ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Katastrof e Ekologjis ne Dollogozhde

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Katastrof e Ekologjis ne Dollogozhde   Fri Dec 12, 2008 12:28 am

Dikur ne Dollogozhd gjendja e perroit ishte njė ndėr deponit kryesore tė mbeturinave,mirepo me ndihmėn e projekteve dhe
shoqatave tė ndryshme arritėm deri nė pėrmirsimin e tij,por sa mirmbahet ajo?


Le tė tregojnė Fotografit!
Dukuria e mbeturinave nė fshatin ton ka qėnė dhe do tė jet gjithmon aktuale,pėr arsye se banoret vendas dhe tė ardhur nuk kan kujdes pėr ruajtjen e ambijentit tė pastėr dhe higjenik.
Pjesa me e madhe e banoreve tė vendit mbeturinat i hedhin vend pa vend.
Ne perendim te Dollogozhdes ėshtė lumi i thatė i ashtuquajtur "Vromi", cili mė parė ka bėrė vershime shumė tė mėdha. Qė tė eliminohet kjo e keqe e fshatit u ndėrtua kanali me bankina i cili pėr rreth u mboll me bagrema, gėshtenja e pisha kėshtu qė vershimet janė eliminuar dhe uji rrjedh vetėm nė stinėn e dimrit.
Stafi i www.dollogozhda.eu doli nje aksion fotografish drejt Pritave (vromit) ku pam me te vertet nje katastrof ekologjike qe na solli keto pamje:
Me pas kaluam rrugen per nga Zabeli Beut me saktesisht aty ku rritet gėshtenja por ēfar te shikoje. . . Mrekulli apo Tmerr !?

Jepni vet koment:Por,tash e morem vesht se Dollogozhdaret hedhin mbeturinat vend pa vend,ku tu kujtohet e askush nuk merr pergjegjesi per ndalimin e mbeturinave ne mjedise jetesore ku nuk jane te caktuara si deponi mbeturinash,mirepo ne pjesen ku rritet GISHTENJA dhe Pisha kete vit 2008 eshte bere katastrofa me e madhe dhe me e turpshme per ne ,eshte bere prerja e Gishtenjave dhe disa pishave gje qe e humb rritjen e gishtenjes qe dikur Dollogozhdaret e prisin dita dites rritjen e saj e sot ata Peme priten nga dikush qe shet drurin ne fshat .
Ku qendroi faj?
Faji eshte i te gjithve,sepse Dollogozhdari e pret,Dollogozhdari e shet,Dollogozhdari e blen sepse askush sun vi nga jasht e te marr ...
Ku jane rojet e pyllit?
Ku eshte bashkesia vendore e Dollogozhdes?


Ja disa fotografi,qe te vrasin ne pamjen e tmerrshme?Per ata qe se din:

Ne fshatin tone funksionon organizata private 16 DHJETORI e cila merret me Higjenen,pra bėn grumbullimin e mbeturinave te amviseris dhe i dergon ne vendin e posatcėm e destinuar si vend per hedhjen e mbeturinave.
Kjo nderrmarrje kryen kater her ne muaj marrjen e mbeturinave
dhe besojm se kjo eshte e mjaftueshme,mirepo ndodh dukuria sepse nuk i thirren pageses krejt qytetaret e kjo con te ajo se keta i hedhin vend e pa vend duke e ndotur ambientin qe na rrethon.


dhe

Pylli i Dollogozhdes,ka rojet e saj. . .mirepo ata pamje treguan mosaktivizimin e tyre ne punen e vendosur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Katastrof e Ekologjis ne Dollogozhde
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: