ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Llozhan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Llozhan   Sun Feb 08, 2009 2:03 am

Fshati Lozhan shtrihet nė qendėr tė fushės sė Strugės duker qenė larg qytetit 7 kilometra , nė pjesėn veriore tė tij , nė anėn e djathtė tė lumit “ Drinit tė Zi '' . Shtrihet nė njė territor tė rrafshėt dhe pėr pasojė banorėt e kėtij vendbanimi merren me punimin e tokės . Vendbanimi ndodhet nė njė lartėsi mbidetare prej 698 metra . Nė Llozhan funksionon shkolla katėrvjeēare dhe njė koperativ bujqėsore , si dhe disa puntori tė vogla dhe shitore .

Etimologjia e fshatit Llozhan , sipas banorėve tė kėtij vendbanimi , lidhet me emėrtimin e njė hani tė kėtushėm nga banorėt si Hani i Keq (Llosh Han ) pėr shkak tė njė zėnke qė u ka ndodhur dy bujtėsve tė kėtij hani , njėri nga tė cilėt e ka humbur jetėn nė kėtė zėnkė . Qė nga koha e kėsaj ngjarje , thonė banorėt e kėtij vendbanimi , fshati ynė quhet Lozhan .Llozhani ka rreth 190 shtėpi dhe diku rreth 760 banorė . Nė shkollėn fillore tė kėtij vendbanimi mėsimin e ndjekin gjithsej 140 nxėnės . Banorėt e kėtij vendbanimi tė gjithė janė maqedonas , ndėrkoh qė nė fshat jetėn kulturore dhe sportive e mbajnė tė gjallė ansambli ‘' Biljana '' dhe Klubi futbollistik “ Napredok '' . Banorėt I takojnė besimit ortodoks dhe ka njė kishė e cila mban emrin “ Shėn Stefan Vllasia '' .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Llozhan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: