ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Homazhet filluan nga Dollogozhda

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Homazhet filluan nga Dollogozhda   Sat May 09, 2009 3:04 pmDita e Dėshmorėve, 5 Maji, u shėnua nė mbarė vendin, duke filluar nga Struga, me vizitat dhe homazhet qė u bėnė nė varrezat e fshatit Dollogozhdė, pranė varrit tė Nuri Mazarit-Komandant Struga, dhe martirit Islam Veliu. Me kėtė rast u bėnė homazhe dhe u vendosėn lule tė freskėta mbi varrin e tij, nga familjarėt e Nuri Mazarit, bashkėluftėtarėt e tij, shokėt, miqtė, autoritetet e komunės sė Strugės, nga SHVL-ja, dhe bashkėvėndasit e tij. Tė pranishėm nė kėto homazhe, ishin edhe kryetari i SHVL, deputeti Fazli Veliu, kryetari i Komunės dhe kryetari i Kėshillit tė Komunės sė Strugės, Ramiz Merko, etj.

Kryetari i SHVL-sė, Fazli Veliu, nė fjalimin e tij pėr jetėn dhe veprėn e Nuri Mazarit, ndėr tė tjera theksoi se Nuri Mazari, ishte ndėr tė parėt nė Kosovė, pėr ēlirimin e Kosovės, nė shumė beteja tė lavdishme tė UĒK-sė, nė Kosovėn Lindore-Preshėve-Bujanoc e Medvegjė, dhe ishte ndėr tė parėt, pėr tė qenė i pari edhe nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare nė Maqedoni. “Nuri Mazari, luftoi pėr tė ēliruar viset e okupuara, pėr liri dhe tė drejta tė plota e tė barabarta tė shqiptarėve. Nuri Mazari luftoi pėr bashkimin dhe unitetin e shqiptarėve. Ai luftoi dhe u angazhua pėr bashkim, afrim dhe unitet, dhe gjatė kėtyre pėrpjekjeve, dhe duke afruar e pajtuar njerėzit. Ai luftoi qė Struga tė jetė shqiptare, qė shqiptarėt tė jenė tė lirė, tė barabartė dhe tė gjitha ato pėr tė cilat luftoi Mazari, Struga sot i gėzon, nė kėtė ditė tė 5 Majit, qė ėshtė edhe ditėlindja e Nuri Mazarit”, tha mes tjerash Fazli Veliu. Mė pas homazhe u bėnė edhe pranė varrit tė martirit Islam Veliu, tė rrėmbyer nga policia dhe forcat paramilitare maqedonase, pėr tė pėrfunduar tragjikisht nga duart vrastare paramilitare. Trupi i pajetė i Islam Veliut, ishte gjetur nė njė shpellė, nė afėrsi tė Kėrēovės. Mė tej karvani vazhdoi rrugėn drejt Kėrēovės, Gostivarit, Tetovės dhe vendeve tė tjera, pėr tė bėrė homazhe nė varrezat e dėshmorėve. Mehmet LATIFI 'Gazeta Lajm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Homazhet filluan nga Dollogozhda
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: