ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 FEMRA SHQIPTARE DHE OPINIONI I SAJ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agNumri i postimeve : 19
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: FEMRA SHQIPTARE DHE OPINIONI I SAJ   Sat Jan 17, 2009 1:16 am

Nezir Myrta / FEMRA SHQIPTARE ĖSHTĖ MBIFEMRA!

E them, krenar se femra shqiptare ėshtė mbifemra, jo pse ėshtė e kombit tim, por sinqerisht ekziston njė fshehtėsi, a sekret i genit gjenealogjik, ku vetėm femra shqiptare e ka, qė pretendon prore tė mbijetojė nė ēdo kohė e situatė sado e vėshtirė dhe e kobshme tė jetė! Fshehtėsia e genit gjeneaolgjik trashėgues, tek femra shqiptare, ėshtė piri i saj edukata me piri e trashėguar natyrore, dinjiteti i madh dhe i paprekshėm, turpėrimi para ēdo skene e prapaskene sado e ēuditshme tė jetė, sado e prekshme, sado komike, apo sado edhe tragjike, kur i imponohet direkt e indirekt, sepse ajo ėshtė e tėrhjekur, gadi indiferente ndaj gjithēkafes qė e rrethon, qė i flitet, qė i komunikohet, qė i paraqitet edhe nė befasitė mė mjeshtėrore pozitive, apo nė ato mė tė paskrupulltat negative edhe kur dėgjon edhe kur flet edhe kur vepron: femra shqiptare (mendohet se ėshtė e tėrhjekur, e mbyllur nė vetvete me erzin e vet, qė pėr dikend mund tė duket flegmatike, e ftohtė akull, por brėnda gjykimit tė saj ekziston njė fuqi e frenuar komunikimi, qė fle si vullkan i fashitur, nė dukje, por ėshtė vullkan i gjallė, qė kurr nuk shpėrthen, gjoja po tregon unin e saj edhepse e din mirėfilli secilėn lėvizje tė fjalės e mendimit, secilit synimi tė ēfarėdo forme, methode, e deri tek ato tė padinjitetshmet e dikujt, apo tė rrethit).


Femra shqiptare ka vullkan tė fjetur gjykimin e mprehtė, qė ua kalon shumė mėshkujve e burrave tė botės, por qė i vie turp tė shpėrthej edhe po tė bie nė flijim ekzistenca e saj si qenie. Ajo ka vrullin e brėndshėm qė e thotė me vetėm dy-tre fjalė, godet shenjen, esencėn e veprimit, strategjinė e pikėsynimit, me vetėm dy fjalė - sepse i vie keq, ka keqardhje, turp tė shfaqet e tėra nė skenė. Ajo ka tre frenj a tre morale, qė i mbron guximshėm: besimin, prindin e burrin, qė nuk don tė dali para tyre, por tė ndjeku hapin e tyre - fytyra e zotit, fytyra e prindit dhe fytyra e burrit, duhet tė mbrohen, pavarėsisht situatės, formės sė veprimit, a nivelit tė qėllimit tė veprimit.

Brėnda femres shqiptare qėndron Bukuria Shpirtėrore, qė ta merr shpirtin dhe i bėn tė dyshojnė nė vetvete edhe personalitetet mė komplete edhe ato mė injorante i lė pa fjalė, sepse ėshtė e dinjitetshme, e qėndrueshme mė shumė se sa vet guri. Dinjiteti i femres shqiptare ėshtė shkėmb i gjallė, pėrballė seciles stuhie, a dallge tė detit tė marrisė njerėzore - sado tėrbueshem e tmerrshėm tė pėrplaset mbi tė - sepse ka forcėn e durimit det - e gjėrė si deti dhe sa mė shumė duron, rritė pėrmasat e bukurisė sė saj! Pikėrisht ajo fshehtėsi gjenetike ėshtė nė femrėn shqiptare, e cila me durimin e saj, vuri mbi vete gjithēka me vlerė e pozitive pėr dashurinė, familjen, farėfisin dhe ruajti nderin e familjes e fisit kurdoherė, pėr atė quhet FISNIKE, ajo qė mbanė gjallė fisin e njeriut, qė askush tjetėr nuk ka kėtė epitet madhor! Dikush ende nuk mund ta kuptojė, kur e kanė kuptuar edhe tė huajt, qė popullzuam njė botė, as kėtė nuk mund ta kuptojė ende dikush... e nuk durohet tė keqpėrdoret integriteti e dinjiteti i femres shqiptare!

Ėshtė lehtė ta ketė njė opinion tė vet tė lirė, femra e njė populli tė lirė e tė civilizuar - por ėshtė krenari qė femra shqiptare mbijetoi aq fuqishėm me genin e saj trashėgues, nė njė popull tė robėruar e tė shtypur e tė shkatrruar me themel, shkrumb e hi nėpėr mijėvjeēarėt histerik! Ishte historia dhe histeria pėrballė femres shqiptare, duke parė ashtu sikur me atė shprehjen time: ēka kam parė me kėta dy sy, dielli mė duket terr mbi kry' - paramendoni si ėshtė ndier shpirtėrisht e fizikisht femra shqiptare, kur parasyve iu masakrua fėmiu i saj i posalindur, vėllai, motra, babai, burri, familja e tėrė, njė popull i tėrė nė zhbimje, shfarosje deri nė katastrofa humanitare - ku as fuqia mė mashkullore nuk pėrballoi deri nė zgripc ekzistence (tė jeshė a mos tė jeshė)!


A duhet tė kuptohet se pesha mė e hidhur, mė e rėndė mbeti mbi kurrizin e femres shqiptare, motres, nėnės, gruas fisnike shqiptare? Kush e pėrjeton mė thellė njė viktimizim tė tėrė njė kombi, se sa femra jonė? Atė pėrjetim nuk ka fjalė as shkronja qė mund ta shprehin origjinalisht, krejt ēka fshihet nėn thėnien e shpirtit tė femres sonė! Kush mund tė ndjej ēka fshihet nėn lotin pėrfaqe tė femres shqiptare, para vėllait, babait, birit e bijės sė rėnė, qoftė nėpėr fatkeqėsi apo tė rėnė pėrlirinė e atdheut? Loti i femres shqiptare shpon gurin, tokėn e qiellin! Po edhe nė mythe, e gojėdhėna, femra shqiptare u identifikua edhe me zogun e vajit, zogėza e vajit - qyqja, ku vet onomatopeja e saj si kukuvajkė, lidhet me shkretėrimet, e mbylljet me therra tė sa kullave shqiptare, pa asnjė mashkull brėnda! A mos po mendon dikush, derikurė duhet t'i thomė femres shqiptare - qyqe, kukuvajkė? Pse mos ta ketė femra jonė opinionin e saj tė lirė - kur ka karakterin aq tė fortė, kur ka dinjitetin aq tė paprekshėm?


Edhe sot, pas mijėra diskriminimeve deri nė pragzhdukjeje ndaj kombit shqiptar, femra shqiptare mbetet Hyjnia e Botės, ku vetėm me pak kujdes e vetpohim personaliteti, arrinė tė renditet edhe mbi femrat e popujve ma tė civilizuar, nė ēfarėdo aspekti pozitiv, qė nuk qėndron aspak ma ultė nė asnjė aspekt, se secila femėre botės! Bukuria, Menēuria, Nderi, Besa Shqiptare, Zgjuarsia, Guximi nė njė jetės aq tė vėshtirė (si me bre hekur e ēelik me dhėmb), Guximi ndaj edhe gjakpirėsve ma tė egjėr barbarė - Femra Shqiptare, kurrė nuk iu pėrkul me Nderin e saj - as pushtuesve, as mbretėrve as shtat' krajlave - por e ruajti genin e vet trashėgues edhe nė momentet ma kritike tė jetės - duke sakrifikuar edhe vet Jetėn para pushtuesve, ēnderuesve, e edhe krijoi histori pėr zili pėr njė botė!...

Nuk duhet tė merremi me shembujt e rrugėve, bareve, a ēkado tjetėr, kur masovikisht Femra Shqiptare, kudo ndodhet pa e treguar Vetveten Shqipetare, nuk e len, as do ta lejė kurrė edhe nė opinione tė huaja! Dihet se ēdo kohė ka ngritjet e rėniet e veta, shkundjet e jetės, e nuk ėshtė ēare pa rėnė gjethe e ndonjė degė Lisash, por kurrė lisa tė rrėxuar pėrdhe! Ndikimet e huaja e qėllimkėqija, mund tė vyshkin edhe lule shumė tė bukura erėkėndshme, po kopshti shqiptar, ėshtė i ruajtur nga Geni Trashėgues, sado rėnie e sakrifica tė ketė! Paramendoni: cila femėr vetflijohet, para njė ēnderimit tė huaj? - Po cila femėr nuk e lė embrionin e huaj as tė lindet gjallė? Po, cila femėr i bindet, e shtrohet me durimin paskaj, qoftė edhe njė burri aq tė ndruejtur edhe tė shėmtuar nė mendje e trup, kur njė bukuroshe shqiptare e tillė, lindi e rriti bijė shqiponjash, kur vet edhe emri - shqipja, i takon femrės shqiptare, ku Bijtė e Shqipes, nuk e lan pa e treguar vetveten, e pa bėrė histori ndėr ma tė rrallat botėrore - sa nga zilia e madhe edhe i pėrvehtėsuan tė huajt historikisht, sepse tė gjithė perandorėt e shtetformuesit, strategėt ma tė mėdhenjė botėror - ishin padyshim bijtė e femrės shqiptare!

Femra shqiptare ėshtė Hyjnia illiro-pellgasgjike, ėshtė poajo hyjnia antike, po ato perėndeshat olympike, po ata ''pellgasėt Hyjnorė'', qė ndėrtuan nga Akropoli, Aleksandria, e Hindi, e gati tė gjitha mrekullitė e botės! Dikujt mund t'i duket kjo njė humoreskė rasti, por le ta dij se vetem shqipja, lindė bijė tė shqipes! A mos po mendon dikush se nuk ka mė: Bubulina, Theuta, Nora tė Kelmendit, Shote Galica, Tringa, Edith Durmam, Elena Gjika, D'Ora D'Istria, Ajkune, Tefta Tashko Koēo, Vaēe Zelo, Nexhmije Pagarusha, Anita Take, Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Roza Anagnosti, Margarita Xhepa, Violeta Manushi, Mardena Kelmendi, Vitore Stefa Leka, Vera Grabocka, Dhora Leka, Marie Logoreci, Evanthi Ciko, Anila Kraja, Edi Shukriu, Mirjam Tola, Xhanfise Keko, Eliza Dushku, Drita Pelingu ... apo perėndeshat antike illiriane: Afrodita, Artemidha, Klimnestra, Hera, Euridika, e a nuk ka plot edhe sot perėndesha tė sotme shqiptare? Po, ka me mijėra, por kėrkohet opinioni i lirė i femres sonė, i veprimit tė saj tok me mashkullin, nė tė gjitha profilet e jetės! Nė tė kundėrten, femra shqiptare ėshtė po ajo e antikes illirike, po ajo shqipja e lashtė, qė dinjitetshėm mbanė figuren e saj tė paprekshme, tė pamposhtur edhe para realiteteve mė tė turbullta e degjeneruese, diskriminuese e shfrytėzuese tė kohės! Pėrsėri do tė mbijetojė femra shqiptare, por ėshtė moral yni i pėrbashkėt, t'i pėrulemi asaj ndieshmėrie tė perėndieshme femėrore, si bijė tė shqipes! Femra shqiptare ėshtė Ama e Shqipes dhe Ama e bijve tė shqipes!

Vetėm Shqipja lind bijė tė shqipes dhe femra shqiptare sot, e ka nė vetėdijen e saj tė mrekullishme, aftėsinė e mbijetesės kudo ndodhet dhe opinioni i saj ėshtė i lirė dhe i hapur, sido qė tė jetė: fėmij, vajzė, nuse, grua a e moshuar - por, qė ajo don t'i hapet udha e opinionit, se e ka trashėgim nderin e themelit tė personalitetit, ėshtė themeltare, qė nuk mėsyen turr e nė opinion pėrpara si tjerat pėrrreth atdheut shqiptar - sepse Femra Shqiptare ka Maturinė e Shqiponjes, refleksin e Shqiponjes! -

Vetėm Shqipja Lindė Bijė Tė Shqipes dhe opinioni i saj ėshtė i hapur me kohėn edhe nuk guxon tė preket, mbyllet e ndalohet, mėsa guxon tė ndalohet rrjedha e Historisė Shqiptare!

Ama e Bijve Tė Shqipes ka opinionin e vet tė lirė e tė paprekshėm!

(16.01.09)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
agNumri i postimeve : 19
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: FEMRA SHQIPTARE DHE OPINIONI I SAJ   Tue Jan 27, 2009 3:14 am

RETROSPEKTIVĖ


Nezir Myrta / FEMRA SHQIPTARE NĖ RETROSPEKTIVĖ


Mbroj femrėn time, ashtu mbroj atdheun tim, amdheun tim, duke mos injoruar asnjė femėr tjetėr, sepse femra shqiptare meriton mbrojtje, admirohet edhe nga tė gjitha kombet tjera, pėr bukurinė, vyrtytet, karakteret e rralla, qė ka nė genin e saj trashėgues - ashtu sikurse kanė edhe femrat tjera - po femra shqiptare ėshtė e dhėmbshme, e dashur si dielli e hėna, si toka e uji e ajri - ėshtė ama ime, motra ime, bija ime dhe askush as guxon as mundet tė ma mohojė, sepse ėshtė imja - e dua jetoj e vdes pėr tė, flijohem me dėshirė!

Femra shqiptare ėshtė e dhėmbshme, e pėrvuajtur, e pėrulur para karakterit tė saj tė rrallė, kur lidhet me shokun e jetės, i shtrohet karakterit, genit, pranon gjithēka tė mirė e tė ligė nė jetė, duron si gjarpėri nėn gur (qė thonė), duron edhe arronacėn, mendjemadhėsinė, superioritetin e njė burri sado i ligė tė jetė e tė paraqitet sipas kushteve e tekeve, huqeve, injorimeve e ofendimeve sado tė paskrupullta tė njė burrit dhe sado avanturier, i lazdruar tė jetė! Pavarėsisht, se nuk ka mundur ta zbulojė me kohė parakohe, para njė lidhjeje tė tillė, pavarėsisht se nuk e njohu me kohė shokun e jetės, apo nuk kishte mundėsi veprimi e njohjeje! Pse? Pse duron femra shqiptare? Sepse ka karakterin e saj tė rrallė, durimin shkėmb graniti para ēdp stuhie e rrebeshi sado tė kobshėm tė jetės sė saj, vetėm ta ruaj rodin e sojin e familjes sė saj tė dyfishtė (tė prindėrve e tė burrit), tė rriti fėmij edhe nėpėr zjarre luftėrash edhe nėpėr flakė jete edhe nėpėr diskriminime ndėr ma shtazoret edhe nėpėr ndėshkime fizike fajepafaj edhe nėpėr injorime, pėrgojime, shpifje e trillime deri nė tragjeditė ma tė tmerrshme - vetėm mos ta lejė oxhakun pa tym, sofrėn pa bukė, familjen pa belbėzime e klithma fėmijėsh, mos ta lejė shtėpinė tė shkretė, ta ringjalli vatren arbėrore edhe nga njė shtėpi e vdekur, e bėn shtėpi tė gjallė shqiptare - shtėpi tė vdekur - anipse shpesh i ngjanė njė shtėpie tė vdekur - burg - e padalur, e paparė, e pashijuar me botėn, e irrituar, e mallkuar, mish edhe pėr qen rrugėsh tė botės! Po, po! Tė gjitha kėto i din bota edhe na i dinė krejt pėr femrat e botės, krejt ēfarė e si janė...!

Ashtu sikundėr nuk ėshtė fajtor, njė shqiptar, bir i njė nėne tė huaj, qė posa rritet studjon personalitetin e vet e tė familjes sė tij (po shkaktarėt janė tė rrethanave tjera kushteve: ekonomike, sociale, politike tė mjera, robėruese, pushtuese, barbare) - poashtu edhe nuk ėshtė fajtore njė femėr shqiptare, pse sot gjindet rrugėve tė botės, e shėndrruar nė njė figurė makabre, tė tmerrshme imorale, ashtu siē e shohim nė rrethe tė ngushta e tė gjėra tė ambienteve shoqėrore tė vendit e tė jashtme nė rrethet e kulturave ndėr ma tė ndryshmet botėrore. Sepse ēdo dalje nga errėsira nga terri nė dritė, tė mbushė sytė me lot, deri nė ndonjė shpėrthim eventual marramendės, duke as mos kontrolluar vetveten edhe nė atoraste ku mund tė evitohen dėmet e rreziqet e jetės, duke iu shtruar rob i epsheve, ironive, hakmarrjeve, mashtrimeve, ikjeve e tmerreve tjera tė padukshme symėsy (por me pasoja tragjike pėr tė ardhmen). Ka shumė faktorė: edukativ, arsimor, parapsikologjik, sociologjik, psikologjik, politik etj., qė njė femėr tė dali duarsh bote, qė as bota mos mund ta frenojė! Kėtu ka vėllime tė tėra veprash, qė kombi e bota vet, nuk mund t'i vėj frena, po nė rradhė tė parė ėshtė detyrė e vet shqiptarėve (pėr femren shqiptare), jovetėm tė jetė: vėzhgues, gazetar, deskriptiv-pėrshkrues i realitetit tė hidhur - por edhe tė jetė eseist, dramaturg, aktor real nė skenen shqiptare tė gjallė (live), tė bėj edhe tė pamunduren, tė luftojė deri nė flijim, pėr ngritjen e femres shqiptare, edukimin e arsimimin e saj, pėr ngritjen sikur nga varri i tė vdekurit, aty ku mundet e s'mundet, me forma, mjete e methoda prefide, suksesore, me mjeshtri e dituri e guxim - ta parandalojė ēfrenimin e mundshėm eventual tė femrės sonė, nė ēfarėdo rasti e takimi, bisede e ndihme tė mundshme!

Dihet se bota sot ėshtė e pėrzier ma shumė se kurrė, plot vlime kulturash tė reja, civilizimesh ndėr ma modernet, si pėr tė mirė ashtu edhe pėr tė keq - por duhet kuptuar e vepruar menēurisht, bile mbaju nė atė skeletin (mos harro kah ke ardhė dhe i kujt komb je), foli vetvetes sate, gjykoje vetveten, njihe vetveten, mos shkel nė ujėrat e zeza, kur ke fuqi e mundėsi veprimi tė mirė, veprimi e mendimi pozitiv, kur mund tė punosh e tė fitosh me djerėsėn tėnde, kur je shėndosh e plot fuqi rinore, plot energji tė reja mendimi e veprimi tėdrejtė, tė ligjshėm, tė frytshėm dhe mos lejo vetveten tė bėhesh vegėl e huaj, nėnshtrim i huaj, imponim i huaj, detyrim (top nėpėr kėmbė bote)!

Dihet se nuk mund ta ndryshoh ti karakerin e vendit e botės ku jeton e vepron, nė valė e vlime civilizimesh tė popujve e kulturave masive botėrore (se je njė gjallesė nė njėpyll tė madh e tė dendur paskaj) dhe lehtė mund tė humbesh e zhdukesh deri edhe tragjikisht, e mund tė shkosh: mashkulli si qeni nė rrush, e femra si rrush pėr qen - por tė keshė besim nė forcat e energjitė tuaja pozitive, tė dijsh e tė guxosh tė ecėsh krenar/e parabote, sepse asgjė fizikisht as psikikisht nuk tė mungon (nė krahasim me tjerėt, vetėmse edhe mund tua tejkalosh nė shumė aspekte karakteri e personaliteti). Kėrko tė zbulosh sekretin fshehtėsin tėnde genin trashėgues, intuiten, refleksin, zgjuarsinė, mjeshtrinė e veprimit akut, mjeshtrinė e fjalės e mendimit dhe veprimit tė menjėhershėm, shpėtues pėr fatin tėnd, qė mund tė jetė edhe tragjik apo tragji-komik... Reago natyrshėm sipas kushteve e vizionit tėnd, qė sot as nesėr mos tė bėhet vonė, sespe bota jo qė ka dėshirė tė shohė skena rrėnqethėse, tragjike as tė bie vetiu nė to - por, tėrheqė vėmendjen e botės me aktrimet e ultėta deri tek ato makabre, qė me makabritetin e tyre, cenojnė e rėndojnė vet opinionin kombėtar e botėror! Pse tė bėhesh aktor negativ, kur ke mundėsi tė jeshė njė aktor pozitiv i dramės kombėtare e botėrore?

Femra shqiptare, sot mund tėndjehet keq, dhėmbshėm ndoshta edhe deri te ndonjė shpėrthim eventual ironie, mėllefi, paknaqėsie, vetmohimi nė vlerat e veta personale, vetmohimi i vet genit tė saj trashėgues, vetmallkimi i krejt asaj madhorjeje kombėtare edhe antike, deri nė shfrenim e ēmenduri - por vetkontrolli vetpėrmbajtja, vetlogjika, tė bėhesh zot i vetvetes, bėjnė qė gjėrat tė analizohen edhe sintetizohen: pse erdhi deri te kjo e ajo skenė rrėnqethėse e tragjike - kush janė shkaktarėt, arsyet drejtė dhe tė vie nė njė pėrfundim, se nėpėr fortuna, stuhi e rrebeshe, duhet mbuluar e shtrėnguar fortmirė, tė pėrballosh jetėn e disfatat (fatet e disfatet)! Ēka mund tė bėsh ti nė njė rast tė tillė rrėnqethės, apo ēka je duke bėrė vetiu konkretisht nė njė pėrjetim tė tillė duke e pruvuar vetiu vet disfaten e radhės? Nuk humbet shpirti lehtė, as personaliteti, as besimi nė vetveten - pamarrėparasyshė edhe nėse krejt bota ka humbur besimin - ti mund tė mbahesh fortė dhe e vėrteton, justifikon shprehjen - bijė shqipje! Ari provohet nė zjarr! Mendo se i huaji kurr nuk tė bėhet yti, as me gjak as me kulturė - ma mirė njė qyrr yti, se njė yll i huaj - se ai rrezon tjetėrkah! Kjo ėshtė porosia pėr femren shqiptare!

Nėse nuk mbroj unė femrėn shqiptare, kush do ta mbrojė? Kush mund tė ma ndalojė ta mbroj amėn time, motren time bijėn time? Edhe nėse eventualisht ėshtė e huaja, kam fuqi ta kthejė nė genin tim trashėgues, e nėse jo - tė mori lumi, noto veē mos tė mbytesh rrebesheve tė valėve tė rrėmbyeshme!

Ma mirė bukė e kripė e zemėr, se bukė e mjaltė e lot!

Shqipja lindė bijė tė shqipes!

(26.01.09)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FEMRA SHQIPTARE DHE OPINIONI I SAJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Diskutim i pergjithshem-
Kėrce tek: