ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fillon ardhja e mergimtareve Dollogozhdar...!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Fillon ardhja e mergimtareve Dollogozhdar...!   Sat Dec 13, 2008 8:41 pm

Mėrgimtarėt dollogozhdar kanė filluar tė kthehen nė vendlindje pėr ti kremtuar festat e fundvitit nė gjirin familjarė. Fluksi mė i madh i ardhjeve pritet pas 19 dhjetorit, ndėrsa kryesisht mėrgimtarėt janė nga Italia, Gjermania,Zvicra ,Austria dhe vendet tjera, pasi mėrgimtarėt nga SHBA gjatė festave tė fundvitit nuk e praktikojnė ardhjen.Mėrgimtaret te cilet sė bashku me familjet e tyre jetojn dhe punojn nė mergim rreth vite me rradh, kthehen, ndėrsa potencojm se papunėsia dhe kriza ekonomike i detyron qė tė jenė larg vendlindjes.
"Dollogozhdes po i pakėsohen ata tė cilėt janė tė lindur kėtu, duke tėrhequr njėri-tjetrin dhe duke krijuar zinxhirin e emigrantėve nėpėr Evropė e gjetiu",Mėrgimtarėt dollogozhdar viteve tė fundit janė pėrqendruar nė Itali e Slloveni, duke krijuar atje njė komunitet tė gjerė.
Ndėrkaq, shumė familje dollogozhdare presin fėmijt e tyre tė kthehen pėr festat e fundvitit. Megjithatė, ardhja e tyre behet nepermjet Autobuseve dhe aeroplaneve se ka edhe nga ato mėrgimtarė qė vijnė me automjetet e tyre pasi koha ka qenė e pėrshtatshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Fillon ardhja e mergimtareve Dollogozhdar...!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fillon nxjerrja e kufomave nga Morgu i Shkupit
» Vehap Kola:Fushata shqiptare fillon nė Uashington

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: