ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tateshi i poshtėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Tateshi i poshtėm   Sun Feb 08, 2009 2:12 am

Fshati Tatesh i Poshtėm ndodhet 12 kilometra larg qytetit tė Strugės , pothuajse nė qendėr tė fushės sė Strugės . Deri nė vitin 2004 fshati Tatesh i Poshtėm gravitonte nė Komunėn e Velshtės , duke u ndodhur larg saj pesė kilometra , por me ndarjen administrative tė vitit 2004 tė Strugės , pas shkrirjes sė komunės sė Veleshtės ne edhe ky venbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės si tė gjitha venbanimet e tjera . Tateshi i Poshtėm ndodhet nė anėn e djathtė tė Drinit tė Zi .

Ky fshat ndodhet nė njė lartėsi mbidetare prej 795 metra dhe ėshtė vendbanim fushor dhe kodrinor , me tokė bujqėsore , ndėrsa ka edhe kullota dhe pyje .Fshati ka shkollė fillore deri nė katėr vjet , ndėrsa prej klasės sė pestė deri ne klasėn e tetė nxėnėsit e ndjekin mėsimin nė fshatin fqinj Tatesh i Epėrm . Dikur nė kėtė fshat punonte edhe ambulance e fshatit qė ndodhet nė qendėr tė fshatit pranė xhamis , gjitashtu ka edhe shitore private puntori , e tj .

Banorėt e fshatit Tatesh i Poshtem i pėrkasin nacionalitetit shqiptar . Ky vendbanim ka 150 shtėpi dhe 900 banorė , kun jė pjesė e mire e tyre ndodhen me banim dhe punė tė pėrkohshme jashtė vendit , fenomen ky si tek tė gjitha vendbanimet e tjera shqiptare . Pjesa mė e madhe e banorėve merren me bujqėsi dhe blegtori si dhe me ndėrtimtari . Edhe banorėt e kėtij vendbanimi janė krenarė pėr trashigiminė kulturore tė vendbanimit tė tyre duke sjellė si dėshmi pėr kėtė kishėn katolike qė daton nga koha e mesjetės e cila ndodhet rreth njė kilometer nė juglindje tė fshatit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Tateshi i poshtėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: