ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 POEZI PER SMS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
..PrInCeZz--B[A]bY..
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 330
Age : 26
Vendodhja : dollo/ zivcer
Registration date : 11/01/2007

MesazhTitulli: POEZI PER SMS   Thu Jan 11, 2007 10:24 am

Nje breng te poshter kam tek zemra ime.Nje ndjen e pa pershkruar qe do perfundoje jeten time... E DI qe ti per mua nuk ke me dashuri, por un shum te doja tash jam be gjysem njeri...Sa shum kam per tet thene por fjale nuk gjej dot, nuk dua te jetoj me, dua te zhdukem nga kjo bot...te vdes e te fle i qet , ty mos tet bezdis, zemra im pac fat ne jet rrugen tim asnjeher mos e nis...neqoft se te kam lenduar te lutem me fal, kurr skam dash per tet keqtrajtuar...Kur mo sdo jem ne ket bot, e ti do kerkosh te me flasesh, gjithmon don jem afer tye te mjafton te bertasesh.... Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Engjellushja

avatar

Numri i postimeve : 118
Vendodhja : Ne Qjell
Registration date : 03/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Sun Mar 25, 2007 1:06 am

*******************
te uroj suksese ne pun
te uroj suksese ne shkoll
te uroj suksese ne gjdo rast
por vetem me nje tjeter
nuk te uroj fat
*******************

******************
kurr nuk e kisha besu
qe ket ma ben ti mu
por fati eshten i till
duhet me u mendu mir
******************
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pa-web.net
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Mon Apr 16, 2007 8:04 pm

Me prit sonte ne ėnderr se do te vi por mos u tremb flej perseri sdo te trokas ne der as nuk do te zgjoj do te puth leht dhe prap do te shkoj.
------------------------------------------------------- Vjeshte e Ngrohte
Vjeshte, shi
ere e i ftohte
por une gjithnje kam patur ngrohte,
ngrohte.
Me ngroh simpatia
me ngroh dashuria
me ngrohin pareshtur
mendimet e mia.
Me ngroh imazhi yt
si nje jorgan i leshte
dhe une kurre se kuptova
se jashte ka vjeshte
---------------------------------------------------- Nje dreq trendafili
qe me dergove
Kur mberriti ne dhome
s'kish arome
Me fal, mos u cudit
trendafili se si mu duk; hipokrit
Ne qofte se do te me kujtosh
Nje gjethe vjeshte dergo
Nga ato qe bien me shumice
ne shesh,
qe une ta marr vesh
Qe edhe tek ti ka vjeshte.
------------------------------------------------------- Flasim dhe qeshim
pa e njohur kurre veteveten
dhe ecim pa e ditur se ku do na coje kjo rruge
se c'gjurme do leme nga pas
puthim pa ditur se cshije
do lere kjo puthje ne buzet tona
dhe bejme seks vetem per ta bere
dhe pastaj per te qene dy njerez....
si te gjithe fundja
Dy te panjohur.........
------------------------------------------------------ Cdo dite- nate iken me tinguj kujtimi te mberthyera
fort e fort pas jehones qe u la pas....
Jehona oshetin edhe sot me zerin e saj qaraman pertej
faqeve te shkuara teje larg..............
..... e ajo rend pas nesh,
me hapin gjigand te kohes,
duke lene pas cdo ndjenje harrimi.
Do i le ngjyren gri muzgut te pergjumur
pas heshtjes sone jetime,
e dallget............
................Dallget do perplasen ashper
perseri ne anet e lageshta te kohes,
e horizonti blu do afrohet edhe me afer me ty.
Vec ai tani do shtrije bukur krahet zbukuruese te perendimit
te kuq; perpara hapesires tende.
Dhe ti do te me tradhetosh, krahet do t'ja hapesh lirshem eres,
horizontit,
a ndoshta atyre dallgeve ngjyre blu.
Thelle do ndjeje dhimbje
per mungesen tende ketu.....
dhe ndoshta dhe syte do te mi ngaterrosh me ata te detit: Sy Blu
---------------------------------------------------------- TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri.
--------------------------------------------------------- dikur buzeqeshja me ndrinte ne sy,e tani ndjehem si peshku pa uj e mbyllur ne vetmi,dikur beja plane per dashurin e jetes e tani jam si njeriu qe numero ditet e vdekjes,nuk e dua jeten pa ty dashuria e jetes time,qe po tretesh ne dhe te zi e mua me le ne dhimbje,koha kalon e ti cdo dit e me shum ne zemer me mungon,ti je me engjejt o shpirti im,dhe per mua do ngelesh plag pa sherim,se dua jeten pa ty se vetem me smund te enderroj,vetem lutem per ty qe shpirti ne paqe te te pushoj,dhe me prit se se shpejti tek ti do te vij..o vdekje mizore o merem dhe mua o kthema zemren qe ma more.
------------------------------------------------------- Pse... Pse vall ende te dua, kur e di se ti me ke harruar? Pse vall te dashuroj, kur dashurija mes nesh mbaroj? Pse vall mendoj per ty? Sepse smundem ti harroj ata sy. Ata sy qe me kan borgj, nje dashuri nje lumturi. Me hidherove me prindrit e mi, ku e le at guxim, ku e le at premtim. Kur i kujtoj fjalet qe me mashtruan, me zemer te lenduar po te them se shum ...........TE DUA............. .
---------------------------------------------------------- Cdo dite e jetes time tashme kishte marr emrin tend. Mendova se kisha takuar njeriun e endrrave te mija, besoja se tashme gjithshka do kishe tejter kuptim.Ishe ti qe me beje te buzeqeshja cdo dite me shtrengoje fort the me premtove se gjithmon do jemi bashk.E une isha ajo qe te besova ta dhash puthjen time, endrrat e mia te cilat ti sot i ke shkatrruar E pse?
Fillove te mendoje se sjam me per ty Me thoje se kishe degjuar shume per mua dhe ato fjale arrin te na ndanin ..Nuk kan faje te tjeret jo, por ti sepse po te kishe dashurine e madhe ti s'do lejoje askend te na ndaj Cfare ndodhi valle? A s'isha une ajo qe dikur thoje se do e ndash jeten me te?
Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr e lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdi te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sot te urrejjjjjjjj.........
---------------------------------------------------------- Frika me ze kur s'je prane meje
Kam frike se mos dikush si flladi lehte i pranveres
te rremben dhe ti si gjethe
largohesh larg
aq sa une s'mundem te te kap
------------------------------------------------------- Nje jete e tere!

Kuptoj se duhet te vazhdosh perpara
Nje jete te tere
Ndersa e imja eshte gjysem e ndricuar
Endrrat e mia me zgjojne dyshime
Duke me dhene lajmet e trishta
Se dashuria e vertete
Eshte me jete te shkurter
Dote mebetet me kohe
Vecse te qendroj me dhimbjen e shpirtit tim
Qe sic sheh do me drejtoje ne varr!
------------------------------------------------------- Jeta e trendafilit!!

U takuam ne park
petalet e trendafilit u hapen
si kurore princeshe
U puthem ne park
trendafili u ngjyros me te kuq
U zume keq ne park
petalet e gjora qene mekur
U ndame ne park, duke thene "Lamtumire"
Trendafili tashme kish vdekur

Per te gjithe dashurite qe linden ne park
------------------------------------------------------ Te kam fyer dashuria ime,
syte e bukur t'i kam turbulluar pa dashje,
ty qe je e denje per hapsira oqeanesh
kam dashur te te fush ne kutia kuadratesh.
Ku ishe? Me ke ? C'bere?
Une qe karfica te bukura kam prodhuar per floket e tu
e paskam fshehur per to dhe nje gershere.
Te kam thinjur para kohe dashuria ime,
supet t'i kam ngarkuar me mekate te paqena,
hapat me dyshime prej te marri.
Une qe lule kam mbjelle per dashurine,
diku paskam ruajtur dhe nje ngrice janari.
Te kam rrudhur para kohe, dashuria ime,
ty, te gjeren si deti,
te liren si lumi.
Do te vij patjeter te te them me fal
i paster si nje foshnje naive
por ah ne stacionin e zhurmshem
s'ka mbetur asnje prej taksive.
duhet te vij ne gjunje te te bie,
gjysme i dehur nga ciltersia jam,
por, ah , ka kaluar mesnata
dhe s'ka me asnje autobuz urban.
duhet te vij patjeter sonte...
po ku e ke shtepine ti , dashuri?
te pyes ne zyren e adresave ?
eshte vone dhe s'ka njeri.
Atehere do te vij tek ti hipur mbi nje vetetime.
ngre syte nga qielli. Mars.
vetem yje ndrijne.
Qenka heret per te ardhur tek ti,
lodhja gjymtyren m'i mundi.do shkoj te ngujohem ne dhome.
mbi komodine nje liber i zverdhur kanuni.
----------------------------------------------------------------- Ne dasmen tende do te vij patjeter, por jo si dasmor por si plage e vjeter,
Do te ulem i vetmuar ne nje tavoline, dhe per fatin tim do te ngreh dolline,
Dhe i pa ftuar ne dasmen tende do te vij, i strukur i lodhur si nje zog pa fole do te rri,
e me lotet e mi do te pi e do te dehem,
do ta bej per ty e jo se do te defrehem.
Ne qofte se pa dashuri do me shohesh, mos mu afro nuk dua te me njohesh,
do ta kuptosh ne heshtje kete urim, e une do te qaj prape, por per fatin tim.
E ne qoftese i bukur do te te dukemperseri, mos ma thuaj nuk dua ta dij.
Tani te pakten ke pakez meshir, po te lutem femis se pare veja emrin dashurise se vrar!!!
Te dua por edhe dua te te harroj, sepse me ke lenduar shum
DHE KETE NUK E HARROJ!!!!!
------------------------------------------------------------------ Te kam fyer dashuria ime,
syte e bukur t'i kam turbulluar pa dashje,
ty qe je e denje per hapsira oqeanesh
kam dashur te te fush ne kutia kuadratesh.
Ku ishe? Me ke ? C'bere?
Une qe karfica te bukura kam prodhuar per floket e tu
e paskam fshehur per to dhe nje gershere.
Te kam thinjur para kohe dashuria ime,
supet t'i kam ngarkuar me mekate te paqena,
hapat me dyshime prej te marri.
Une qe lule kam mbjelle per dashurine,
diku paskam ruajtur dhe nje ngrice janari.
Te kam rrudhur para kohe, dashuria ime,
ty, te gjeren si deti,
te liren si lumi.
Do te vij patjeter te te them me fal
i paster si nje foshnje naive
por ah ne stacionin e zhurmshem
s'ka mbetur asnje prej taksive.
duhet te vij ne gjunje te te bie,
gjysme i dehur nga ciltersia jam,
por, ah , ka kaluar mesnata
dhe s'ka me asnje autobuz urban.
duhet te vij patjeter sonte...
po ku e ke shtepine ti , dashuri?
te pyes ne zyren e adresave ?
eshte vone dhe s'ka njeri.
Atehere do te vij tek ti hipur mbi nje vetetime.
ngre syte nga qielli. Mars.
vetem yje ndrijne.
Qenka heret per te ardhur tek ti,
lodhja gjymtyren m'i mundi.do shkoj te ngujohem ne dhome.
mbi komodine nje liber i zverdhur kanuni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ardianaNumri i postimeve : 66
Vendodhja : Gjakovė
Registration date : 30/03/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Sat Apr 21, 2007 3:29 am

ME MERR ME VETE...
TI JE JETA IME...
BOTA IME JE TI...
TE ME JE BESNIK
NE PERJETSI,,,
PERKULEM PARA ZOTIT
SE TE KAM TY...
SEPSE TI GJITHMON PRAN MEJE JE....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Engjellushja

avatar

Numri i postimeve : 118
Vendodhja : Ne Qjell
Registration date : 03/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Sun Apr 22, 2007 4:55 pm

Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pa-web.net
Engjellushja

avatar

Numri i postimeve : 118
Vendodhja : Ne Qjell
Registration date : 03/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri May 11, 2007 9:44 pm

Pse u ndave per fjale te huja
pse me ben kaq shum te vuaj
pse i lejon tjeret te vendosin
se qka ndodh me ne
pse lejon te ndahen zemrat
ne dy pjes Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Tash eshten von per tu penduar
dhimbja zemren e ka ngrir
ska mbet asgje per tu shqiptuar
perveq fjales LAMTUMIR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pa-web.net
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Jun 29, 2007 8:34 pm

Linda per vete Jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harrova veten Te kujtova ty Linda per vete dhe do vdes per ty

Qe te kujtoj me shtyn e kaluara qe te dua me thot zemra te me duash nuk te detyroj por me duaj vetem nese e meritoj.

Nuk te them Zemer por Shpirt, pasi Zemra nje dite do te pushoje kurse Shpirti do te egzistoj perjetesisht!

Ti me the te dua dhe me puthe embel por syte mu erresuan se isha ne enderr rri e lagem ne shi dhe pritjen vazhdoj pa ty ZEMRA ime nuk mund te jetoj!

Do te pershkoj mijra bote pa gjetur kurre nje hije qe te ngjan

Leri buzet e mira te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan

Do desha te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh "te pamunduren"...e lehte per t'u thene, e veshtire per t'u bere...kjo gje e komplikuar quhet DASHURI.

10% te mendoj, 20% me mungon, 30% me cmend,40% me pelqen, 50% te enderroj, 60% te deshiroj, 70% te kam nevoje, 80% te kam zili, 90% te adhuroj, 100% te dashuroj.

Jeta ka hidhėrim, - por ka edhe gėzim... Qė tė dyja bashkė ,- e kanė njė kuptim... Pra kto tė dyja bashkė,- SJELLIN DASHURIN. Dhe nė k'tė jetė ,- kryesorja ėshtė dashuria... Sepse kot nuk themi,- ''Mi mori mėnd e mia''. Por vetėm nji, - vetėm nji dashuri tė jep jetė... Dhe ajo ėshtė,- DASHURIA E VĖRTETĖ

kur jam i zgjuar mendojmendoj per ty e kur jam ne gjum endroj vetem vetem per ty si dhe pse me hyre ne zemer ende nuk e di e pse tani me ben te vuaj prap nuk e di azgje nuk di perveqse qe te dua shum dhe qe smundem pa ty

Je teper e bukur dhe shum intelegjente me bukurin tende te gjith po i cmend ti jetes sime i jep nje kuptim......upsss me fal numri asht gabim.

Mese ndahem nga ty dot qaj dit e nat do ta mallkoj nenen qe me lindi pa fat edhe boten me ma fal un prap do te vuaj kur do ta di se dora jote mban unaz te huaj.

Sa te veshtira jane oret kur syri loton e sidomos kur e humb ate qe e don.

1+1=2 te dua vetem ty!!5+5 te dua per jet!1-1mi morre met moj qik!ndash me plus,ndash me minus,ndash me pjestim,ndash me barazim te dua ty o SHPIRTI IM!!!

Mos i beso askujt e mos e urrej veten.. Por me beso mua qe per ty e jap jeten Edhe pse je larg asgje sme pengon LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ZaNaGjK

avatar

Numri i postimeve : 68
Age : 34
Vendodhja : Gjakovė
Registration date : 23/06/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Sat Jul 07, 2007 1:04 am

Te dua ne mengjes
te dua naten vone
te dua se je si yll
TE DUA pergjithmone.Nese sheh nje yje qe bie nga qielli
jane lotet e henes qe bien per diellin
nese me sheh mua me lot ne sy
jane lotet e mallit qe bien per ty.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Jul 07, 2007 1:08 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ecmekohen.net
ZaNaGjK

avatar

Numri i postimeve : 68
Age : 34
Vendodhja : Gjakovė
Registration date : 23/06/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Sat Jul 07, 2007 1:06 am

Te kerkova ne bregun e detit
te kerkova ne jet plote me mundime
por ti ishe ulur lehte e lehte
ne folene e zemres time!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ecmekohen.net
ZEMRUSHJANumri i postimeve : 3
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Aug 31, 2007 1:25 am

Ne ket nate te tmerruar une rri e zgjuar, me sy te lotuar per ty duke menduar, ndonjeher i mbylli syt dhe ty te kujtoj a thua i dashur ne ender a dote takoj? ju pershendes per zemersisht :-)[/img][/u][/i]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fjolla

avatar

Numri i postimeve : 29
Age : 28
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Sep 21, 2007 4:52 pm

Nese nuk me do le te vuaj shpirti im
se dashurin ndaj meje se ke obigim
le te ndodh gjithshka qe e shkroi zoti
me shpres se do vij nje dite
e do na bashkoj LOTI....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fjolla

avatar

Numri i postimeve : 29
Age : 28
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Sep 21, 2007 5:10 pm

nje dit do ta lexosh dashurin ne syte e mi
dhe emrin tim do ta kujtosh do ta kuptosh
se eshte von per tydhe se e kaluara aq
shpejt nuk harroet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fjolla

avatar

Numri i postimeve : 29
Age : 28
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Sep 21, 2007 5:18 pm

kam filluar te mendoj ne ty
aq sa dhe gjumi me merr inat
cti bej keti gjumi tekanjoz
un mendoj per ty ai behet xheloz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
jeta sa e bukur dhe e zhgNumri i postimeve : 5
Registration date : 05/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Wed Nov 07, 2007 1:43 pm

NESE VINE E ME KERKON I THUANI SE KAM VDEKUR..
NESE PYET PER VARIN TIM I THUANI SE ESHTE NE FUND TE DETIT......NESE THOTE SE ME DASHUROI,JU MOS I BESONI SE AI VETE ,,ME VRAU,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
noliNumri i postimeve : 8
Registration date : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Fri Feb 13, 2009 5:10 pm

Nje dite ZOTI po mendonte diqka zemres time ti dhuronte gjithe engjujt rreth vetes i mblodhi dhe vetem per zemren time ty te zgjolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:23 pm

Sikur Nje pik Shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje. dhe sikur Ti te me pyesje se sa te Dua, me beso se vetem Shi do te binte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:25 pm

Ah e din qfar dua??? _ _ _ Ty !!!
Ku??? _ _ _ Pran meje .!!
Pse??? _ _ _ sepse te Dua!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:27 pm

Sa mir te jem lug e ti prek buzet e tua , sa mir te jem krevat qe te flesh mbi mua e ti te jesh uj ta fresosh trupin tim sdua te ket ndarje por vetem Bashkim !!! ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:30 pm

Me mungon buza jote ne kete nat te qet dora jote e but te me ledhatoj leht syt e tu te embel te me falin nje shikim dhe gjith trupi yt te m engroh trupin tim ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:31 pm

Rrij ne krevat por smundem me flejt shikoj telefonin askush s'me therret, e lexoj sms qe nje nat me dergove dhe pyes vete pse kaq shpejt me harovee !...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DinaNumri i postimeve : 8
Registration date : 02/07/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Thu Jul 02, 2009 6:32 pm

Le te behet termet le te dridhet Toka nese siam e jotja le te shkatrrohet BOTA ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   Tue Aug 18, 2009 1:20 am

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Njė ėndėrr plot ngrohtėsi dhe dashuri ,
njė ėndėrr plot emocione dhe ndjenja ,
njė ėndėrr plot vujatje dhe mendime ,
njė ėndėrr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do tė jet vetėm nė ėndėrr.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Smundem tė mendoj
diqka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj,tė kam afer tė ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtėsin tėnde,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė ti tė jesh i imi dit dhe net pėr mira vjet ,
pėr gjithmon,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
mė mungon shumė, ani kisha dėshir qė tė jem pran teje.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Dy fjalė qė tė gėzojn
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėr jetėn ta ndryshojn
dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,
kėto dy fjalė dua qė tė mi thuashe edhe ti!
dikushė thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,
por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them ty kėto dy fjalė i dashur
TĖ DUA
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Si mundem tė harroj njė vajzė qė e kam dashur
e ti si mundesh tė harrosh nje djalė qė nė zemėr tė ka mbajtur ,
Si ke guxim tė harrosh atė qė kurrė stė ka urrejtur
Si ke force tė largohesh nga ai qė tė don pėr jetė?
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Tė kam aq larg e dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke gjet tjetrin
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Dora mė shkruan
Zemra mė lėndon,
mė shkruaj i dashur
nė qoft se mė Don!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė
mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,
puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.
Tė dua aq sa mė do ti mua,
dhe do tė dua gjersa tė tretem
nė qoftė se me ty do tė mbetem.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,
po desha tė tė them "TĖ DUA"
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,
mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,
se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im
e nė me do ruaje si kujtim
Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,
po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam gjegur pėr ty.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,
ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.
E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj
e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,
mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
lulja ēel thahet,
uji gurgullon , ftohet,
aklispsi fillon , mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njėrėn as tjetrėn.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,
Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur
Pluhuri I harresės e ka mbulua
Unė hesht ti hesht
Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės
Qeė nuk pushojnė?
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Njerėzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt tė gėnjen
Tė tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj mė pėlqen
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Kush troket sonte nė derė?
kush me fal pak dritė nė terrė?
kush jeton sonte pėr mua?
kush mė thotė sonte TĖ DUA?
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Nė udhėkryqin e zemrės time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugėn,
se aty tė pres.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
I ra zemrės e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Tė vėshtira jan ditėt,
kur syri tė loton,
kur zemra nuk e gjenė
atė qė shum e don.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
E kam njė kuti
me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
unė do ta pi!!!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Kur tė pash mė lindi simpatia
Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita
qė dot mė thuash TĖ DUA
kėt e vrejta nga buzėt e tua.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Nė emėr tė jetės
Jeto pėr mua!
Nė emėr tė dhimbjes
Vuaj pėr mua!
Nė emėr tė dashuris
Mė thuaj TĖ DUA!
E kur tė vdes un
Ti tė jesh me mua!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Njė kėshill: ke kujdes!
Njė kėrkes: mos ndrysho!
Njė dėshir: mos mė harro!
Njė genjeshter: nuk tė dua!
Njė e vėrtet: mė mungon pėr jetė!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnė
Dy Zemra vdesin.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por mė beso mua,
qė pėr ty e jap jetėn.
Edhe pse je larg,
asgjė smė pengon.
Largėsia na ndan,
Dashuria na bashkon!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Nėse je i vetmuar,
nėse je nė mendime,
pyete zemrėn tėnde!
A e don zemrėn time?
E kam njė dėshirė,
ėshtė shumė e thjesht,
tė isha afėr teje,
tjetėr s'kisha desht!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Nė mesin e natės,
nė terrin e zi,
unė rri e zgjuar,
dhe mendoj pėr ty!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkėlqimin,
pa ty dita mė erėsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ėndra nuk ėndėrohet,
pa ty zemra mė helmohet!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Tė dua - mė don
tė kujtoj - mė kujton
tė kam nė zemėr - nė zemėr mė ke!
por e keqja ėshtė, se larg meje je!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Zemra zemrės po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le tė gzohen zemrat tona,
se krejt bota ėshtė e jona!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Dėshiroj tė shof me sy,
tė mos mė djeg malli pėr ty,
sikur tė isha reze hane,
do tė hi nė dhomėn tande,
vetėm ta dish se sa tė dua,
s'do tjetosh as njė orė pa mua!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Kur tė pash mė lindi simpatia,
kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita,
qė do t'mė thaush tė dua,
kėtė e vrejta nga buzėt e tua!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Unė jetoj, se tė dua shum!
syt e tu, i shoh edhe nė gjum!
Jetėn do ta jap, pėr tėnden dashuri!
nė varr kur do t'mė pyesin,
do tė flas pėr ty!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Sy tė zi ka plot,
por ata jan tė kotė,
i vetmi pėr mua,
je ti nė kėt botė!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Mė mir i varfur,
zemėr PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemėr IDIOT!
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Malli pėr ty, frymėn mandali!
Eja tek unė, njė puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzėt e mia,
e din o shpirt, qka ėshtė dashurIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PER SMS   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PER SMS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: SMS Dashurie-
Kėrce tek: