ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shum

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Shum   Sun Feb 08, 2009 2:02 am

Fshati Shum gjended nė pjesėn jugperėndimore tė komunės sė Strugės , duke qenė large kėsaj qendre rreth 5 kilometra . Fshati ndodhet nė njė hapsirė tė rrafshėt , ndėrsa ėshtė i banuar ekskluzivisht me banorė shqiptarė . Banorėt e fshatit merren kryesisht me bujqėsi , por ka edhe banorė qė punojnė nė qytetin e Strugės . Nuk ėshtė i vogėl edhe numri i banorėve qe punojnė dhe jetojnė pėrkohėsisht jashtė vendit . Fshati Shum ndodhet nė njė lartėsi mbidetare prej 750 metrash . Ai ka 230 shtėpi dhe 1000 banorė . Fshati ka shkollė fillore , dyqane dhe puntori tė vogla .

Pėr prejardhjen e fshatit nuk dihet shum por studjuesit sllav emrin e kėtij fshati e lidhin me emrin shuma , qė nė shqip do tė thotė pyll . Por , shpjegimi i etimologjisė sė emrit tė kėtij fshati me kėtė emėr nuk duket shumė i qėndrueshėm , sepse nė territprin e fshatit , apo edhe nė afėrsi tė tij nuk ka ndonjė pyll . Prandaj , besohet se prejardhja e emrit tė kėtij fshati lidhet me emrin SUM , i pėrhapur shum nė popullatėn shqiptare .

Pėr sa i pėrket sė kaluarės sė kėtij fshati , besohet se ai i ka rrėnjėt e thella nė histori dhe kjo dėshmohet me egzistencėn nė territorin e tij tė “ Varreve Analse '' nekropolit nga koha helenike qė ndodhet nė jugperėndim tė kėtij vendbanimi , nė bregun e djathtė tė lumit Shum .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Shum
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shqipėria ka shumė pėrparėsi pėr turistėt evropianė
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: