ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 14 Mars-DITA E VERES-Gezohen femijet dollogozhdar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: 14 Mars-DITA E VERES-Gezohen femijet dollogozhdar   Sat Mar 14, 2009 12:48 am

Qė nė kohėt antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditės sė Verės, ka qenė nė vendin tone. E quajtur ndryshe si dita e largimit tė dimrit, kjo festė ka krijuar tashmė traditėn e saj nė Dollogozhde.Dita e Veres sipas specialisteve, i gjen gjurmet tek arbereshet e Italise. Ne 14 mars, bimesia zgjohet nga gjumi dimeror dhe nis te thithe nga toka lengjet qe i nevojiten per t’u rritur
Ndersa sot,me te gezuar jane femijet,te cilet me shportat e tyre duke kenduar "CIU CIU" marrim nga nje vezė ose diēka tjeter vetem e vetem per te vazhduar kete tradite.
Mirepo nga qe numri i banoreve dita dites po zvoglohet edhe kjo feste nuk ka me vleren qe kishte dikur, ateher kur nuk egzistonte largimi i tepert i vendlindasve tane ne mergim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
14 Mars-DITA E VERES-Gezohen femijet dollogozhdar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DITA E VERES NE TORONTO
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Ramadan Emini:5 MAJI, DITA E DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT...
» Dita e Pavarėsisė sė SHBA-sė, sinonim i lirisė
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: