ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Livadhi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Livadhi   Sun Feb 08, 2009 2:38 am

Fshati Livadhi ndodhet 8 kilometra nė lindje tė qytetit tė Strugės dhe afro 3 kilometra nė jug tė fshatit Dollogozhdė . Deri nė vitin 2004 gravitonte nė Komunėn e Dollogozhdės , dhe pas ndarjes sė re territoriale me skrirjen e Komunės sė Dollogozhdės edhe ky vendbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės . Ky vendbanim ėshtė i vendosur nė njė spėrfaqe tė rrafshėt dhe ka tokė shumė pjellore , pėr atė arsye pjesa mė e madhe e popullsis merren me bujqėsi . Livadhia njhet si fshat i ri , por nė tė vėrtet rrėnjėt e saj , janė tė thella nė histori . Besohet se ky vendbanim ka qenė ndėr mė tė mėdhenjt tė kėtij rajono dhjetra shekuj mė pare . Nekropoli qė gjendet nė hapsirpn e quajtur “ KALLDĖRMA '' 500 metro nė veri tė fshatit ėshtė dėshmi se vendbanimi ka qenė I banuar shumė herėt nė histori . Nėpėr kėtė fshat kalon edhe rruga e njohur “ VIA EGNATIA ''.

Livadhia numėron 220 shtėpi dhe ka 1700 banorė . Banorėt e kėtij vendabnimi janė shumė arshimdashės . Njė numėr i madh i tė rinjve livadhias kanė kryer shkolla tė larta dhe fakultete dhe sot kontribuojnė nė sfera tė ndryshme nė sfera tė ndryshme tė jetės shoqėrore . Bartės tė jetės kulturore dhe artistike tė kėtij vendbanimi ėshtė Ansambli “ DRITA '' , Shoqėri kulturoro artistike qė ka marr pjes ne shum evenimente kulturore nė vend dhe jashtė vendit.

Bnorėt e kėtij vendbanimi i pėrkasin nacionalitet shqiptar , pėr nga religjioni i pėrkasin besimit islam . Nė fshat ka njė xhami nė qėndėr tė fshatit , gjithashtu ka ambulance , shitore , puntori private dhe fabrika . Nė fshat funksionon shkolla tetėvjeēare ku mėsimin e ndjekin mbi 250 nxėnės . Banorėt e kėtij vendbanimi kryesisht merren me bujqėsi , po njė pjes e konsiderushme punojnė dhe jetojnė pėrkohėsisht jasht vendit fenomen ky si te tė gjith vendbanimet e tjera tė banuara me shqiptarė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Livadhi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: