ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mustafa Useini,Nje Autor I Rrale Per Dollogozhden

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Mustafa Useini,Nje Autor I Rrale Per Dollogozhden   Thu Apr 26, 2007 9:10 pm
Biografia E Mustafa Useinit

Z.Mustafa Useini u lind ne fshatin Dollogozhde me 6.11.1950.Femirine e kaloi ashtu si gjithe moshataret e tij,duke bredhur dhe duke luajtur me moshataret e tij kodrinave te fshatit.
Ne vendlindje e kreu shkollimin fillor,duke qene nxenes shembullor ne sukses dhe sjellje.Babai i tij kishte deshire qe Mustafai te vazhdoi shkollimin e metejme.Keshtu edhe ndodhi se shpejti mustafai u gjend ne banka e shkolles se mesme te Struges,te cilen e kreu po ashtu me sukses.
Qysh ne moshe te re Mustafai e kuptoi se vendlindja e tij -Dollogozhda ka nevoje per njerez te arsimuar,prandaj menjehere regjistroj studimet ne grupin klasor prane SHLP ne Shkup.Duke verejtur se e kishte veshtire te punesohej ne at grupe,vazhdoi edhe njeher studimet por tani ne grupin e gjuhes maqedonase-serbekroate ne qytetit e Manastirit.Pasi kreu studimet me sukses,se shpejti u punesua ne ShF te fshatit Dollogozhde.Qe nga viti shkollor 1971-72 dhe deri ne ditet e fundit te jetes se tij me sukses dhe ndergjegje te larte kreu punen e mesuesit duke u dalluar si pedagog,edukator dhe mbi te gjitha si njeri me te gjitha karakteristikat pozitive qe i takojne nje njeriu si qe ai.
Ishte i vyeshem,i ndergjegjshem,i respektuar,tipare qe e ngrenin lart personalitetin e Mustafait,dhe ne vitin shkollor 1996-99 u emerua ne detyre te re ,drejtor ne SHF "Naim Frasheri" Dollogozhde.
Puna e tij e palodhshme vazhdoi edhe tani si udheheqes i ShF,por tani me vrull e entuzjazem akoma me te madh.Gjat kesaj periudhe ne SHF u radhiten suksese te medha ne lemi te ndryshme te procesit edukativo arsimor.
Ishte i palodhshem dhe me aktivitete te tjera,jasht atyre mesimore kishte deshir te madhe ti afirmoj te arritura te nxenesve ne mesim,por edhe ne aktivitete tjera.
Ne vitin 1996 Mustafai u rrek per nje pune te rende,por duke pas parasysh vullnetin e tij per pune ia doli ne krye dhe ne vitin 1998 me sukses botoi Monografin e SHF "Naim Frasheri" qe e promovoi me rastin e dites se shkolles me 25 maj.Po ne ate dite me inciative te tij dhe te ndihmuar nga bashkpunetor te ngushte promovoi edhe numrin e pare te revistes shkollore "Filloristi",Drejtor i pare i se ciles ishte ai.
Ne vitet e fundit te jetes atehere kur semundja e rende e mundonte ai ishte perseri aktiv duke punuar ne nje drejtim tjeter-ishte duke ber gati botimin e librit "Historiku I Dollogozhdes"kur vdekja e papritur ia ndaloi kohen libri ngeli ne dorshkrim qe sot e kemi te botuar.
Familja e te ndjerit me te drejte than se e humben birin,baban,vellan,gjyshin,humben njeriu me te dashur ne familje,sepse Mustafai ishte koka e familjes-ishte tutor i familjes nga se i ati i kishte vdekur qe ne vitin 1969.
U kujdes per familjen beri sakrifica te medha ne jete-per te bere vepra te medha -qe sot eshte krenar i familjes se tij.Zar a ka veper me te madhe se sot te kesh ne gjirin familjar 4 diploma te profileve te ndryshme.Te lumte dhe faliminderit per ket te jane mirnjohes nena,vllezerit dhe familja jote.Shok ,Mik ,Mesues,Pedagog e Edukatore ,Bir,Vella ,Baba E Gjysh vdekja e pameshirshme nga ata e ndau.
Z.Mustafai ndrroi jet me 19.04.2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
nedritNumri i postimeve : 12
Registration date : 07/12/2007

MesazhTitulli: Re: Mustafa Useini,Nje Autor I Rrale Per Dollogozhden   Mon Dec 10, 2007 7:59 pm

s.a

ne kemi nevoj per njerez si z.mustafa useini
por qe fatekeqesisht jan te rrall.....

s.a
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mustafa Useini,Nje Autor I Rrale Per Dollogozhden
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» S.BLAKAJ:Letėr e hapur kryetarit tė LDK-sė, Isa Mustafa!
» S.Osmani dhe M.Krasniqi:Isa Mustafa: Rinia gjithherė ka qenė me Titon dhe pėr Titon (Foto)
» Myzafere Mustafa: Kontributi i prof. Anton Ēettės nė studimin e letėrsisė gojore
» Dr. Mustafa Ceriq: Bosnja ėshtė tokė Ilire dhe unė jam boshnjakė me plis tė bardhė nė kokė (VIDEO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: