ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Frėngov

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Frėngov   Sun Feb 08, 2009 2:02 am

Frėngova gjendet nė pjesėn jugperėndimore tė Strugės . Territori i kėtij vendbanimi ngrihet deri nė malin Jabllanicė , ku kufizohet me Republikėn e Shqipėrisė . Fshati ėshtė kodrinor , me njė lartėsi mbidetare prej 810 metra . Fshati ka shkollė fillore , njė xhami , disa puntori tė vogla dhe shitore .

Nga qyteti i Strugės ky fshat ėshtė larg 6 kilometra . Territori i kėtij fshati posedon pyje dhe fushė pėr zhvillimin e bujqėsis , pėr kėtė arsye njė pjesė e banorėve tė kėtij lokaliteti merren me pylltari , bujqėsi dhe blegtori si dhe njė pjes e banorėve punojnė nė punė tė ndryshme nė qytetin e Strugės . Gjithashtu nuk ėshtė i vogėl numri i banorėve qė punojnė dhe jetojnė pėrkohėsisht jasht vendit . Banorėt e kėtij vendbanimi janė tė gjithė shqiptarė.

Fshati Frėngovė ka 350 shtėpi dhe numėron 1800 banorė . Fshati ka shkollėn fillore ku mėsimin janė duke e ndjekur 300 nxėnės . Emri i kėtij lokaliteti lidhet me emrin Frang qė ka lidhje me emrin etnik frėng . Ky emėr ka pėrhapje tė gjėrė nė fjalorin antropnimistik shqiptar , ku e ndeshim edhe si mbiemėr tė familjeve . Pėr gjurmėt e hershme tė kėtij lokaliteti flasin toponimet dhe trashigimia kulturore e tij “ Kisha e Kadriut '' ėshtė kishė mesjetare , “ Tronja '' , “ Firishte '' e tj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Frėngov
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: