ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Notimi nė test edhe ne SHF "NURI MAZARI'-Dollogozhde

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Notimi nė test edhe ne SHF "NURI MAZARI'-Dollogozhde   Thu Feb 26, 2009 7:14 pm

Byroja pėr Zhvillimin e Arsimit (BZHA) edhe ne SHF "Nuri Mazari'ka prezantuar materialin pėr standardet e vlerėsimit tė nxėnėsve.
Sipas standardeve tė vlerėsimit qė ka pėrcaktuar BZHA nė tė gjitha lėndėt mėsimore nga klasa e tretė deri ne te tetė fillore do tė bėhen vlerėsimet e notimit nga 1 deri mė 10 qershor.
Kėshilltari i BZHA nė Strugė, Bashkim Mislimi, thotė se nė shkollat e Komunės sė Strugės ka pėrfunduar prezantimi i standardeve para arsimtarėve, ndėrkaq ai vlerėson se kjo bėhet pėr tė informuar arsimtarėt pėr testimin qė i pret tė gjithė ata. Pėrmes testimit qė do tė mbahet, do tė vlerėsohet objektiviteti i arsimtarėve nė notim.
Rezultatet e testimit do tė publikohen, ndėrkaq nė bazė tė tyre parashihen edhe shpėrblime dhe dėnime. Nėse nota e arsimtarit ndryshon pėr mė shumė se dy nota nga ajo qė nxėnėsit do tė marrin nė testimin qė do tė bėhet nė fillim tė qershorit nga ana e BZHA arsimtari mund tė ndėshkohet me 10 pėr qind nga paga mujore pėr njė vit. Ndėrkaq, pėr vlerėsimin real ku do tė pėrputhet ai vlerėsim me notimin e testimit atėherė ai arsimtar do tė shpėrblehet me 15 pėr qind shtesė tė tė ardhurave mujore pėr njė vit.
Vlerėsimi pėrmes testimit do tė pėrfshijė tė gjithė arsimtarėt individualisht.
Testimi i paralajmėruar pėr vlerėsimin e notimit ka ndikuar qė jo vetėm arsimtarėt, por edhe nxėnėsit ta shohin ndryshe vlerėsimin dhe nota mos shihet mė si "mollė sherri" mes arsimtarit dhe nxėnėsit.
(Shpend Vinca "Lajm")
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Notimi nė test edhe ne SHF "NURI MAZARI'-Dollogozhde
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: