ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 VĖNI RE! VĖNI RE!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agNumri i postimeve : 19
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: VĖNI RE! VĖNI RE!   Mon Jan 19, 2009 12:56 am

VĖNI RE! VĖNI RE!


Vėni re! Vėni re! Thuase po paraqes diēka tė re (gjoja se nuk e dini), por nė realitet po formon njė problematikė tė re ndėrshqiptare, qė duket ende pėr dikend si njė mjegullirė, apo me vetdashje, mund tė paraqiten disa shqiptarė, gjoja nė forma superiore tė identitetit kombėtar, nė krahasim me gjoja shqiptarėt 'tjerė' kur nė realitet secili shqiptar, ka vėtėm njė identitet nacional-kombėtar - SHQIPTAR!
[b]IDENTITWTI KOSOVAR ĖSHTĖ IDENTITET SHTETĖROR

KOSOVAR + ALBANAS = SHQIPTAR
KOSOVA + ALBANIA = SHQIPĖRIA


IDENTITETI KOMBĖTAR ISHTE ĖSHTĖ E DO TĖ MBETET - SHQIPTAR

KOMBI SHQIPTAR NUK NJEH KUFINJ SHTETĖROR NDĖRSHQIPTAR, PO VEĒ KUFINJT ETNIK BALLKANIK!


Njohjet, e Bisedat ndėrshqiptare qė bėhen pėrditė, duke u paraqitur rreth dy gjoja etninomeve tė reja: shqiptar e kosovar, duhet tė marrin fund dhe nuk kanė pse keqpėrdorin vetveten, vet shqiptarėt: ''jam shqiptar nga Shqipėria, e kosovar nga Kosova'' - shqiptar e kosovar, janė dy terma tė papajtueshme me identitetin kombėtar shqiptar. Nuk mund tė jenė dy shqiptar, njeri shqiptar e tjetri - kosovar! Termi kosovar ėshtė vetėm term juridik shtetėror, ashtu sikur termi - albanas, albaner, albanian, pėr shtetasit albanas.

Ndėrkombėtarisht, shqiptarėt e dy shteteve Albania e Kosova, njihen: albanian, albaner, albanaise, albaneze, pra tė gjithė shqiptarėt, quhen mė kėtė identitet nacional-kombėtar dhe nuk ka pse tė ndėrthuret ndėrkombėtarisht, asnjė shqiptar, gjoja e ndien veten ma superior botėrisht, pėr njė identitet shtetėror, qė tjetri zyrtarisht, nė legjislativin ndėrkombėtar nuk e ka, kur tė gjithė shqiptarėt quhen botėrisht: shqiptar nga Albania, shqiptar nga Kosova, kurse pėrkatėsitė e vėrteta, tė drejta tė shqiptarėve, qė ende janė nėn nėnshtetėsitė tjera, duhet tė njihen, si shqiptar nėn ato shtete, pėekatėsisht nėn tė cilat edhe jetojnė, e jo me fjalėn (nga), por mė fjalėn (nėn) - shqiptar nėn Malin e Zi, shqiptar nėn Servinė, shqiptar nėn fyrom-irjm (Maqedonia), shqiptar nėn Greqinė - ngase nuk ka shqiptar nga Servia, as nga mali i Zi, as nga Maqedonia, as nga Greqia - por ka shqiptar, nėn ato shtete, shqiptar nėn ato rregullime shtetėrore, me ato nėnshtetėsira!

Ndėrshqiptarisht, tė gjithė shqiptarėt, janė kombėtarisht - shqiptar, qė nuk njohin kufinj kombėtar, ndėrshqiptarė, por vetėm kufinj shtetėror e nėnshtetėror, ashtu sikur shkoi rrjedha e historisė ma tė re, apo tė Historisė tė Sotme Shqiptare, qė gradualisht ecėn deri nė ribashkimin kombėtar shqiptar!

Kombėtarisht, tė gjithė shqiptarėt kanė vetėm njė identitet kombėtar - shqiptar, shtetasit e ardhėm tė ribashkimit tė Shqipėrisė Etnike, si shtete tė ribashkuara shqiptare, nė njė shtet nacional-kombėtar, krejt kah janė tokat shqiptare ballkanike - njė komb - njė shtet shqiptar ballkanik, i Ballkanit illirik!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
VĖNI RE! VĖNI RE!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Diskutim i pergjithshem-
Kėrce tek: