ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:10 pm

DIELLI LĖSHONTE
RREZE TĖ ZBEHTA

Ardhacakėt harruan ēantat e tyre
Plot llomotitje e sjellje pakuptim
Dhe morėn frymė thellė tė kėnaqur

Dielli lėshoi rreze tė zbehta
Nė luginė njė kasolle digjej flakė
Dhe njė burim uji kallej aty
E bimėt vuanin pėr njė pikė ujė

Ata kėnaqeshin me kėtė katrahurė

Breg lumit lisa tė gjatė sa kohėrat
Shikonin qiellin me sy shqiponjash
Qė mbi degėt e tyre tė forta e tė gjata
Kishin ndėrtuar ēerdhet e qėndresės

Djem me sy shqiponje nė ballė
Me tri shkronja tė arta nė krahė
U mblodhėn nėn lisa nė rreze hėne

Tri shkronjat e tyre tė arta
Ndriēuan rrugėn e ardhmėrisė
Drejt Adriatikut kah Evropa

Ardhacakėt ikėn tė tmerruar
Harruan ēantat e mbushura grabitje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:11 pm

TĖ NDĖRTOJMĖ THEMELE

Kosova ėshtė atdheu i ynė
Dheu i stėrgjyshėrve tanė

Liria e saj ishte e shtrenjtė
Ajo kushtoi shumė

U bė kėngė e kėngėve tona
Duhet tė lulėzojė gjithmonė

Tė flijuarit pėr tė
Me gjakun e derdhur
Ndėrtuan themele tė reja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:11 pm

NĖ DIMRAT E ACARTĖ

Njė shekull ishte plot dimra
Jeta ishte mbėshtjellė me acar
Frymėmarrja bėhej me tmerr

Durimit iu shpenzuan pritjet
Jehona e ringjalli kushtrimin
Horizonteve tė gjelbėrimit tonė

Burrat me shikime tė etura pėr liri
Brezat i lidhen me shamitė e besės
E zbriten nė arena ku fitohej liria

Tė gjitha synimet u dolėn para turmės
Shpėrnguljeve tė moteve ia vunė gjokset
Qė tė mos humbet besimi nė vatra shkret

Dimrat e acartė u tėrhoqėn
Ngricat e tyre u shkrinė nė ēati
Pranvera erdhi me lule nė duar

Qershori u gėzua dhe kėndoi
Pėr kthimin e paparė deri atė ditė
Kosovės iu shtuan lindjet nė vatra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:11 pm

KOSOVA IME

E imja je Kosovė
E jotja jam dhe unė

Ēka do tė bėje ti pa mua
Ēka do tė bėja unė pa ty

Shqipes krenare
Do t’i zbehej njėri krah

Skifterit tė Dardanisė
Do t’i shterej zėri

Ti je e imja
Unė jam e jotja
K o s o v ė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:12 pm

PAVARĖSIA E KOSOVĖS

Sa e madhe je bėrė Kosovė
Emri po tė dėgjohet anembanė

Nderi tė jehon meridianėve
Miq e mikesha ke paraleleve

Marsho madhėrishėm Kosovė dardane
Flamuri yt po valon krenar kudo

Sa mirė valėvitėt i bashkuar
Me Flamurin kombėtar me shqiponjė

Gėzohu Kosovė vallėzo e kėndo
Ti je bijė e Evropės sė Re

Sepse ishe mbesė e stėrmbesė
Ishe krenaria dhe mburrja e Ilirisė

Sa e bukur e hijshme e madhėshtore
Po dukesh nė shikimet tona Kosovė

Pavarėsia ta ka rritur namin
Tė pagėzojė me emrin Republikė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:13 pm

ERĖ E VENDLINDJES

Libri i parė (1995)FJALA E BUKURNjė puhizė e lehtė

Tinėz shket e shket

Polenin e zemrės

Larg e larg e tret

Mizėri shkronjash

Radhiten si ushtarė

Hyjnė me radhė nė letėr

Hyjnė nė vargun e bardhė.Ecin krah pėr krah

Shkronja, fjalė e vargje

Bėhen strofa e vjersha

Pastaj libri i ri

Hapen horizontet

Shtohen dituritė

Fėmijėt tanė tė bukur

Kanė gėzim e krenari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:13 pm

ZEMRAT TONAZemrat tona nuk e durojnė hidhėrimin

Zemrat tona nuk e durojnė pėrēmimin

Zemrat tona nuk e durojnė trishtimin

Zemrat tona kėrkojnė pėrqafim tė pėrzemėrt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:14 pm

Ē`THA NJĖ PLAK NĖ KARADAKNjė plak

Nė njė odė nė Karadak

Drodhi mustakun

Foli pa i bėrė zemra lak-Kėtu nė Karadak

Ėshtė i bardhė

Njė zambak

Ėshtė njė cak

Kah ai ngjitemi

Pak nga pak!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   Mon Nov 10, 2008 7:14 pm

PLEPAT NĖ RUGOVĖNė Rugovė

Etėrit tanė-paganė

Kėngės ia thonė

Pagėzimit i besojnė.Nė ēdo oborr mbjellin plepa

Rritėn e ēdo plepi

Me rritėn e bijve e pėrcjellin

Dhe jetėn vazhdojnė.Sa herė morti

Zemrat na i rėndon

Qan pikėllueshėm oborri

Njė plep aty mungon.Po kur vjen nė kėtė botė

Njė njomėzak i ri

Shpirtėzohet shtėpia

Plepi gjethon pėrsėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI QĖ MĖ KANĖ PĖLQYAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: