ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 7-8 Mars Dite Festive Per Dollogozhden

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: 7-8 Mars Dite Festive Per Dollogozhden   Fri Apr 20, 2007 5:45 pm

7 Mars 1887 ne Korce u hap shkolla e par ne gjuhen shqipe, e cila la nje mbres shum te madhe ne gjeneratat e ardhshme,duke mos len anash edhe nxenesit e SH..F.Q "Nuri Mazari" te cilet me per 120 vjet me radh ende jan duke e festu ket dit madheshtore,ket dit qe sarrohet kurr gjaku i shqiptarit qe eshte derdh per at dite.
8 Mars 1977- Dita e nenave dmth ket dite te madhe grat kan mar te drejtat e tyre dmth te barabarta me gjinin mashkullore, po valle ne viset tona a i kan te drejtat e veta personale?Nje pytje pa pergjigje...?


Pjesa Dyt :
Ne lokalet e shkolles fillore "Nuri Mazari" shkolla kishte organizuar nje feste me rastin e dites se pare te hapjes se shkolles se par ne gjuhen shqipe.Ne te cilen kishte nje program shum interesant duke permbledhur materiale interesante me keng,valle dhe poezi.Si gjithmone programin e fillon drejtori i shkolles me dekleraten e tij pra Z.Nuhi Mamudi me pas programi vijon me korin e shkolles dhe me organizimet tjera qe ishin te organizuar nga nxenesit e shkolles se Dollogozhdes mirpo duke mos len anash se Shkolla e Dollogozhdes eshte nje qender ndaj Koroshishtes dhe Livadhis ne ket dite madheshtore ne ket program moren pjes aktive edhe nxenesit e shkolles fillore " Aki Dika" Livadhi dhe "Ekrem Jakupi" Koroshisht.
Sic thote nje fjal popullore qe "Embelsira eshte e fundit" edhe ne ket program,pra me sakte per mbylljen e programin si gjithmone qe kujdeset ishte ShKA "BESA" e Dollogozhdes te cilet u paraqiten me nje valle popullore.

Ndersa per festen e 8 marsit,me aktive ishin restorantet e fshatit te cilet kishin pregatit organizimet e veta ne te cilet ka pas pika te ndryshme si lojra shperblyese dhe sende tjera qe sadopak kan qen mahnitse


Mars,2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
7-8 Mars Dite Festive Per Dollogozhden
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dielli e mimozat kurre nuk ndricuar me bukur se ate dite...- Meditim Esse - nga Raimonda Moisiu
» Kėze Kozeta Zylo: Njė mbrėmje festive midis devollinjve nė Brooklyn
» Jahė Sadrija: Tė gjithė bashkė nė Gllogjan, atje nė Dukagjin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: