ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tateshi i epėrm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Tateshi i epėrm   Sun Feb 08, 2009 2:13 am

Fshati Tatesh i Epėrm pėr kah pozita gjeografike thuajse gjendet nė qendėr tė fushės sė Strugės , nė anėn e djathtė tė Drinit tė Zi si dhe nė afėrsi tė malit Karaorman . Derini nė vitin 2004 fshati Tatesh i Poshtėm gravitonte nė Komunėn e Velshtės , duke u ndodhur larg saj pesė kilometra , por me ndarjen administrative tė vitit 2004 tė Strugės , pas shkrirjes sė komunės sė Veleshtės ne edhe ky venbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės si tė gjitha venbanimet e tjera . Ky fshat ėshtė kodrinor dhe fushor me njė lartėsi mbidetare prej 730 metra .

Nga qyteti i Strugės Tateshi i Epėrm ėshtė 13 kilometra larg . Toka e kėtij vendabimi ėshtė fushore por ėshtė e pasur edhe me pyje dhe kullosa . Tė gjithė banorėt e fshatit Tatesh i Epėrm i pėrkasin nacionalitetit shqiptar . Banorėt e tij merren me bujqėsi dhe blegtori si dhe punė tė tjera tė ndryshme , ndėrsa mjaft prej tyre banojnė dhe punojnė pėrkohėsisht jasht vendit nė Europ dhe SH . B . A .

Nė fshatin Tatesh tė Epėrm ka shkollė tė re deri nė klasė tė tetė , gjithashtu nė kėtė shkollė ndjekin mėsimin nga klasa e pestė deri tek klasa e tetė edhe nxėnėsit e Tateshti tė Poshtėm , ka shitore dhe puntori private si dhe njė ambulance private gjithshtu ka edhe njė xhami qė ndodhet nė qendėr tė fashatit pranė shkollės fillore. Tė gjitha lokalitetet qė dote pėrmendim mė poshtė flasin pėr pasurinė shpirtėrore dhe materiale tė banorėve tė kėtij vendbanimi edhe nė tė kaluarėn : “ Arat e Begut '' - QELE qė daton nga mesjeta dhe ndodhet 600 metra larg nė veriperėndim tė fshatit ; “ Livadhet e Epėrme '' qė ndodhen nė verilindje tė fshatit nė largėsi prej njė kilometer .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Tateshi i epėrm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: