ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 AZEM SHKRELI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: AZEM SHKRELI   Fri Aug 08, 2008 12:21 am

#

AZEM SHKRELI U NGJIT NĖ MAJĖ TĖ LETRAVE SHQIPE DHE VETĖS I KRIJOI PAVDEKSINĖ

SHKRUAN:SHABAN CAKOLLI

Autoritet i cili nuk mund tė zėvendsohet,qė i mungon shumė Kosovės,me tė cilin do tė kishim njė krijimtari mė tė mirė,njė kinomatografi mė moderne.Njė poet qė tėrė qenja e tij i kushtohej poezisė,vėrtetė ai ishte vet poezia!Poezia e tijnuk mbeshtetej ne anėn e reagimit,por nė urtėsinė.Azemi ishte figurė madhore intelektuale,njė poet qė e mbajti gjallė lirinė e Kosovės.Ishte poet igjykimittė thellė,poet qė kerkonte qė koha tė mos kohoj pa ne.Ai nuk kishte nevojė pėr lavdata,nga se ishte lavdata vet.Shkreli ka gėdhendur gjuhėn dhe ka nxjrrė thesare prej saj.Ishte iafert me njerėz,te lexoje Azemin dhe mė pas tė qėndroje me te,nuk do tė kishe vėrejtur fare ndryshime,ai ishte poezia vet.I ka dashur shumė mėrgimtarėt ,dhe ka bashkėpunuar me ta.Shihej se kishte njė ngarkesė psikologjike nė rrafshin kombėtar.Ka qenė i afėrt dhe bashkėpunetor me personalitete te shquara gjermane,veqmas me Hans Joachim-Lanksch dhe Bodo
Gudjons.Kosova dhe shqiptarėt kudo qė ndodhen,me vdekjen eShkrelit humbėn,prijėsin e teatrit,prijėsin e shkrimtarėve,te kosovafilmit,poetin,prozatorin dhedramaturgun,gazetarin e shkelqyar:Ishte autor i shumė librave”Bulzat”,”Engjujt e rrugėve”;”di njė fjalė prej guri”,”Nga bibla eheshtjes”,”Pagėzimi i fjalės”,”Kėnga e hutinit”,”karvanii bardhė,etj…….,deri te vėllimi i fundit”Zjarr ifjetur”.Veprat etij ishin te vequara dhe te botuara nė shumė gjuhė:angleze,italiane,hungareze,rumune,ruse,turke,gjermane,daneze,arabe,sllovene ,maqedone,dhe serbe.Ai me kohė kishte hapur rrugė nė krijimtarinė dhe kulturen shqiptare,por edhe nė gazetari,dalloheshin reportazhet e tij tė veqanta dhe tė guximshme pėr kohėn e tij.Shkreli ishte poet mendimtar,poet qė aq sa mbėshtetej nė pėrvojen e tij,po aq nė fuqinė e mendimit,kurse natyra,elementi rustikal dhe idilik,janė vetėm
mjete pėr tė ambientuar objektin e observimit.Te libri i heshtjes,heshtja na del si njė alegori,meqė shenjon fjalėn e brendshme tė poetit,urtinė dmth,fuqinė emendimit.Aj i ka frymėzuar brezat pas me porosinė:Mos u bėn poet,nese nuk mundtė lindesh ,nė secilin varg,nė secilėn fjalė”;”Por edhe mos u bė poet,nėse nuk mund tė vdesish ,pėr secilin varg,pėr secilėn fjalė”!!!Te poezitė e SHkrelit,peshohen mirė fjalėt,si fjala e shenuar,po ashtu ajo e thėnė,del si njė nga problemet kyqe dhe me funksion tė veqantė.

MBI DET
Skajin nuk ta pamė fundin
nuk ta dimė
na more me vete
Gjėmim i fjetur s“dimė
ku po na shpie
lamtumirė brigje
Poshtė peshkaqen lartė
peshkanjerėz
i bukur o.

Me dhembje e perjetuam ndarėjen e tij fizike nga ne,ne mėrgimtarėt e NRW,sė nė Gjermani,nė Qendrėn Kulturore Shqiptare,nė Gelsenkirchen,u ndamė nga ai njė javė para se te jepte frymen e fundit!At kohė aimbajti nė at qendėr njė orė letrare.Aty unė lexova cikel poezish ngapermbledhja ime”TOKĖ DARDANE”,nga u ktheva nga skena,ne vend te ja jipja njė liber,ai mamori nga dora,e lexoj pėr pak qaste,pastaj erdhi:Mė thase i kishte pėlqyar shumė,dhe do ta lexoj tėrsiisht,kur tė kthehem pas dy javėve me tha,do tė bisedojmė mė gjėrsisht!Po fatkeqėsisht,shkoj dhe nuk u kthya mė.Fjalėt e tija mė mbeten nėkujtesė,kurse lajmi i vdekjes se tij na pat rėnė si rrufe.Azem Shkreli ,iku nė jetėn tjetėr si qdo udhėtar i kėsaj bote,natyrisht iku heret,por mbeti nė majė tė letrave shqipe.Ne krijuesit nė mėrgim,me mall e kujtojmė,e nderojmė,e kultivojmė dhe e rrespektojmė.
# cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AZEM SHKRELI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: