ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Bogovic

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Bogovic   Sun Feb 08, 2009 2:10 am

Fshati Bogovicė ndodhet 18 kilometro nė lindje tė Komunės sė Strugės . Deri nė vitin 2004 gravitonte nė Komunėn e Dollogozhdės , dhe pas ndarjes sė re territoriale me shkrirjen e Komunės sė Dollogozhdės edhe ky vendbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės . Fshati ėshtė malor dhe gjendet nė shpatiet e malit Karaorman . Gjendet nė njė lartėsi mbidetare prej 940 metra . Territori i kėtij fshati nuk ėshtė i madh . Pjesa mė e madhe e territorit tė tij ėshtė e mbuluar me pyje , ndėrsa ka edhe kullota dhe pak tokė pjellore . Banorėt e kėtij vendbanimi i takojnė nacionalitetit shqiptarė .

Dikur Bogovica ka qenė shum i madh , por pėr shkak tė largėsis me qendrėn komunale pjesa dėrmuese e banorėve tė kėtij vendbanimi janė shpėrngulur . Tani fshati ka 25 shtėpi dhe afėr 200 banor , ndėrsa njė pjes edhe ka migruar jashtė vendit per pun tė pėrkohshme . Nė Bogovicė funksionon shkolla fillore deri nė klasėn e katėrt , ku mėsimin e ndjekin 20 nxėnės , ndėrsa shkollimin e mėtutjeshėm e ndjekin nė fshatin e Misllodezhdės , prej klasės sė pestė deri nė klasėn e tetė . Gjithashtu nė fshatin Bogovicė ka edhe njė xhami , rrug tė asafltuar dhe ujsjellės .

Edhe banorėt e kėtij fshati krenohen me lashtėsinė e vendbanimit tė tyre , duke theksuar se pėr vjetėrsin e tij flsin varrezat qė datojnė nga koha e mesjetės . Nė oborrin e shkollės nė pjesėn jugore tė fshatit ndodhet objekti i vjetėr i kishės pėr tė cilin thuhet se i takon kohės sė mesjetės .


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Bogovic
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: