ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dobovjan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Dobovjan   Sun Feb 08, 2009 2:14 am

Fshati Dobovjan ndodhet 12 kilometra larg qytetit tė Strugės . Nėpėr tė kalon lumi Drini i Zi , i cili e ndan pėrgjysėm fshatin . Derini nė vitin 2004 fshati Tatesh i Poshtėm gravitonte nė Komunėn e Velshtės , duke u ndodhur larg saj pesė kilometra , por me ndarjen administrative tė vitit 2004 tė Strugės , pas shkrirjes sė komunės sė Veleshtės ne edhe ky venbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės si tė gjitha venbanimet e tjera . Ka njė sipėrfaqe tė rrafshėt dhe ndodhet nė lartėsi mbidetare prej 790 metrash .

Nė kėtė fshat funksionon shkolla fillore katėrvjeēare , ndėrsa shkollimin prej klasės sė pestė deri nė klasėn e tetė nxėnėsit e fshatit Dobovjan e zhvillojnė nė fshatin Veleshtė . Ka njė shitore , puntori private tė vogla si dhe njė xhami nė mes tė fshatit . Dobovjani ka 150 shtėpi dhe 650 banorė . Tė gjithė banorėt i taojnė nacionalitetit shqiptarė , pjesa mė e madhe e banorėve merren me bujqėsi dhe blegtori ndersa njė pjes e banorėve te Dobovjanit punojnė dhe jetojnė pėrkohėsisht nė perėndim.

Nėpėr kėtė fshat kalon rruga “ Via Egnatia '' dhe nė mes tė fshatit ėshtė ura qė i lidh fshatrat nga njėra anė e Drinit tė Zi me anėn tjetėr . Emri i vjeter i kėtij fshati ka qnė D'BOVJAN . Si monumente tė vjetra nga banorėt e kėtij fshati ceken : nė dalje tė fshatit kah Tateshi janė “ Varret e Damorėve '' ; “ Guri i Hanit '' ; kisha e vjtėr katolike “ Anishte '' ; “Gorrica e Vajtimit '' e cila ka mbetur si pasojė e asaj qė gurbetqarėt e kohrave tė hershme janė pėrcjellur nga tė afėrmit e tyre deri te ky vend i cili gjendet nė dalje tė fshatit : “ Ģeshma e Tushit '' , e tj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Dobovjan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: