ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nxėnėsit sot kthehen nė mėsim..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Nxėnėsit sot kthehen nė mėsim..   Wed Dec 03, 2008 3:40 am

Greva e arsimtarėve nė mbrėmjen e se Martės mbaroi pasi Ministria e arsimit dhe SASHK u morrėn vesh pėr plotėsimin e kėrkesave tė Sindikatės, vendime pėr mėsuesit, 3.200 denarė pėr ushqim, ndėrsa rrogat do tė rriten prej vitit 2010.

Nxėnėsit sot kthehen sėrish nėpėr shkolla. Greva e arsimtarėve, e cila zgjati tetė ditė, sot mbaroi. SASHK dhe Ministria e arsimit, pas katėr orė bisedimesh, arritėn marrėveshje pėr kėrkesat e Sindikatės sė arsimit, shkencės dhe kulturės.
Ministri i Arsimit Pero Stojanovski dhe kryetari i SASHK-ut Dojēin Cvetanovski firmosėn marrėveshjet kolektive pėr arsimin fillorė dhe tė mesėm, tė cilat do tė hynė nė fuqi menjėherė, me pėrjashtim tė rritjes sė rrogave, tė cilat do tė rriten prej 1 janarit tė vitit 2010. Prej marsit tė vitit tė ardhshėm tė gjithė tė punėsuarit me kohė tė caktuar do tė pranohen nė marrėdhėnie tė rregulltė pune, ndėrsa prej qershorit arsimtarėt do tė marrin nga 3.200 denarė pėr ushqim, e cila do t'ju llogaritet nė paga.
Kryetari i SASHK-ut Dojēin Cvetanovski tha se prej nesėr normalizohet puna nėpėr tė gjitha institucionet qė ishin nė grevė. "Kjo do tė thotė punė normale nė ēerdhe, mėsim i rregulltė nė shkollat fillore dhe tė mesme dhe punė normale nėpėr tė gjitha entet e kulturės", tha Cvetanovski.
Ministri i Arsimit Pero Stojanovski tha se me Sindikatėn kishin nėnshkruar marrėveshjet kolektive mė tė mira qė janė arritur deri tani pėr arsimin. "kėto marrėveshje do tė jenė shembull, si dhe nė ēfarė mėnyrė duhet tė pėrgatiten marrėveshjet kolektive", theksoi ministri Stojanovski.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Nxėnėsit sot kthehen nė mėsim..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: