ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Alarmi, pėrgjysmohet numri i nxėnėsve nveēanti ne Dollogozhd

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Alarmi, pėrgjysmohet numri i nxėnėsve nveēanti ne Dollogozhd   Wed Oct 29, 2008 2:10 am

Arsimi fillor nė SHF 'Nuri Mazari'-Dollogozhde ballafaqohet me problemin e rėnies sė numrit tė nxėnėsve. Zvogėlimi i nxėnėsve nė klasėn e parė po merr pėrmasa shqetėsuese dhe shėnon ulje pėr ēdo vit shkollor, pėr dhjetėvjetėshin e fundit ėshtė shėnuar rėnie drastike.
Shkolla fillore nė Dollogozhdė, e cila pėrfshinė edhe shkollat e vendbanimeve tjera, Koroshsishtė, Livadhi, Mislodezhdė, Zhepin, Pohum dhe Bogovicė nė vitin shkollor 1999-2000 nė klasėn e parė ka pasur 209 nxėnės, kurse sipas tė dhėnave tė Njėsisė rajonale tė Ministrisė sė Arsimit nė Strugė, kėtė vit janė regjistruar vetėm 66 nxėnės.
Kur numrit prej 66 nxėnėsve i shtohet edhe 31 nxėnėsit e dy Tateshave qė tani janė ndarė nga shkolla e Dollogozhdės, shėnohen 97 nxėnės dhe del se numri i nxėnėsve nė klasėn e parė ka rėnė pėr 112 nxėnės, apo nga 209 sa ka pasur, tani ka vetėm 97.

Ku qendron problem?

Eshte me se e qarte se regjionin e Strugės, sidomos vendbanimet shqiptare janė tė njohura si vendbanime gurbetēare dhe gjithsecili fajin ia lė mėrgimit.
Tendenca e zvogėlimit tė nxėnėsve lidhet kryesisht me mėrgimin, ndėrkaq kalimthi pėrmendet edhe nataliteti, qė mund tė ketė hise nė kėtė rėnie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Alarmi, pėrgjysmohet numri i nxėnėsve nveēanti ne Dollogozhd
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Urime pėr Ditėlindje!
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» Agim Rexha: "Zonja e zezė" dhe Kosova e tradhėtuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: