ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dollogozhd

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Dollogozhd   Sun Feb 08, 2009 2:47 am

Dollogozhda ėshtė njė fshat nė komunėn e Strugės, ndodhet rrėzė malit Karaorman nė verilindje tė Strugės nė njė largėsi prej rreth 11 kilometrash. Deri para pak kohe ishte e organizuar si komunė nė vete, por me riorganizimin e sistemit tė vetėqeverisjes lokale u shkri nė komunėn e Strugės. Dollogozhda si komunė numėronte 7884 banorė por si fshat rreth 3000 banorė, sipas regjistrimimit tė popullsisė nė vitin 2002. Vendbanimi nė tė kaluarėn ėshtė quajtur “Guri i bardhė“, por me ardhjen e sllavėve ashtu si qė indėrruan emrata e shum venbanimeve kėshtu vepruan edhe me emrin guri i bardhė. Sot nė fshat ka dy vende ku quhen Gurėt ose guri i bardhė, njėri ėshtė mbi fshat kurse tjetri nė krastė. Kėta gurė tė bardhė nė krastė mund ti vėresh prej Struge dhe mė largė. Flitet se emri Dollogozhdė ėshtė me prejardhje slave si qė dėshirojnė ta interpretojnė disa njerėz, por pjesa e dytė e emrit nuk korinspondon me as njė emėr sllav.

Dollogozhda ėshtė e vendosur nė rrėzėn jugore tė malit Karaorman, me lartėsi mbidetare afėr 800 m dhe kufizohet nė lindje me fshatin Zhepin 1,6 km dhe Koroshisht 2,3 km, nė jug me fshatrat:Livadhi 2,8 km dhe Bixhovė 3,7 km. Nė jugperendim me fshatin Novo Sellė 3,1 km, nė perendim kufizohet me fshatin Tatesh i poshtėm 2,9 km, kurse nė veri me fshatin Poum 2,9km.Prej tė gjitha vendbanimeve pėr rreth, Dollogozhda ėshtė mesi mė i ngroftė. Nė veri mbrohet nga mali Karaorman. Prej erės sė Veriut qė sjell lumi Sateska mbrohet nga Krasta, kurse prej erėrave tė perendimit e mbron Zabeli i Beut.

Dollogozhda shtrihet nė vend kodrinor. Nė veri duket mali i bukur Karaorman , kurse nė jug ėshtė fusha e Dollogozhdės qė ėshtė pjesė e fushės sė Strugės. Nė lindje ėshtė krasta e mbuluar me gurė tė bardhė gėlqeror ku rriten shkurret, ferrat dhe njė lloj bagrem i egėr. Nė perendim ėshtė toka e kuqe, e cila ėshtė emėruar si Kuqlina, nė cilėn kultivohen tė lashtat, gruri por me shumė sukses rritet hardhia. Dollogozhda ėshtė e njohur pėr prodhimin e kualitetshėm tė rrushit me sasi tė kualitetshėm tė sheqerit. Nė perendim ėshtė lumi i thatė i ashtuquajtur "Vromi", cili mė parė ka bėrė vershime shumė tė mėdha. Qė tė eliminohet kjo e keqe e fshatit u ndėrtua kanali me bankina i cili pėr rreth u mboll me bagrema, gėshtenja e pisha kėshtu qė vershimet janė eliminuar dhe uji rrjedh vetėm nė stinėn e dimrit. Ky aksion edhe me pyllėzimin e kodrave pėr rreth ka filluar kah viti 1950 dhe ka ndikuar pozitivisht nė pengimin e vėrshimeve qė ishin njė rrezik pėr fshatin, pasi qė mė parė disa herė ėshtė goditur duke u shkaktur dėme tė mėdha. Pyllėzimi ndikoi edhe nė zbukurimin e kodrinave tė fshatit Dollogozhdė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
anna

avatar

Numri i postimeve : 11
Registration date : 03/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dollogozhd   Sun Sep 06, 2009 10:34 pm

kisha pas deshire te shihja e disa foto nga ky fshat,meqense ky forum ka marr emrin e tij,me beri pershtypje kjo gje,flm shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
..PrInCeZz--B[A]bY..
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 330
Age : 26
Vendodhja : dollo/ zivcer
Registration date : 11/01/2007

MesazhTitulli: Re: Dollogozhd   Fri Dec 11, 2009 10:15 am

pershendetje anna..per me shum informatione dhe foto kliko ne faqen www.dollogozhda.eu

_________________
...xXx...oo°°•● Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur...Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh...Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje ●•°°oo ...xXx...

O¤*'*¤((Æ`¤»٠°•● Pr!nCeZz--][B.A][bY ●•°٠·«¤“Æ))¤*'*¤O
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dollogozhd   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dollogozhd
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: