ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gezuar Festen e Fiter Bajramit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Gezuar Festen e Fiter Bajramit   Thu Oct 11, 2007 8:29 pm

Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Oct 12, 2007 10:58 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Gezuar Festen e Fiter Bajramit   Fri Oct 12, 2007 10:58 am

Festa e Bajramit ėshtė festė e suksesit nė robėri e devotshmėri dhe ėshtė shpėrblim i ditėve tė sinqerta tė Ramazanit. Kjo festė ėshtė ditė madhėshtore nė fenė Islame. Pjesėmarrja e muslimanėve dhe ne vecanti pjesmarrja e Dollogozhdareve nė namazin e Bajramit dhe uniteti i tyre krijojnė njė atmosfer tė kėndshme ne shtepin e Zotit mbi te cilen do mund te cekim se Xhamia ishte perplot me besimtare qe kėtė ditė po e prisnin rreth 1 Muaj agjėrimi.
Dita e mirėsisė dhe lumturisė ėshtė dita mė u bukur, por dita e bajramit ėshtė mė e bukura se tė gjithė ditėt tjera.
Jemi duke jetuar nė kushte kur muslimanėt janė object te sulmeve radikale nga tė tjerėt. Fuqitė e mėdha tė botės, me anė tė mediave tė tyre, cdo ditė po perpiqen tė mbizotrojnė mbi shtetet tjera dhe mundohen qė tė zbehin tė vėrtetėn e Islamit. Nė kėtė mėnyrė bota islame ka nevoj pėr njė rastė ku tė tregojnė fuqinė dhe madhėshtinė e tyre,jo se Dollogozhda me nje numer te vogel banoresh do mund tia mbush botes syrin se Feja Islame eshte feja me e paster ne Bote mirepo sadopak Besimi ndaj zotit ose me sakte besimi ndaj fejes islame gjat dites se Bajramit tregon faktin se ne e duam fejen tone keshtu qe qendruan disa qaste duke falur namazin pran shtepis se Zotit. Nė ditėn e Bajramit, burrat dhe gratė me njė vullnetė tė jashtėzakonshėm e mbėshtetje nė Zotin duhet tė marrin pjesė nė faljen e namazit tė bajramit dhe me kėtė tė tregojnė forcėn dhe fuqinė e muslimanėve.
Valle mos i duhej Dollogozhdes Ndertimi I Nje Xhamie Me Te Madhe?
Shpesh here neper tryezat Dollogozhdare eshte hapur nje teme qe nė pėgjigje mbesin nė Pikpytje..Valle mos i duhej Dollogozhdes ndertimi i nje xhamie me te madhe....?
Duke u nisur nga vet realiteti ne Dollogozhde per gjat 2 festave te Fiter Dhe Kurban Bajramit xhamia e fshatit mbushet perplot me besimtare,e gjith kjo na shtyn ne mendime duke menduar perse te nderohet nje Xhami me e madhe duke qendruar cdo her nen hijen e mureve te Xhamise dhe per 2 dit ne vjet te behej nje ndertim i tille?Pytje pa fund..Te cilat sjellin shum mendime mirpo shum rral nje pergjigje te sakte dhe te vertet.Keshtu qe kjo teme neper tryezat Dollogozhdare po diskutohej edhe ndoshta edhe ne te ardhmen do jet edhe si teme kryesore derisa te gjindet perfundimi i nje pergjigje te sakte.
Ne realitet, manifestimi i namazit tė bajramit ėshtė festa mė e madhe fetare pėr muslimanėt.Keshtu qe ne mengjezin e sotshem ne Dollogozhde hasem besimtarėt dollogozhdar tė veshur me rrobat mė tė reja dhe mė tė pastėrta, tė parfumosur me aromat mė tė kėndshme dhe me zemrat e pastėrta duke shpresuar nė Krijuesin e tyre qe u mblodhen nė njė vend tė hapur dhe tė madh me qėllim qė ta madhėrojnė Zotin e tyre tė Plotėfuqishėm

I dėrgari i Zotit ka thėnė: “Nė ditėn e bajramit Zoti i thotė engjujve tė Tij: “Ēfarė ėshtė shpėrblimi i atyre qė kanė kryerė detyrat e veta? Engjujt pėrgjigjen: “O Zot, shpėrblimi I tyre ėshtė nė dorėn tėnde. Pastaj Zoti i thotė: “O engjujt e Mi, ju jeni dėshmitar qė unė I fala robėrit tė cilėt kanė kryer detyrat e tyre gjatė ramazanit.”

Gėzuar te gjithėve besimtarve tė fesė Islame Ditėn e Fitėr Bajramit

ME F A T B A J R A M I

Ditėt qė kaluan
Ne agjėruam
Ndigjuam Perendinė
Mposhtėm urinė
Lexuam Kur-anin
Forcuem imanin
Zotit iu afruem
Atij iu drejtuem
Larguam haramin
Mundėm shejtanin
Shpirtit dermanin
Me fat bajramin


Shpirtin pastruem
Trupin forcuem
Dhamė pasurinė
Larguam zilinė
Zotit iu drejtuam
Nga Ai kėrkuam
Afruam kojshinė
Ēfaqėm mirsinė
Dijmė ē’ėshtė me hjekė
Se duhet vdekė
Bajram mubarek

Melekėt thėrrasin
Kėndo qė hasin
Flasin shpejtoni
Mos u vononi
Sot ėshtė dita
qė s’hup merita
Sot Zoti juaj
Do t’ju paguaj
Lum ai qė pritė
Kėtė me arrijtė
Me fat kėto ditė

Iblisi thėrret
Ēiret,bėrtet
Thrret shok’t e vet
E pyesin ē’kėrkon
Qė po na fton
Kush t’ka hidhėrua
Vetėm na thuaj

Kurrkush ai thotė
Por Zoti sot
Dha rahmet mbi botė
Armikut tim
I dha shpėrblim
Vaj halli im
Zoti Muhammedit
Ia fali ymmetin

Ju keni detyrė
Nė ēdo mėnyrė
Nė sy ti mbani
Hiē mos vu ndani
I thirrni pa pra
Aheng me ba
Lėshoni muzikėn
Mos tė kenė frikėn
Epshet ju prekni
Thuanu na ndjekni
U jepni raki
N’kėtė ditė me pi
Se ata qė dehen
Nga Zoti urrehen

Pra t’kem kujdesin
Detyra na presin
Namaz dhe lutje
Tė bėjmė dhe tutje
Prindėrvet kujdesin
Derisa tė vdesin
Tė afėrmit tonė
Ti vizitojmė
Tė ruajmė kojshinė
Kem porosinė
Edhe t’festojmė
Por mos t’teprojmė
Se atė qė tepron
Zoti se don
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
..PrInCeZz--B[A]bY..
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 330
Age : 26
Vendodhja : dollo/ zivcer
Registration date : 11/01/2007

MesazhTitulli: Re: Gezuar Festen e Fiter Bajramit   Mon Oct 15, 2007 9:53 am

NGA MOT GEZUAR shendet dhe lumturi patshit ne jet

_________________
...xXx...oo°°•● Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur...Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh...Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje ●•°°oo ...xXx...

O¤*'*¤((Æ`¤»٠°•● Pr!nCeZz--][B.A][bY ●•°٠·«¤“Æ))¤*'*¤O
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gezuar Festen e Fiter Bajramit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gezuar Festen e Fiter Bajramit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Mentor Thaqi:URIME DHE GĖZUAR DITĖLINDJEN VLERĖ, O MBESA IME PLOT VLERĖ!
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: