ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Morovisht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Morovisht   Sun Feb 08, 2009 2:00 am

Fshati Morovisht gjendet nė fushėn e Strugės duke i takuar territorialish Komunės sė Strugės . Fshati ėshtė i rrafshėt dhe ka njė lartėsi mbidetare prej 698 metra . Territori i kėtij fshati ėshtė relativisht i vogėl . Ai ėshtė rrafshinor dhe me bollėk ka tokė bujqpsore e cila shfrytėzohet nga banorėt pėr mbjelljen e kulturave tė ndryshme bujqėsore . Morovishta ėshtė e banuar ekskluzivisht me popullsi maqedonase . Fshati Morovishtė ka 320 shtėpi dhe nė to banojnė 900 banorė . Popullata merret kryesisht me bujqėsi .

Nė fshat funksionon shkolla fillore , gjithashtu ka shitore private , puntori tė vogla . Popullata i takon besimit ortodoks , dhe nė kėtė vendbanim ka njė kishė .Si monumenta tė vjetra tė kėtij lokaliteti janė Nekropoli qė daton nga mesjeta dhe varrezat qė janė shenja dalluese tė kėtij vendbanimi . Ato ndodhen nė afėrsi tė objektit tė shkollės sė kėtij vendbanimi . Kisha “ Shėn Spas '' njė kishė kjo mesjetare dhe Nekropoli gjenden rreth njė kilometer nė lindje tė fshatit Morovishtė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Morovisht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Struga dhe rrethina-
Kėrce tek: