ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Podgorc

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Podgorc   Sun Feb 08, 2009 2:25 am

Fshati Podgorci gjendet 13 kilometra nė perėndim tė Strugės dhe nė lindje tė malit Jabllanicė . Ky fshat ėshtė kryesisht malor dhe kodrinor , nė territorin e kėtij fshati ka pyje dhe kullotoa dhe pak tokė pjellore . Ky fshat ka rreth 2700 banor tė nacionaliteteve tė ndryshme . Fshati ka rreth 650 shtėpi . Nė fshatin Podgorc funksionon shkolla fillore ku mėsimin e ndjekin 470 nxėnės .

Nė kėtė fshat ka shitore dhe puntori private , dhe fabrika tė vogla gjithashtu ka edhe ambulance . Popullata e kėtij vendbanimi ėshtė e pėrzier , pjesėn mė tė madhe e pėrbėjnė shqiptarėt mandej maqedonasit dhe turqėt . Popullata mė sė shumti merret me blegtori dhe bujqėsi si dhe me pylltari , ndėrsa njė numėr i konsiderushėm i banorėve jetojnė dhe punojnė jashtė vendit .

“Mesi i Fshatit '' ėshtė vendi ku banorėt besojnė se nė tė kaluarėn ka qenė i ngritur njė vendbanim dhe pėr kėtė dėshmpjnė gjėsendet nga qeramika qė janė gjetur nė kėtė vend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Podgorc
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: