ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 IDEALI KOMBETAT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: IDEALI KOMBETAT   Tue May 01, 2007 10:10 pm

IDEALI KOMBĖTAR MĖ SHTYJU QĖ NĖ MOSHĖN
RINORE ,TĖ KONTRIBOJ PĖR ĒĖSHTJEN
KOMBĖTARE SHQIPTARE


Nuk ėshtė kjo njė rastėsi , por njė ideal i fortė shpirtėror , kombėtar qė mė shtynė qė nė moshėn rinore tė ndjej thellė nė zemrėn time ,nė shpirtin tim dėshirėn ndaj prindit ,vėllait ,familjarėve te mije dhe trojeve Shqipetare.
Obligim e kisha qe viteve tė fundit jeta e popullit shqiptarė u bė e vėshtir, ku ēdo shqiptarė ishte i torturuar nga pushteti i atėhershėm sllav. Vuajtjet bėheshin pėr ēdo ditė tė rėnda e mė tė rėnda e unė si tepėr i ri tė gjitha kėto ngjarje dhe ndodhi mė lodhnin zemrėn e shpirtin tim .
Ish viti 1997 ku vendosa tė bėj njė visitė nė Kosovė e cila vizitė zgjati 5 ditė ,vendėqėnrimi qe nė Prishtin por nuk lash pa e vizituar Prizrenin ,Gjakovėn ,Deēanin , Pejėn etj. Gjatė kėsaj vizite gjeta shpirtin tim ,por nė shpirt ndjeva edhe nje dhimbje me te madhe nga fotografite qe pashe atje.
Me 5 mars te vitit 1998 paramilitaret serb e sulmuan familjen Jashari,kjo ngjarje kaq e rende qe ndodhi ne Prekaz ne familjen Jashari ishte teper tronditese per mua,per Ksoven dhe mbare trevat shqiptare. Qe kjo qe me shtyri qe ne moshen rinore pa i mbushur 18 vjet shpreha vullnet qe te behem ushtar i Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.


Ne date 28 prill te vitit 1998 thelle i bindur ne shpirt per te ndihmuar vėllezėrit kosovarė nė ora 15 kaluam kufirin Maqedono-Shqiptar,unė Nuri Mazari dhe Shkelzim Bariu. Ne oret e mbemjes rreth orės 19 mbėrritem ne kryeqytetin e Shqipėris nė Tiranė, ku jemi strehu nė restaurant “Kumanova”.atje kemi kėrkuar pronarin e restaurantit me emrin Mendu, ku nga ky person kemi kėrkuar me na gjet lidhjen pėr me u bashkangjit aradhave tė UĒK. Kjo na u mundėsua dhe takimin e parė e kemi bėrė me disa studentė, midis tyre dhe kryetari i unionit tė studentėve Ysen Berisha. Ish kjo njė bisede e gjatė e cila zgjati deri nė orėt e mėngjesit.
Si pėrfundim I kėsaj bisede ngeli qė midis tjerash tė bėjmė takime edhe me kryetarin e Partisė Demokratike z.Sali Berisha.kjo qe dėshira e Ysen Berishes qė me na taku me kryetarin e PD me qėllim tė vetėm pėr me dit se si shqiptarėt shprehin vullnet pėr me i dal zot atėdheut tė tyre.
Pas 2-3 ditėsh kjo vizitė u realizua ku prezent qe kryetari i PD z. Sali Berisha qėndruam unė Nuri Mazari,Shkėlzim Bariu,Raim Samiu(nga Tetova)dhe Ysen Berisha(nga rrethi i Gjakovės).Midis tė gjithė bisedave Sali Berisha na bindte qė tė kthehemi ne shtėpiat tona pasi jemi tė rinj , mirėpo vullneti im qe i madhė dhe i thashė qė kthim mbrapsht nuk ka .Mbasi u ndamė nga takimi me z.Berishėn e bėmė edhe njė takim me z.Azem Ajdari i cili na foli pėr bashkimin e trojeve shqiptare.
Mbas takimit kemi qendruar disa dite ne Tiranė ku jemi taku me luftėtarėt e UĒK tė cilėt kishin ardhur nga vija e frontit pėr me i marė disa shokė tė tjerė qė kishin ardhur nga mėrgimi.Personat qė kishin dale nga vija e frontit ishin Blerim Lekaj,Viktori Velila nga fshati Lumbardhė.
Kur ky grup luftėtarėsh,takoj shokėt qė kishin ardhur nga mėrgimi dhe po niseshin pėrsėri pėr nė Kosovė. Kėtij grupi luftėtarėsh ju bashkangjita edhe unė Nuri Mazari me shokėt e mije si dhe disa student tė tjerė. Si grupė udhėtuam bashkė deri nė Bajram Currė ku ishte shtabi i UĒK-sė.
Pasi mbrrimė nė Bajram Currė ,deri tek shtabi na shoqėroj Blerim Lekaj nga f.Lumbardhė i Deēanit.Hymė ne shtab brenda ku i takova disa eprorė ushtarak tė UĒK-sė komandant Agim Zeneli me pseudonimin Ēergashi poashtu dhe Xhevat Fetahu,Xhemal Fetahu nga f. Raushiqė i Pejės , Nasim Haradinajnga f.Glloxhan i Deēanit dhe shumė e shumė tė tjerė.
Komandant Agim Zeneli - Ēergashi dhe komandant Fadil Nimani-Tigri nga f.Gergoc i Gjakovės ,mua Nuri Mazarit mu drejtuan me pyetjet “mir se na ke ardhė,dhe nga tė kemi o djal i ri?”-pėrgjigjja ime ishte “Unė vij nga Struga dhe vullnetarisht shpreha dėshirė me u bashkangjit nė radhet e UĒK-sė pėr me u ndihmu vėllezėrve shqiptarė tė Kosovės. Nė kėto momente prekėse Komandant Tigri i pėrlotur nė sy ndėrhyri duke mė thėnė-“shqiptarėt e Kosovės po e lėshojn Kosovėn e ty do me hy nė luftė duke ma nxjerrė dorėn e tij nė shpinėn e time”.Ne pėr nje 3-4 ditė me ushtri kemi me hy nė Kosovė pėr luftė, e ti je i ri e nuk bėn me hy me na, kthehu ne shtėpi e nėse na vyn po tė thėrrasim.Gjatė kėsaj bisede tė k.Tigrit nė shpirt edhe mė mu shty vullneti pėr te hy nė lufte nė Kosovė,kurse nė sytė e mi filluan te mė dilnin lotė.
Nė kėto ēaste ndėrhyri dhe Xhevat Fetahu i cili tha me e dėgju komandantin e me kthy nė shpi. Unė nuk kan ardhur pėr me u kthy, unė jam betu se gjall a vdek un kam me hy nė Kosovė. E panė qė nuk kishte rrugdalje tjetėr, e mė nė fund edhe ata u dakorduan.
Atė natė kemi qėndru nė Bajram Currė dhe tė nesėrmen kemi udhėtu pėr nė f.Hoxhaj ku pregaditeshte ushtria e UĒK-sė pėr me hy nė Kosovė me armėtim pėr nė luftė. Nė f. Hoxhaj qėndruam 3 ditė dhe gjatė kėsaj kohe na ka shoqėru Xhevat Fetahu, Brenda kėtyre ditėve kan ardhur dy djem nga Tetova njėri nga Shipkovica e Tetovės me emrin Xhema, kurse tjetri nga Bogovina me emrin Omer Beluli. Ditėn e katėrt nė f. Hoxhaj nė ora 15:00 pas dite kemi udhėtuar tė ndarė nė dy grupe me nga 300 ushtarė, ku me njėrėn udhėhiqte komandant Ēergashi, kurse me grupin tjetėr kom.Tigri.
Pas 22 orėsh udhėtim nė kėmbė tė armatosur ēdo ushtar me peshė armatimi prej 50kg nėpėr malet Bjeshkėt e Shkėlzenit fshatin Gjocaj, Jasiē e Junik jemi pozicionu te shtabi i kėtij fshati ku kemi qėndru ate natė.
Gjatė qėndrimit nė Junik hasėm disa ushtarė nga Drenica (Llausha e Drenicės) tė cilėt do tė udhėtonin pėr nė Drenicė, dhe mė bėnė thirrje edhe mua pėr me shku nė Drenicė. Unė i thash qė prej Bajram Curri mė kanė drejtu pėr te k. Ramush Haradinaj, e unė du me shku me u bė ushtari i Ramushit nė Glloxhan.
Pas asaj nate tė nesėrmen nė mbrėmje u nisėm sė bashku me shokė tė tjerė pėr nė drejtim tė Glloxhanit. Pėr afėr 5 orė mbėrrim nė Glloxhan ku menjėher jemi lajmeru te k. Ramush Haradinaj qė kemi ardhur vullnetarisht me u bė ushtarė tė tij,e fjala e komandantit ishte “Mir se keni ardhur pėr me i dal zot Kosovės”. Ne ishim tepėr tė lodhur dhe kėtė e vėrejti edhe k.Ramushi i cili na bėri tė mundur pėr me pushu te shtabi ku kemi flejt atė natė. Nė shtab tė nesėrmen pasi u ēova jemi lajmėru nė njesin speciale (me tesha tė kafta) unė dhe Raim Samiu ku udhėhiqte k.Daut Haradinaj.
Pasi u radhitėm nė kėtė njėsit duheshte me i respektu rregullat e kėtij njėsiti,pėr me i hek flokėt krejtėsisht ku kėtė shėrbim na bėri Shefqet Mehmetaj nga Glloxhani. Nė Glloxhan filluam sėrvitjen sipas rregullave tė njėsitit special e cila stėrvitje zgjati disa orė me rradhė. Gjatė stėrvitjes ēdo ditė nė ora 7 e ngrinim flamurin kombėtar e duke kėndu himnin e flamurit, e nė ora 19 e ulnim atė.
Nje ditė mbas stėrvitjeve ushtarake ku kemi qenė duke pushu disa shokė nė kėtė moment na vjen komandanti Shkėlzen Haradinaj dhe Emrush Xhemajli me pseudonimin Kompjuteri ku patėn dėshirė me shku nė gjuajtje ushtarake te poligoni nė Glloxhan te Lajthiat. Gjatė kėsaj gjuajtje ushtarake ne largėsi prej 200m u zgjodhėm 3 ushtarė mė tė mirė nga tė cilėt isha edhe unė Nuri Mazari,Adem Ibishi e njė burrė i moshės 45 vjeēare i cili ish ardhe nga mėrgimi (Zvicra) pas 15 vjetėsh.
Nė fazen e dytė tė gjuajtjes morėn pjes unė Nuri Mazari, Vegim Mati, Flamuri, Arbeni nga Gjakova, Raim Samiu nga Tetova , Elton Zherkaj, Pėrmet Vulaj e disa tė tjerė.
Pas gjuajtjeve shkuam nė shtabė e k.Shkėlzen Haradinaj, Emrush Xhemajli-Kompjuteri mė bėn pyetjen se a kam pas armė ne shtepi, e ku je mėsu me gjujt me armė automatike, e un ju pergjigja armė automatike nuk kam pasur por kam gjuajt me pushk gjuetie.
Pas kater diteve ushtria serbo slave sulmon fshatin Prilep te Deēanit dhe menjėherė k.Ramushi na rreshtoj dhe kėrkoj ushtarė vullnetarė pėr nė front pėr me i pėrballu, me u bė rezistencė focave tė ushtris serbe.
Kėsaj thirrje tė komandant Ramushit ju pėrgjigjėn 30 ushtar ndėr tė cilėt kam qenė edhe unė Nuri Mazari . Kėsaj thirrje ju pėrgjigjėm si: Pėrmet Vulaj , Elton Zherka , Arbeni i Gjakovės , Korabi , Arbeni i Shkupit , Vegim Mati, Flamuri, Yzeti e tė tjerė . Ky grup i emėruar bėnte pjesė nė brigadėn 131 JUSUF GRVALLA-njėsia speciale .
U nisėm nė drejtim tė Prilepit dhe nė ora 10.00 kemi hy nė pozicionet nė kėtė fshat , dhe dikundi 10 ditė luftime tė ashpra nuk lėshuam asnjė pozicion por pėr kundrazi filluam qė forcave serbe tu shkaktojm humbje tė mėdhaja si nė artileri ashtu edhe nė ushtarė , u dogjėm dy blinda njė tankė dhe vramė 15 paramilitar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: IDEALI KOMBETAT   Tue May 01, 2007 10:10 pm

Mbasė sulmit tė Prilepit na u dha urdhėr prej k. Ramushit pėr me shku nė drejtim tė f. Isniē ku forcat serbe kishin mar ofanziv tė fortė kundėr UĒK-sė . Qendruam gati tri javė (20) ditė nė kėtė fshat ku u bėmė rezistenc tė madhe forcave serbe, dhe nuk i lamė pėr me hy nė pozicionet tona, edhe pse tepėr tė armatosur ne pėrsėri ju shkaktuam dėme tė mėdha .Pas 5 javė front komandanti na lėshonė ndėrrimin na me shku nė shtabin e zonės operative tė Dukagjinit nė f. Gjlloxhan.
Ramush shumė na falemenderoj pėr guximin dhe aktivitetin ushtarak qė dham nė kėto pika tė frontit .
Nė mbrėmjen e 15 qershorit tė vitit 1998 K. Ramushi ka pregaditur njė darkė gazmore pėr sukseset tona . Nė kėtė darkė nuk u la pa u pėrmendur vuajtjet e popullit kosovar nė vendet tjera tė Kosovės, ndėr tė tjera u pėrmend fshati Rostovic , Baballoē , Debrov, Carobreg, Dranoc, Sllup, Voksh, Junik, Jasiē, Jabllamic, Rokovin, Lumbardh, Maznik, Buēan, Ratish etj.
Nė tė gjithė kėto fshatra tė lartėpėrmendura nevoiteshte ndikime ushtarake mė sė shumti nė Vokshė ku ishte edhe njėsija speciale Shqiponjat e zeza udhėhequr nga Komandant Togeri Idriz Bala.
Kurė grupi jonė ushtarakė dėgjoj kėto fjalė nga Komandanti, edhe pse jo i shplodhur (pushuar) menjėherė vullnetarishtė mė 18 qershorė tė vitit 1998 u nisėm nė drejtimė tė fshatit Vokshė, ku prej aty sulmonim pikat paramilitare serbe tė pozicionuara nė fshatrat, Dranoc, Sllup, dhe Rrogopec ku u shkaktuam dėme tė mėdha.
Nė korrik tė vitit1998 forcat paramilitare serbe me gjith arsenalin ushtarak tok-ajr sulmuan pozicionet tona nė fshatin Voksh Nė kėtė sulm grupi jonė ushtarak numėronte dikundi 30+10 ushtar kundrejt grupit paramilitar qė numėronte 200-250 ushtar kėmbėsorik .U zhvillua njė betej, njė luftė e ashpėr .
Edhe pse jo tė barabart nga ne priteshte qė me ēdo kusht, edhe me jetė tė mbronim pozicionet tona , sepse ky pozicion ishte pika strategjike e linjės pėr logjistik furnizim me armė tė UĒK-sė nė kėto anė e krejt Kosovėn
. Nė kėto luftime tė ashpra heroikisht bie dėshmor Agim Mazrekaj e plagosen disa ushtar tė tjer Coma Mazrekaj, Flamuri nga Gjakova etj. Nga kėto humbjė tė ushtarėve forcat serbe depėrtuan nė njė pozicion, pasi pėrdornin edhe artileri nga ajri ku kėto luftime zgjatėn 15 orė (prej orės 5-20).Pas orės 20 pushuan luftimet menjėher komadanti Bajram Mazrekaj i cili ishte pėrgjegjės pėr fshatin Voksh, Dranoc Sllup kėrkoj njė takim me ushtarėt tonė mė tė mirė nga tė cilėt isha edhe unė .
Nė kėtė takim u diskutua qė me ēdo kusht forcat paramilitare serbe me i sulmu dhe me i largu prej pikės sė (katėrt) nga ana e Rrogopeēit .
U organizuam pėr mėnyrėn se si me i sulmu dhe menjėher nė orėt e hershme tė mėngjesit filluam sulmin pėr rreth 4 oresh luftime forcave serbe u shkaktuam dėme tė mėdha i larguam krejtsisht nga kjo anė, Nė anėn tonė ushtarake patėm vetėm njė tė plagosur .
Forcat serbe nga kėto humbje tė mėdha qė smundėn me thy forcat tona nė fshatin Voksh menjėher pas tri ditėve sulmuan fshatin Junik nga tė gjitha anet:nga Rrogopeēi nga ana e Shalajve,nga shpiat e rrefugjatėve, nga Gjocaj dhe Koshare etj.
Kėtyre luftimeve nė Junik ju pėrballonte komandatnt Abeja-Bekim Berisha nga fshati Grabovc i Pejės dhe k.Bedri Shala nga Drenica tė cilėt hyn nga Shqipria pėr nė Drenicė dikudi me 300 ushtarė.
Pėr shkak tė luftimeve u pozicionuan nė luftime nė Junik ku pas njė jave ėsht ra heroikisht ne vin e frontit nė fshatin Junik ra deshmor Abeja-Bekim Berisha, Bedri Shala, pas rėnjes tė kėtyre dėshmorėve e pas 5 orė luftimesh ranė deshmor Elton Zherkaj, Pėrmet Vulaj, dhe unė posa mora vesh pėr kėtė menjėher mora rrugėn pėr nė spitalin ushtarak me i vizitu. Nė shtabin ushtarak takova edhe nje shok nga Shkupi Sabri Shaqiri i cili kish ra nė mina e ish lėndu nė kėmbė.
Dy ditė pas vrasjes te ketyre komandanteve filloj njė mos organizim , huti ne ushtarė qė merrshin pjes nė Rrafshin e Dukagjinit e kėshtu filluan tė leshojn pikat e tė largohen pėr nė shqipri.
Brenda kėsaj periudhe me radio lidhje kemi kontaktu me komandatin e zonės operative tė Dukagjinit z.Ramush Haradinaj dhe i lajmėrum pėr gjith atė qė po ndodhte nė rrhethin e Junikut.Edhe Komandant Ramush Haradinaj ishte i mendimit qė me u tėrhek nga vija e frontit nė f.Junik e Voksh pėr mos me pas humbje nė ushtar .
Mbas kėsaj bisede e nga ky urdhėr njėsia jonė ka qėndruar nė f.Voksh afėr 5 ditė . Pas 5 ditesh ushtria serbe hyri nė Junik, e na prej Vokshi kemi udhėtu pėr nė drejtim tė Gllogjanit nė shtabin e UĒK-sė Kėmi pushuar do ditė atje dhe mėpas filluam tė zhvillojm aktivitete ushtarake nėpėr pikat qė kish UĒK-ja , ku priteshte apo lajmėroheshte njė sulm i madh nga forcat serbe e cila ndodhi mė 1 shtator tė vitit 1998.
Ofenziva e 1 shtatorit e cila u mur nga forcat serbe zgjati afėr 15 ditė, ku forcat serbe ishin tepėr tė armatosur e pėrdorėn gjith arsenalin ushtarak si nga toka ashtu edhe nga ajri ,u bė njė luftė mjaftė e ashpėr ku na u shkaktuam dėme nė ushtar e nė makineri ushtarake, e poashtu edhe ne patėm humbje nė ushtar ku ranė dėshmor 15 ushtar e disa tė plagosur , nga gjith kjo u tėrhqėm nga disa pika si nė fshatin Rastovic ,Baballoē, Prilep, Isniē e Gllogjan .
Ushtria serbe u bė edhe mė e ashpėr e cila nė atė kohė sulmonte vetėm nė kėto anė rreth 5000 ushtar e 1000 mjete luftarake si dhe artileri , helikopter, aeroplan tė luftės .
Ku nė fshatin Maznik ku morėn pjsė disa epror tė UĒK -sė, komandat Ramushi ,Shkėlzeni , Ismet Ameti, Emrush Xhemajli, Dauti une Nuri Mazari etj ku vendosėm me u shpėrnda nė disa fshatra ku kontrollonte UĒK-ja e ku vendosėm pėr me ndejt nė Ratish, Pozhar dhe Maznik e grupi tjetėr ndejti ne fshatin Jabllanic, Buēan, Rokovin dhe nė lug tė Baronit E mbas disa sulmeve tė tjra nga focat serbe jemi detyru qė me urdhėr tė komandantit tė zonės z. Ramush me e kalu kufirin pėr nė shqipėri mė 20 shtator 1998 pėr arsye qė me e mbrojt edhe popullatėn civile e cila ish nė numėr rreth 1200 persona e ai numėr ish drejtu pėr me e kalu kufirin pėr nė Shqipėri .
Po urdhėri ynė ishte pėr me u dalė nė ndihmė kėsaj populate civile me i ndihmuam pėr me i nxjerr nga zona e luftės se ishte tepėr rrezik , sepse bėhej njė luftė e pa kontrolluar, a forcat serbe kontrollonin njė pjes tė madhe tė rrafshit tė dukagjinit . Kemi udhėtuar gati gjith natėn (24 orė) bashkė me popullatėn civile, gjatė udhtimit u kemi ndihmu fėmijėve pleqve , e dikundi nė mėngjes kemi kalu kufirin shqiptaro-shqiptar. Ku na kemi qėndru 3 javė ditė nė shtabin e UĒK-sė nė Tropoj tė shqipėrisė ku pregaditeshin bėnim plane pėrsėri me hy (me u kthy) nė luftė te shokėt tanė qė ishin Brenda nė Kosovė .
Mė datė 13 tetorė u nisėm pėr nė drejtim tė Kosovės prap pėr nė zonėn e rrafshit tė Dukagjinit , mershim pjes rreth 50 ushtar tė armatosur me kallash, mortaj e zolla . Nė kėtė udhėtim na shoqėronte edhe Fadil Limani-Tigri. Gjatė udhėtimit pėr me dalė nė Rugovė tė Asit nė Kosovė , ku forcat serbe na dolėn nė prit , e aty kemi luftuar 2 orė ballė pėr ballme forcat serbe ku u shkaktuam njė humbje nė ushtar 7 te vrarė e mjaft tė plagos , kurse nga ana jonė patėm vetėm 4 tė plagosur , pas kesaj beteje sna ngeli gje tjetėr veē prap me u tėrhek pėr nė Shqipėri nė shtabin e UĒK-sė . Nga gjithė kėto ndodhi forcat serbe bllokuan krejt kufirin me Shqipėrin , kurse na qėndruam disa dite nė shtabin e UĒK-sė nė Tropoj nuk na mirrte mendja se si me hy nė Kosovė (ndalim me hy nė Kosovė na u be nga k. Ramushi , e nė Nėntor tė vitit 1998 k. Tigri Fadil Limani e Adem Ibishi nga Mitrovica me japin leje (urdher ) pėr me shku ne shpi pas 7 muaj veprimi ne luftė kundėr forcave serbe .

Dorshkrimi i Komandant Strugės NURI MAZARI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
IDEALI KOMBETAT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: