ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ne Prag Te Fiter Bajramit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Ne Prag Te Fiter Bajramit   Wed Oct 10, 2007 4:49 pm

Te dashur vizitor dhe antar te forumit www.dollogozhda.eu

I urojm te gjith vellezerve dhe motrave musliman/e festen e fiter bajramit. Allahu ju sjllte lumturi, paqe dhe meshire ne jet.

E lusim Allahun te na pranoj agjerimin dhe ibadetet tona gjat Ramazanit.


Disa fjal per Fiter Bajramin:

Diten e Bajramit eshte mire te:

1. Ngrihesh heret ne mengjes.

2. Pastron gjithe trupin (banjo te plote).

3. Pastron dhembet.

4. Vesh rrobat me te mira qe ke (te reja ose te tjera te pastra).

5. Vendos parfum.

6. Jep sadaka Fitrin para dites se Bajramit. Pyet ne xhami sa dhe ku duhet dhene sadakaja.

7. Shkon ne vendin e faljes se Bajramit heret. Eshte sunet te shkosh ne nje rruge e kur kthehesh merr nje rruge tjeter per ne shtepi.

8. Gjate rruges per ne vendin e faljes recito keto fjale:
Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe ilallah, Uallahu Ekber, Allahu Ekber, Ue lilahil Hamd.Si falet namazi i Bajramit?

Namazi i Bajramit ka vetem 2 rekate me 6 tekbire (ngritja e duarve duke thene Allahu Ekber (Zoti eshte me i Madhi). Namazi falet me xhemat dhe pasohet nga Hutba e Bajramit.FITER BAJRAMI

Erdh fiter Bajrami, o sa na gėzoj,
Zoti me rahmet, shpirtat na i pastroj!
Erdh fiter bajrami, o sa lumturi,
Zoti besimtarėve, gjynahet ua ka shly!
Erdh fiter Bajrami, me plotė dashuri,
Besimtarėt i mbushi pėrplotė kėnaqėsi!
Erdh fiter bajrami, t’gjithėve na gėzojė,
Tė gjithė besimtarėve, hallet ua lehtėsojė!
Erdh fiter Bajrami, pas njė muaj agjerimi
N’krahėt e tyre, s’ka mė vend rėnkimi!
Muaji i shėnjtė i Ramazanit, atė na mundėsoj
Mėshirė tė madhe Zoti, t’gjithėve na dėrgoj
Anė e kėnd njerėzia lutėn pa ia nda,
Pleq, fėmi, tė rinjė, burra edhe gra,
Tė fitojnė mėshirėn e t’madhit ZOT,
Qė pėrherė t’i kenė, ata sofrat plot,
Tė jenė tė moralshėm e me shpirt tė dlirė
Vetem kjo do ishte, s’kemė tjetėr dėshirė
O i Madhėrishėm, tė lutėm unė shumė,
Ndihmo besimtarėt, nė punė e nė gjumė
Ndihmo t’ligjė, tė varfėr e tė robėruar
Udhėzo tė padishmit, si duhet punuar
Mos lejo o Zot, po tė lutem veq,
Nė trupin e t’rinjėve, tė hy ndonjė dreq
Mos lejo qė, shpirti tė humb fisnikrinė
Mposhtjau urrejtjen, mbille dashurinė!
Pėr secilėn vepėr, secilin virtyt
Tė jetė dhuratė, bekimi Yt!
Erė pėr mbarėsi e shi pėr gjallėri
Na i ke dėrgu me shumė pėrpikėri


S’ka mė mirė o njeri, se kur ti kupton,
Gjitha tė ligat Zoti, ty vėlla ti largon,
Ti je vetėm njė, o i madhi Perėndi,
Ke krijuar tokėn, e kėtė gjithėsi
Ke dhėnė mirėsinė, qe nuk ka kufi
T’gjitha i bėre tė mira e pėr mrekulli
Librat tua t’shenjta, sjellin kėto mirėsi,
Ata qė i kuptojnė, mbushen me kėnaqėsi
ata qe i pėrhapin, kanė mė shumė lavdi!
Jepu dhe atyre shansin edhepse nuk dinė
Ta njofin tė mirėn, t’njofin Perendinė,
besimtarit zemra, gjithnjė i begatohet
nga rahmeti Yt, gjithmonė ai mbulohet
Sot ėshtė njė ditė, mbushur plotė rahmet,
Ndihmoje tė varfėrin, se mirė ke me gjet
Perėndia ty, kyvet t’madh t’ka dhanė
Tėndit e tė smuarin, vetem mos me lanė
Varfnjakėve, jetimėve, bukėn me ua dhėnė
Se kėshtu pranė veti, do i kesh tė tanė!
Erdh fiter Bajrami, o sa lumturi
Gėzohen tė gjithė, gra, pleq e fėmi
Ejani pas nesh tė shkojmė nė xhami
Ta falim bajramin, e tė kthehem n’shtėpi
Nė drekė t’jemi sė bashku, edhe nė kojshi
T’falėnderojmė tė madhin pėr kėto begati
Veē kėshtu do kemi bekimin e Ti!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Ne Prag Te Fiter Bajramit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: