ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Etimologjia e emrit "Dollogozhdė"

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 27
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Etimologjia e emrit "Dollogozhdė"   Thu Apr 26, 2007 6:09 pm

Nė fshat ekzistojnė disa variante pėr emrin e Dollogozhdės. Pleqtė e fshatit e lidhin me fjalėn qė kanė pėrdorė banorėt e fshatit Poum, kėta kur kanė zbrit poshtė pasi qė janė shumė lartė prej Dollogozhdės, kanė thėnė -“Dola Poshtė“ dhe kėshtu ka ngelur emri Dollogozhdė. Njė variant tjetėr thot se fshati ndodhet nė luginėn mė tė ngushtė - Te lugu i ngushtė, qė do tė thotė se fshati i vjetėr nuk ka mundur tė duket, dhe pyetjes se ku ndodhet fshati “Te Lugu Osht” ose “Te Logu Oshtė“ qė d.m.th. Dollogozhdė. Njėherė nga fusha e Tateshit ka ardhur njė udhėtar, kur ka hypur lartė te Zabeli i Beut nuk ka mund tė vėrej fshatin, udhėtarit I kanė thėnė se kur tė kalosh zabelin do tė shohėsh njė fshat tė vogėl, udhėtari pasi nuk e sheh fshatin, kur ka arritur te Vromi ka takuar njė bari dhe e ka pyetur ku ndodhet fshati, ai i ka thėnė: “se te Lugu Osht”, po si e ka emrin ky fshat e ka pyetur udhėtari, po ja i ka thėnė bariu ne i themi Te Lugu Osht, jo mė mirė i ka thėnė udhėtari ju ti theni Dollogozhdė. Varianti i parė qė kanė thėn fshatarėt e Poumit “Dola poshtė“, me tė vėrtet kur kanė zbrit nga mali kanė thėnė “Dola poshtė“ sepse me tė vėrtet kan zbrit nė rrafshirė kėta janė variante tė Dollogozhdės. Varianti mė i sigurt ėshtė se vendbanimi nė tė kaluarėn ėshtė quajtur “Guri i bardhė“, por me ardhjen e sllavėve ashtu si qė indėrruan emrata e shum venbanimeve kėshtu vepruan edhe me emrin guri i bardhė. Sot nė fshat ka dy vende ku quhen Gurėt ose guri i bardhė, njėri ėshtė mbi fshat kurse tjetri nė krastė. Kėta gurė tė bardhė nė krastė mund ti vėresh prej Struge dhe mė largė. Flitet se emri Dollogozhdė ėshtė me prejardhje slave si qė dėshirojnė ta interpretojnė disa njerėz, por pjesa e dytė e emrit nuk korinspondon me as njė emėr sllav
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Etimologjia e emrit "Dollogozhdė"
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: