ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Oktis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Oktis   Sun Feb 08, 2009 2:20 am

Fshati Oktis shtrihet 11 kilometra nė perėndim tė fushės sė Strugės , nė pjesėn lindore tė malit Jabllanicė . Ėshtė fshat kodrinoro – malor me lartėsi mbidetare prej 800 metrash . Ka tė zhvilluar blegtorin , bujqėsinnė si dhe pylltarin . Nė kuadėr tė fshatit Oktis punon shkolla tetėvjeēare me rreth 800 nxėnės . Nė fshatin Oktis ka gjithashtu ambulance , objekte hotelerike , puntori private , fabrika tė vogla dhe shitore .

Fshati Oktis ėshtė vendbanim i madh dhe numėron 1000 shtėpi . Nė kėtė vendbanim banojnė rreth 4000 banorė . Popullata e kėtij vendbanimi ėshtė e pėrzier , numrin mė tė madh e pėrbejnė shqiptarėt mandej maqedonasit dhe turqit . Banorėt e kėtij vendbanimi i pėrkasin religjionit islam dhe atij ortodoks , pėr kėtė arsye nė fshat ka dy xhami dhe tre kisha . Popullata kryesisht merret me profesione tė ndryshme si me ndėrtimtari , blegtori , bujqėsi si dhe me pylltari , njė pjes punpjn nėpėr ndėrmarjet private tė fshatit . Edhe nga ky vendbanim ka mjaft banorė qė jetojnė dhe punojnė pėrkohėsisht nė shtetet europiane .

Fshati Oktis konsiderohet ndėr venbanimet e vjetra nė rajonin e Strugės , qė nga koha e pushtimit romak , argumnte pėr kėtė janė bazilikat ne kėtė vendbanim . Si monumente tė vjetra janė : “VAJTOS – GRADISHTĖ'' , vendbanim i fortifikuar nga koha romake qė ndodhet tre kilometra larg nė veriperėndim tė fshatit ; “ GONĢAROVSKA KUQA '' , qė daton nga koha antike dhe ndodhet nė perėndim tė fashatit : “ SHĖN ATANAS '' , kishė mesjetare qė ndodhet nė perėndim tė fshatit .


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Oktis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: