ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mėrgimtarė dhe pa pare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Mėrgimtarė dhe pa pare   Wed Jun 24, 2009 4:57 pm

Kriza ekonomike globale ka goditur edhe mėrgimtarėt dollogozhdarėt qė punojnė nė vendet perėndimore. Pėrveē zvogėlimit tė dėrgesave nė familje, kėtė vit nuk pritet edhe ndonjė ardhje masive nė vendlindje. Duke pasur parasysh se njė pjesė e madhe e tė ardhurave nė vendin tonė realizohet nga tė ardhurat e mėrgimtarėve, them se kėtė vit dėrgesat e tyre nė deviza kanė qenė shumė mė tė ulėta krahasuar me vitet e mėparshme . Ulja e dėrgesave tė mėrgimtarėve ka tė bėj me faktin se edhe ta janė prekur nga kriza nė vendet ku jetojnė dhe nė kėtė mėnyrė tė ardhurat nga ata pėr kėtė vit do tė jenė minimale. Si rezultat i krizės nė njė pjesė tė madhe tė vendeve perėndimore, pėrfshirė edhe mėrgimtarėt tanė, dėrgesat nė deviza po shuhen.

Duke pas parasysh ketė, mėrgimtarėt jo qė nuk do mund tė dėrgojnė para, por do jenė nė krizė edhe pėr vete. . Ardhja e mėrgimtarėve pėr pushime nė vendlindje dhe dėrgesat e parave nė familje, viteve tė kaluara ishin burim i konsiderueshėm pėr ekonomin e vendit. Pėr shkak tė krizės ekonomike globale qė ka prekur shumė vende tė Evropės ku punojnė dhe jetojnė njė numėr i madh i mėrgimtarėve tanė, pritet qė kėtė vit ata mė tepėr tė orientohen nė shpenzimet e konsumit atje ku jetojnė. Dėrgesat e mėrgimtarėve kėtė vit do tė jetė vetėm sa pėr tė mbajtur gjallė familjet e tyre nė aspektin social. Shumica e mėrgimtarėve do t'i anulojnė planet e tyre investuese nė ndėrtimin e shtėpive apo gėzimeve familjare" thotė njė mėrgimtar i posardhur nė Dollogozhdė

Dėrguar tė Tuesday, 23 June @ 17:53:29 CEST nga argent


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Mėrgimtarė dhe pa pare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: