ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Reliefi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Reliefi   Thu Apr 26, 2007 6:10 pm

Reliefi
Dollogozhda shtrihet nė vend kodrinor. Nė veri duket mali i bukur Karaorman, kurse nė jug ėshtė fusha e Dollogozhdės qė ėshtė pjesė e fushės sė Strugės. Nė lindje ėshtė krasta e mbuluar me gurė tė bardhė gėlqeror ku rriten shkurret, ferrat dhe njė lloj bagrem i egėr. Nė perendim ėshtė toka e kuqe, e cila ėshtė emėruar si Kuqlina, nė cilėn kultivohen tė lashtat, gruri por me shumė sukses rritet hardhia. Dollogozhda ėshtė e njohur pėr prodhimin e kualitetshėm tė rrushit me sasi tė kualitetshėm tė sheqerit. Nė perendim ėshtė lumi i thatė i ashtuquajtur "Vromi", cili mė parė ka bėrė vershime shumė tė mėdha. Qė tė eliminohet kjo e keqe e fshatit u ndėrtua kanali me bankina i cili pėr rreth u mboll me bagrema, gėshtenja e pisha kėshtu qė vershimet janė eliminuar dhe uji rrjedh vetėm nė stinėn e dimrit. Ky aksion edhe me pyllėzimin e kodrave pėr rreth ka filluar kah viti 1950 dhe ka ndikuar pozitivisht nė pengimin e vėrshimeve qė ishin njė rrezik pėr fshatin, pasi qė mė parė disa herė ėshtė goditur duke u shkaktur dėme tė mėdha. Pyllėzimi ndikoi edhe nė zbukurimin e kodrinave tė fshatit Dollogozhdė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Reliefi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: