ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 HASIJE SELISHTA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:00 pm

U lind mė13 prill1960 nė Dardanė , ish Kamenicė Kosovė. Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Prishtinės, Fakulteti Juridik. Sot ėshtė juriste nė Prishtinė, por ėshtė e pasionuar ndaj poezisė. Njė zė me tė ardhme nė fushėn e poezisė.

Veprat

1. “Edhe nėpėr varre kėndova”2. “Kur vdes nė mes tė largėsive” 3. “Mbishkrim nė lėkurė”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:00 pm

MbishkrimMbishkrimi nė lėkurė

gjakun pi pak nga pak,

thėrmijė nė duart e tė tjerėve.

Kam frikė jetėn…

Ma shuajnė kristalet e shuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:01 pm

.
Kur jam e huajSa tė largėta janė

Mimozat e mia,

druaj
Nė hapėsirėne madhe druaj

pėr heshtjen e gėzimeve

dhe hidhėrimeve qė nuk i shoh.

Ndjenjė e padukshme nė mua,

Mėngjesi dhe Mbrėmja

mė pėrqafojnė si duart e vdekura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:01 pm

Gjėmbim i egėrNė ēdo pėllėmbė ajri ndryshon

dėndėsitė derdhen nė hapėsirė,

shpėrndahen si pėrbindsha

nė kufomat e shtrira.

Njė kurorė e thurur

prej trupit tė njeriut

gjėmbohėt egėrsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:01 pm

BalerinaKoha ecėn dhe shkon,

Balerina nė udhėtim,

Nė urat e thyera,

ndėrron stacionet.

Ėndrra nė fushė,

trokitje e njė thėllėze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:02 pm

RikthimiHapat vibruan

Nė kohėn e zėnė peng,

sprapsen kujtimet,

vitet bredhin nėpėr asht.

Nė grimėn e njė puhie

pėrtyp kohėn,

mė pėrdhunė tkurret,

rrėmih qė tė rikthej vetdijen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:03 pm

S


Ese letrar pėr librin poetik tė Hasije Kryezut – Selishta “ Pėrtej ēmendisė”SHKRONJAT E PAFJETURA

( O dorė qė mė shkruan, mos mė lė vetėm, mos mė lė mbyllur, mė fut nė

zarf, ose nė kutinė postare, qė ky shkrim i zemrės tė shpėrndahet ! )


Letėrsia jonė ēdo ditė po bėhet mė e bukur, mė e dashur, mė e pasur.Poetė tė rinj ēdo ditė po sjellin vepra me vlera tė kohės.Njėra nga poetet tona bashkėkohore padyshim ėshtė edhe Hasije Kryeziu – Selishta. Libri i saj „ Pėrtej ēmendisė“ ėshtė njė libėr me frymė tė kohės. Nė kėtė libėr Hasija shprehė dhimbjen e ashpėr tė jetės, qė asesi tė zgjidhet. Kohėn qė po jetojmė shkruan Hasija, secili e pėrjeton ashtu s“i e ndienė.Mirėpo, poeti ėshtė ndryshe nga tė tjerėt, ai e ndien me pasion tė nxehtin e gjakut qė ngrihet. Pakėz po e jetojmė kėtė kohė shkruan
Hasija.Mbase, rrethimet shumė kohė na kanė zvogėluar. Mbrėmė kam pėrkthyer Ēiklopin/ Apollonin/ dhe perendive u jam lutur/ kthema medalonin..atė pjesė tė ujvares sime. Kėto dhe qindėra vargje tė tjera shprehin opusin poetik tė Hasijes. Libri“Pėrtej ēmendisė” qė po i jepet
komunitetit tone letrar nė duar , ėshtė edhe njė e arrirė letrare.Njeri, unė s“jam vetėm njė gur/ nė gurin e dhimbjes sime/ edhe gur tė tjerė ngrihen mbi mua/ zemra ime/ shpirti im/ una
tė ndezura etjen ma shtojnė!..Poezia e Hasije Kryeziut-Selishta ėshtė poezi e kohės qė po jetojmė. Betejat tona veē sa kanė filluar. Shumė janė fillimet. Nė disa poezi shprehet poetja,
edhe shkronjat i kam tė pagjumė. Puset e poezisė thotė Hasija, janė tė pafund. Kėtė largėsi pafundėsish asesi ta arrijmė.E bukura nė poezi shkruan Hasija nuk preket, po ndjehet,ndjehet
nga Brenda, nga tė kundėrtat e pėrditshmėrisė. Nuk ėshtė vetėm ky vend i bukur ,
ka edhe vende tė tjera, ku e bukura herė fshihet, herė arratiset. Hėna sonte nuk ėshtė ndonjė
risi nė qiellin tim.Me atė ka kohė qė unė njihem, qahem, dehem. Tė gjithė kėta prindėr e prindėresha sot janė tė afėrmit e mi, gjaku im i epėrm. Libri „Pėrtej ēmendisė“ pėrveē dhimbjes, krejt brenda vetes ,ka edhe zemėrimin,dorėn e bėrė grusht. Njeri, e gjithė ajo natė ishte prej territ, prej lotėsh tė zi, prej vrasjeve. Nė atė kohė pa kohė , edhe koha e rėndomtė ishte e rrezikuar dhe nė rrezik. Sespse nė disa poezi edhe shkronjat janė tė pafjetura.Uroj poeten pėr kėtė libėr tė bukur. Sukses.


Rrustem G e c i - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:04 pm

dibran demaku
MOS

Mos u bėjė bisht pėr sopatėn
bėju trimit krah pėr shpatėn.

Mos i jep armikut besė
tė zė pritė e s`tė kėrkon ndjesė.

Mos i rri nė ballė tė keqes
mos u bėjė ujk i vetėvetės.

Kėngėn ruaje veē nė zemėr
prapa shpine mos bėjė emėr.

Mos ia vjedh diellit rrezet
do tė mbetesh mallkim pėr brezat.

Besė e nderė ruaji nė gji
mos u mburr kurrė pėr trimėri!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:05 pm

EU YMER ELSHANI

(Poetit Ymer Elshani i rėnė
pėr lirinė e Kosovės)


Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unı nipit
pėrė zogun e plagosur
nė majė tė pipit?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mbesės
pėr kėngėn e pakėnduar
dhe mitin e qėndresės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė plakut
pėr plisin e shpuar
dhe pikat e gjakut?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė nėnės
pėr rrezet e diellit
dhe dritėn e hėnės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Teutės
pėr lotin e syrit
pėr petkun e futės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mikut
pėr prakun e mbrojtutr
ballė pėr ballė armikut?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Tregimit
strofės sė mbetur nė gjysmė
dhe vargut tė pikėllimit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė gurit
pėr shqipen e qėndisur
nė palė tė flamurit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė fisit
pėr yllin e ndritur
pėr rrėnjėn e Lisit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them lirisė
pėr ėndrrat e tua
n`panteonin e pevdekėsisė?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:05 pm

NE TĖ KEMI DRITĖ NĖ SY

(Babait Asllanit,bashkėluftėtarė
i ēetave tė Shaban Polluzhės)


Gjashtėdhjetı vjet tė ruajtėm nė gji
yll i ndritur pėr liri.

Gjashtėdhjetė vjet tė mbajtėm nė zemėr
pėr njė kėngė e pėr njė emėr.

Gjashtėdhjetė vjet e ca tė tjera
gjersa ēeli lule pranvera.

Gjashtėdhjetė vjet stinė pėr stinė
ne ėndėrronim,baba,lirinė.

Atė liri qė ti me gjak e skuqe
pėr ta bėrė Kosovėn nuse.

Ti baba me besa-besė
nuk e ndaje mendjen nė pjesė.

Me ca shokė me plisa tė bardhė
u bashkuat nė njė aradhė.

Njė aradhė pėr tė mbrojtur prakun
trimave tė rėnė pėr t`u marrė hakun.

Pėr Kosovėn u bėre krushk
dhe pėr te ndeze njė pushkė.

Pushka jote pėr atdhe
ēeli lule dhe pėr ne.

Ēeli lule dhe pėr ty
ne tė kemi dritė nė sy!...

Tash n`Kosovė erdhi liria
ty tė mori historia.

Ajo tė mbanė pėr trim e burrė
qė stuhitė s`tė trembėnė kurrė.

As s`tė tremben as s`tė trembin
n`lapidar ta ruajnė ty emrin!

Emri yt,o babai im
ndrinė si ylli nė agim.

Ndrinė si ylli nė agim
nėpėr shekuj ruan lirinė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:06 pm

HEJ,VĖLLAI IM

(Vėllait Behramit i rėnė nė luftėn
e fundit pėr lirinė e Kosovės)


Hej vėllai im i miri
me gjuhė e gjak e rrėnjė Iliri!

Hej vėllai im kapedani
me gjuhė e gjak e rrėnjė Dardani!

Hej vėllai im rreze lirie
me gjuhė e gjak e rrėnjė shqiptarie!

Hej vėllai im,o vėllai im
Kosova tė buzėqeshė nė ēdo agim!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:07 pm

ANI LEGJENDĖ ANI
(Adem Jasharit)


Ani Legjendė ani
Ti ishe lindur
nė njė ditė tė madhe
nė njė shtėpi guri
nė njė kėnd t`atdheut
gjysma e atdheut
jetonte me halle
pa kėngė e pa flamur
tė Skėnderbeut.

Ani Legjendė ani
Ti ishe rritur
me kėngė atdhetare
e kėngėt e trimave
i ruaje nė gji
dhe ishe betuar
nė besėn shqiptare
pjesės sė robėruar
t`i sjellėsh liri.

Ani Legjendė ani
Ti ishe betuar
nė tokė tė Drenicės
nė gėrshetin e luftėrave
tė Shotė Galices
nė amanetin e Azemit
nėpėr shtigje rrite
O,prite Azem Galicen,
prite!...

Ani Legjendė ani
Me shokėt e luftės
gjithmonė dorė pėr dore
njė Ushtri e ngrite
dhe u vure n`ballė
gjithnjė i pari
nė beteja-fitore
Agimi i diellit
tė ngriti pėrmendore
gjithmonė i buzėqeshur
gjithmonė i gjallė.

Ani Legjendė ani
Ti je liria
e fushės dhe e malit
Ti je krenaria
e vajzės dhe e djalit
Ti je buzėqeshja
e nėnės dhe fėmijės
Ti je drita
e detit dhe e tokės
Ti je Lulėkuqja
mė e bukur e Kosovės...

Dibran Demaku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:07 pm

KUSH TA FIKU SHPRESEN
(ĒAMĖRISĖ)


Dersha tė fluturoj
tė zbres mbi njė pip
me shpirt tė dėgjoj
a mė flet Ti shqip.

A mė flet Ti shqip
nė gjuhėn e zjarrtė
qė nga Konispoli
nė Janinė e Artė.

A mė flet Ti qartė
nė gjuhėn e nėnės
me diellin e zjarrtė
me rrezen e hėnės.

Do tė vijė nga toka
do tė vijė nga deti
Ēamėri-Nėnėlokja
emrin kush ta treti?!

Kush ta treti emrin
kush ta treti besėn
kush ta plagosi zemrėn
kush ta fiku shpresėn?!

Kush ta errėsoi qiellin
kush ta mallėkoi hėnėn
kush ta errėsoi diellin
kush ta ndau Ty nėnėn?!

Ēamėri-trimėresha
Feniks nė zemrėn time
malli djeg si pisha
nė ėndrra e kujtime!

Sėrish ndize shpresėn
sėrish kėrko diellin
sėrish shiu me vesėn
do ta kaltėrojnė qiellin.

Nise kėngėn nė votėr
me zemėr krenare
me Kosovėn-motėr
lidh zemrat shqiptare!

Kosova nė shekuj
me ty qante hallin
tash ajo ngrit tempuj
qė ta stolisė ballin.

Nėna tė mbron emėr
motra ta zgjatė dorėn
me diell e me zemėr
ta dhurojnė kurorėn!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   Mon Nov 10, 2008 7:08 pm

LISAT E VENDLINDJES

Ju do tė rriteni tė lartė,tė lartė
drejt qiellit tė pa anė,tė kaltėr dhe pa re
nė shekuj ėndėrruat kėtė diellt tė zjarrtė
nė furtuna qėndruat pėr kėtė ditė tė re.

Rrėnjėt do i lėshoni mė thellė nė tokė tė nėnės
tė ruani drejtėpeshimin nė shekujt qė vijnė
Ju tė parėt pėrqafoni rrezet e diellit dhe tė hėnės
nė agimet e bardha qė paskėtaj ndrijnė...

Degėt do i zgjėroni nė katėr anėt e botės
e gaz e freski do tė shpėrndani me fletė e me hije
Ju nuk do tė tundeni nga zbulimet teknike nė rrokullisjet e rrotės
nė vendlindje gjithmonė do kėndoni veē kėngė dashurie.

Ju pėrshėndes lisa tė vendlindjes nga kulmi i Evropės e Kullė e Ajfelit
dhe zemra mal mė bėhet pėr lartėsinė tuaj
sa herė nisem drejt jush me makinė,apo me avion fluturoj qiellit
unė biri juaj i lindur dhe rritur me aromėn dhe krenarinė tuaj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: HASIJE SELISHTA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
HASIJE SELISHTA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: