ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kalisht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Kalisht   Sun Feb 08, 2009 2:18 am

Kalishta ndodhet nė pjesėn jugore tė Komunės sė Strugės . Nė veriperėndim fshati kufizohet me Liqenin e Ohrit dhe ėshtė 4 kilometra larg qytetit tė Strugės . Fshati ėshtė i rrafshėt dhe ndodhet nė njė lartėsi mbidetare prej 696 metra . Popullsia e kėtij fshati merret me peshkim porn jė pjesė e madhe e saj ėshtė e detyruar ta siguroj egzistencėn jashtė vendit si shumė banorė tjerė shqiptarė . Kalishti ka shkollėn fillore deri nė katėr vjet ndėrsa prej klasės sė pestė deri ne klasėn e tetė nxėnėsit e ndjekin mėsimin nė qytetin e Strugės . Fshati Kalisht ka shitore dhe puntori private dhe disa objekte hotelerike , pasi qė ndodhet pranė Liqenit tė Ohrit ėshė i zhvilluar edhe turizmi .

Kalishti ka mbi 200 shtėpi ku pjesa dėrmuese (mbi 90%) u takojnė shqipėtarėve. Kalishtarėt nė pėrgjithėsi merren me punė tė ndryshme: me turizėm, ku nje pjesė kanė hapur lokale apo hotele private, me pėrpunimin e drurit apo zdrukthtari, me peshkim , me bujqėsi e blegtori, si dhe njė pjesė e mirė punojnė pėrkohėsisht nė perėndim. Duke mos e pasur largė qytetin mė tė afėrt Strugėn, reth 3-4 km, shumė fshatarė punojnė nė lokale private apo punė shtetėrore. Sidoqoft numri i tė papunėsuarve mbetet pėrsėri shumė i lartė. Ndonėse levizjet drejt perendimit janė tė kufizuara nga komuniteti ndėrkombėtar, pėrsėri emigrohet. Kjo ėshtė "plaga" qė nė kohė tė fundit ka marr njė vrull tė madh. Nė disa pjesė tė fshatit as qė ndigjohet loja e fėmijeve, nga fakti qė mėrgimtarėt me vete marrin dhe familjet e tyre, gjė qė nuk ishte kėshtu nė tė kaluarėn.

Nė fshat ka gjithashtu xhami dhe kisha pasi popullsia i takon besimit islam dhe ortodoks . Nė afėrsi tė fshatit dhe nė brigjet e Liqenit ndodhet manastiri i Kalishtės gjegjėsisht kisha e “Shėn Mėrisė'' . Ky tempull ėshtė vendosur nė shkėmbinj dhe ka njė ndėrtim mesjetar qė nga shekulli XIV . Nė afėrsi tė kėtij fshati gjendet gjithashtu edhe manastiri i Shėn Preēistes . Kalishtarėt flasin rrjedhshėm gjuhėn shqipe (dialektin toskė). Para disa vite u rihap klubi futbollistik, i cili po garon nė ligėn komunale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Kalisht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: