ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Belic

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Belic   Sun Feb 08, 2009 2:29 am

Fshati Belicė ndodhet vetėm pesė kilometra large qytetit tė Strugės nė njė lartėsi mbidetare prej 730 metra . Nė territorin e kėtij fshati ka tokė tė punueshme dhe popullata merret me bujqėsi . Fshati numėron rreth 170 shtėpi .Banorėt e kėtij vendbanimi janė tė nacionaliteteve tė ndryshme shqiptarė , maqedonas dhe vlleh . Edhe nė kėtė vendbanim njė pjes e popullatės shqiptare ndodhet jasht vendit be punė dhe banim tė pėrkohshėm .

Nė kuadėr tė kėtij fshati funksionon shkolla fillore deri nė katėr vjet , ndėrsa mėsimin e mėtutjeshėm nxėnėsit e kėtij vendbanimi e ndjekin nė fshatrat fqinjė prej klasės sė pestė deri nė klasėn e tetė . Nė fshat ka shitore dhe puntori private tė vogla . Nė kėtė fshat ka gjithashtu njė xhami dhe njė kishė , pra popullata i takon besimit islam dhe ortodoks .

Edhe nė kėtė fshat ka gjurmė tė sė kaluarės , ndėrsa eksopnatet e saj janė : kisha e vjetėr “ Arangjell '' , qė daton nga mesjeta ; vendbanimi i vjetėr nga koha e hekurit qė ndodhet 400 metra nė perėndim tė fshatit ; “ Krasta '' ; kisha mesjetare “Shėn Petka '' , e tj .


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Belic
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: