ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 POETI I POPULLIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: POETI I POPULLIT   Mon Dec 15, 2008 12:04 am

POETI I POPULLIT

Vitet shkojnė e shekujt ndėrrohen ,

Por legjendat nuk harrohen.

Sado vdekja qė i ka tretur –

Kanė lėnė vepra pėr t’ mos vdekur !

Refreni:

Ēili vėlla, ti, ata sy –

Lexo jetėn , tė vėrtetėn !

Bacė Esadi shkroi “Pėr ty “-

Asnjėherė pėr vetveten !

Hoxhė Nokshiqi, burrė i ngritur ,

Ish pleqnar dhe mendjendritur ,

Kishte etje pėr dituri ,

I pari kishte librari .

Nokshiqanėt n’ luftė u lindėn –

Pėr ta mbrojt atdheun , vendlindjen !

Ballė armikut shpat me shpat -

Dhe asnjėri s’ vdiq nė shtrat !

S’ pat furtunė qė mund t’ i shkuli,

S’ pat armik qė t’ i pėrkuli!

Sikur Oso e Dedė Gjon Luli –

N’ luftė me pendė Esad Mekuli.

Pėr t’ luftuar robėrinė ,

Pėr t’ ia sjellė popullit lirinė ,

S’ kishte pushkė, s’ kishte barot ,

Penda e tij - ishte bėrė top !

Militant vizionar –

Kishte lind baca Esad !

Ai nuk deshi t’ shoh shqiptar -

Sharrėxhinj nė Beograd

N’ vend tė strajcave pėr lypsarė –

Kėrkoi libra pėr shkollarė!

N’ vend t’ mėrgimit n’ Anadoll –

Pėr shqiptarė kėrkonte shkollė !

Nėn kėtė qiell mbushur me re –

E filloi njė “Jetė tė re”!

N’ letrat shqipe shkrepi hareja –

Udhėrrėfyes i penave t’ reja !

Gjilan, mė 09.12.2008. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POETI I POPULLIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: