ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Zhepin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Zhepin   Sun Feb 08, 2009 2:09 am

Fshati Zhepin ndodhet 14 kilometra nė verilindje tė qytetit tė Strugės . Deri nė vitin 2004 gravitonte nė Komunėn e Dollogozhdės , dhe pas ndarjes sė re territoriale me shkrirjen e Komunės sė Dollogozhdės edhe ky vendbanim iu bashkangjit Komunės sė Strugės . Zhepini gjendet nė njė lartėsi mbidetare prej 720 metrash . Fshati ka mjafė tokė pjellore dhe pėr kėtė arsye pjesa mė e madhe e banorėve tė kėtij lokaliteti merret me bujqėsi , dhe njė pjesė punojnė nėpėr sektore private . Si nė ē'do vendbanim tjetėr shqiptarė edhe ne Zhepin njė pjesė e konsiderushme e banorėve jetojnė dhe punojnė pėrkohėsisht nė boten e jashtme .

Ky vendbanim ėshtė i vogėl dhe ėshtė i banuar me shqiėtarė . Fshati Zhepin ka mbi 80 shtėpi dhe afėr 350 banorė . Nė fshatin Zhepin funksionon shkolla tetėvjeēare ku mėsimin e ndjekin njė numėr i vogėl nxėnėsish nė paralele tė kombinuara deri nė klasėn e katėrt , ndėrsa mėsimin e mėtutjeshėm nxėnėsit e kėtij vendbanimi e ndjekin nė fshatin fqinj tė Koroshishtės . Nė fshat ka njė xhami , shitori dhe disa puntori tė vogla . Gjitashtu nė kėtė vendbanim ka edhe njė ambulance private .

Fshati Zhepini ėshtė njė vendbanim jo shum i vjetėr , banorėt e kėtij lokaliteti , pjesa mė e madhe , janė tė ardhur nga fshati Dollogozhdė , dhe njė pjesė mė e vėgėl nga fshati Koroshishtė . Sa i pėrket historisė nuk ka ndonjė monument qė tė dėshmojė se ky vendbanim ka qenė i banuar qė nė lashtėsi . Nė qendėr tė fshatit ndoshet njė ndėr burimet mė tė pasura me ujė tė pishėm nė komununėn e Strugės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Zhepin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: