ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Koroshisht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Koroshisht   Sun Feb 08, 2009 2:44 am

Koroshishta ndodhet nė verilindje tė qytetit tė Strugės 12 km larg qėndres komunale dhe shtrihet nė fushėn e rrethuar nga mbarimi i kodrave tė malit Karaorman, nė lartėsi mbidetare prej 740 metra. Nė lindje kufizohet me fshatin Mesheishtė, nė perėndim me fshatin Dollogozhdė, nė jug ka fushėn pjellore qė kufizohet me fshatin Volinė dhe Livadhi. Nė veri ka malet e Karaormanit. Ky fshat numėron 2000 banorė dhe ka rreth 400 shtėpi ne territorin e tij. Themelet e fshatit tė vjetėr janė rrafshnaltat e Ravenit dhe Cėrckės pranė burimit ēeshmja e madhe.

Banorėt e pare tė fshatit ishin blegtorė dhe mė pas bujq. Familjet e parė kanė qenė familja Durmishi, Leshko tė ardhur nga trevat e Lezhės, familja Alla tė ardhur nga Dibra, familja Kaliqi nga trevat e Steblevės etj. Pėr emrin e fshatit egzistojnė dy gojėdhėna e para nga pjellshmėria e tokės ,,korr e shi” dhe e dyta Korrishte vend me shkurre shumė. Fshatin e ndan nė dy pjsė pėrroi i thatė qė mbledh ujrat e rrjeshjeve tė shpatėve tė Cėrckės. Ka tokė pjellore dhe kullota, popullata e kėtij vendbanimi kryesisht merret me bujqėsi ndėrsa njė numėr i madh i koroshishtasve ndodhen me punė tė pėrkohshme jashtė vendit. Ky fshta ėshtė i banuar vetėm me shqiptarė. Nė fshat funksionon shkolla fillore deri nė klasėn e tetė “Ekrem Jakupi” ku mėsojne 400 nxėnes. Ndėr monumentet historike tė lokaliteti mund tė pėrmenden: “Qeramidnica”, “Glavina”, “Varreza ēiflig”, “Kisha Latine”, e tj.

Burimi qė gjendet nė rrėzen e krastės shpellore i jep jetėn kėtij fshati. Gllavina ėshtė emir i burimit marrė sipas emrit tė njė banori shėrbyes nė pronat e Ramadan Beut “GLLAVINCO” – Gllavina. Sipas istitutit pėr ujra tė R.M Gllavina ėshtė burim qė e shpraz bazenin e ujit prej 27km qė gjendet nė fshatin Koroshisht, Zhepin deri ne Seteli. Kėtė bazen mė sė tepėrmi e shpraz burimi i Zhepinit qė gjendet 15 m. mė poshtė se i Gllavinės, kurse mbushet nga burimet shkėmborė tė Sateskės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Koroshisht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: