore per objektet shkollore moderne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:28 am

Drejtore e shkolles fillore "Nuri Mazari" prej themelimit e deri me sot:

Drejtore:

1.Alinaxhi Sula
2.Inajet Dauti
3.Osman Sela
4.Xheladin Emini
5.Liman Pollozhani
6.Rami Alla
7.Aliriza Lloga
8.Mustafa Useini
9.Mexhit Imeri
10.Natmir Zhaku
11.Nui Mamudi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   Wed Jan 30, 2008 1:30 am

Bazuar nga libri 57 Vjet-Shqip 1941-1998 Me autore Aqif Qoku & Mustafa Useini,ku kjo monografi u kushtohet mesuesve te pare qe i hapen shkollen e pare shqipe ne fshatin tone,dhe te gjithe mesuesve,arsimtareve dhe profesoreve qe e kane ushtruar dhe ushtrojne detyren e shenjte te edukimit dhe arsimimit te gjeneratave te reja ne Dollogozhde
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Monografia e SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhde
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: