ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dollogozhda Ne Ditet E Dimrit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Dollogozhda Ne Ditet E Dimrit   Fri Apr 20, 2007 5:41 pm

Prej tė gjitha vendbanimeve pėr rreth Dollogozhda ėsht mesi mė i ngoftė gjė qė e vėrteton edhe koha qė ėshtė prezente momentalisht nė Dollogozhdė.
Gjat Dites temperatura arrin deri ne 3-5 Gradd,Ndėrsa mbremja ėshtė pak e ftofte me nje temperaturė -4 Mirpo nė pėrgjithėsi ky dimėr ėshtė nje pranvėr pa lule.

Problemi me i madh qe eshte hasur ne Dollogozhde eshte se gjat kesaj kohe te ngrohte shum njerez jan infektuar me grip nje virus i cili eshte shfaq ne shum njerez ne ket dimer.
Po ashtu fshataret jan ne hall se nese nuk ka borė ne dimer sdo ket uji ne verė,eshte nje shqetesim mirpo le te shpresojme se ne ditet e ardhshme hapsira qiellore do leshoj perden e bardhe mbi Dollogozhden


"Prej te gjitha vendbanimeve per rreth Dollogozhda eshte mesi me i ngofte.Ne veri mbrohet nga mali Karaorman,prej eres se Veriut qe sjell lumi Sateska mbrohet nga Krasta,kurse prej ererave te perendimit e mbron Zabeli i Beut. Eshte e vertet se bora e pare ne ultesiren e Struges shkrihet ne Dollogozhde.Ne te dale prej fshatit Zhepin aty ku eshte krasta me e ulet ose ku mbaron krasta rritet nje fik i eger dhe aty bora shkrin e para,banoret e Dollogozhdes thuhen se kete cop vend e rrahin ererat e ngrofta te Jugut. Ne rritjen e drunjve ne mal si me te rreshurat e shiut dhe bores disa vite me radh burimi i Dollogozhdes qe rrjedh ne fund te krastes rrjedh pak uje qe nuk mjafton as per furnizim e e fshatit me uje per pije,edhe pse me pare nga ky burim eshte vaditur toka pjellore e fshatit.Kjo ndikon ne mikrokrimen e Dollogozhdes. Me te vjetrit shpjegojne se me pare ne male ka rene mbi 2 m bore dhe atehere burimi ka pasur mbi 10 vija dhe ka punuar dhe mulliri i fshatit."


Artikull i shkruajtur nga Argent me date 31.01.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Dollogozhda Ne Ditet E Dimrit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ora e dashurisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: