ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Novo sell

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Novo sell   Sun Feb 08, 2009 2:09 am

Fshati Novo Sellė gjendet thuajse nė qendėr tė fushės sė Strugės 8 kilometra larg qendrės urabane . Deri nė vitin 2004 gravitonte nė Komunėn e Dollogozhdės nga e cila ėshtė 4 kilometra larg , dhe pas ndarjes sė re territoriale me shkrirjen e Komunės sė Dollogozhdės edhe ky vendbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės . Fshati ka 45 shtėpi dhe numėron 300 banorė . Ky vendbanim ka njė lartėsi mbidetare prej 705 metra .

Ky vendbanim pėrfshin njė sipėrfaqe tė vogėl dhe tė rrafshėt me njė tokė pjellore . Nė kėtė fshat nuk ka shkollė fillore , dhe nxėnėsit e ndjekin mėsimin nė fshatin mė tė afėrt , nė fshatin Bixhovė . Novo Sella ka njė shitore private dhe njė puntori . Gjitashtu nė fshat ka edhe njė xhami dhe popullata i takon besimit islam . Popullsia merret kryesisht me bujqėsi po nuk janė tė pakėt edhe ata banorė qe jetojnė dhe punojnė pėrkohėsisht nė vendet perėndimore .

Gjurmėt e thella tė historiesė sė kėtij vendbanimi “ Qeramidnica '' – vendbanim i vjetėr qe gjendet 1 kilometėr nė veri tė fshatit nė anėn e majtė tė rrugės pėr nė Misllodezhdė , dhe “ Kisha – Varret '' , Nekropli mesjetar rreth 1 – 2 kilometra nė veri tė fshatit . Banorėt e Novo Sellės i takojnė nacionalitetit shqiptar , por aty banojn edhe disa familje tė nacionalitetit romė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Novo sell
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: