ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Greva nė arsim do tė vazhdojė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Greva nė arsim do tė vazhdojė...   Mon Dec 01, 2008 2:03 am

Eshtė fillimi i javės sė dyt e Grevės sė pėrgjithshme e punonjėsve tė arsimit qė do tė vazhdojė edhe ne ditėt e ardhshme!
kėshtu deklaroi kryetari i SASHK-ut Dojēin Cvetanovski, pas takimit qė zhvilloi nė selinė e qeverisė me njė pėrfaqėsues qeveritar.

Cvetanovski tha se gjatė bisedimeve me pėrfaqėsuesin e qeverisė, emrin e tė cilit nuk e bėn publik ka pasur afrim tė qėndrimeve por sipas tij ajo nuk mjafton qė greva tė ndėrpritet.
“Nuk mund tė them se jemi afėr apo larg arritjes sė zgjidhjes, dhe pėr kėtė shkak greva e pėrgjithshme do tė vazhdojė nesėr dhe ēdo ditė tė ardhshme deri sa tė arrihet njė zgjidhje e pranueshme, do tė thotė bisedime kishte kemi afrim qėndrimesh por kjo nuk mjafton qė greva tė ndėrpritet”, deklaroi Dojēin Cvetanovski, kryetar i SASHK-ut.
Cvetanovski nuk u pėrgjigj nėse nesėr do ta radikalizojė grevėn me hyrje nė grevė tė urisė, duke thėnė se ky hap ėshtė individual dhe nuk ka tė bėjė me grevėn e pėrgjithshme.
“Mos e ndėrlidhni grevėn e pėrgjithshme me paralajmėrimin pėr grevė urie, sepse ai vendim ėshtė personal dhe individual dhe ėshtė i atyre qė kanė vendosur kėshtu, dhe i njėjti nuk bėhet pėr ti bėrė presion ministrive apo qeverisė pėr ti pranuar kėrkesat tona, por ėshtė presion pėr tė ndalur presionet ndaj sindikatės”, shtoi Cvetanovski.
Lideri i sindikalistėve tė arsimit kėrkoi nga partitė politike, si atyre tė pushtetit ashtu edhe atyre opozitare ti mbajnė duart lartė sindikatės dhe grevės dhe tė mos shfrytėzojnė kėtė situatė pėr pėrfitime politike.

Shkruan (ALSAT-M)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Greva nė arsim do tė vazhdojė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mė rastin e Ditėlindjės te shkrimtarit dhe piktorit Arsim Kajtazit
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» "Propaganda politike" nė arsim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: