ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria e shprehur me POEZI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Dashuria e shprehur me POEZI   Sun Aug 31, 2008 12:41 am

Po te isha yll,ti do ishe qielli im...
Po te isha lule,ti do ishe rrenja ime...
Po te isha diell,ti do ishe ky planet...
po te isha hena,ti do ishe dielli vete.

Po te isha brenge,ti doktor do ishe,
po te isha lot,syjte e mij do kishe,
po te isha ere ti do ishe stuhi,
do ishe gjithcka per ket dashuri..

Po te isha zog,ti do fluturoje,
do hypje aq larg dhe do me kerkoje,
do beje me mua kete shtegtim te gjate,
dhe te ky planet do te ktheheshim prape..

Po te isha engjell,ti do ishe zoti im,
po te isha perendia...do jepja shpetim,
do falja mekatet per gjithe kete bote,
do ndryshoja vdekjen sepse eshte e kote!!

Po te isha vdekja,veten sdo ta doja,
me fjale vec te zeza shpirtin do mbuloja,
do ti lutesha zotit ne dite e me nate,
qe shpirtit te vdekur mos ti jepte flake..

Po te isha jeta,lule vec do mbillja,
po te isha jeta vec me ty do rrija,
po te isha jeta ...oh sa mire do ishte,
se vetem mjerimin kjo bote sdo ta kishte!

Po te isha bore,lehte do mbuloja,
carcafin e bardhe kudo do te shtroja,
siper tij shume lule do te lulezonin,
shume endrra te bukura njerezit do krijonin!

Po te isha ..po te isha...
Po ja qe smundem dot te jem,
smund te jem po enderroj,
qe gjithe boten prane ta kem...!

Jam une vete ajo qe jam,
dhe ne vete nje shpirt kam,
jam une vete qe po te flas,
dhe drejt dashurise do te te ngas....

Po te isha ndjenje,kurre sdo te mbaroja,
po te isha shpirt,dhimbjen do luftoja,
po te isha gaz,buzet do ti falja,
po te isha engjell,tek ty do te ndalja....

Po te isha shprese,do tu jepja ty,
gjithcka te fitonim duke qene te dy,
po te isha lot,te ty prape do vija,
me puthjet e mija syte une do ti fshija....

Po te isha sy,shkelqimin do jepja,
do jepja gjithcka qe me ty tu tretja,
po te isha ti,dashurine do doja,
do falja gjithcka dhe sdo te harroja....

Po te isha zog,larg do fluturoja,
do vija te ty,te ty do ndaloja,
po te isha blete,lulet do shetisja,
do te gjeja ty dhe do te te prisja....

Po te isha det,do te jepja valet,
po te isha engjell,do te jepja krahet,
po te isha ishull,me ty vec do rrija,
larg ti mund te ishe,po une prape do vija....

Po te isha tingull,do falja muziken,
kenget do degjoja dhe do mposhtja friken,
po te kisha vdekur,per ty do te zgjohesha,
po te isha zjarr,me ty do te ngrohesha....

Po te isha zemer,ty do te rrembeja,
do te fusja brenda,shume thelle do te fsheja,
po te isha dhimbje,jo te ty sdo vija,
do jepja gjithcka qe me ty te rrija.....

Dashuri po isha,prape te ty do shkoja,
do vija ngadale dhe te perqafoja,
po te isha enderr,ty do te shikoja,
po te isha "une",sa shume do te doja!!

--------------------------------------------------------------------------------


Dashuri te isha boten do peshtillja,
fustane te arta asaj do ti sillja,
do shperndaja zemren,do hiqja verbimin,
do te hiqja dhimbjen,do jepja ndricimin....

Zine do ta luftoja,do largoja rete,
dashuri do kishin edhe vete rrufete,
do ndryshoja boten,qe brenga mos kishte,
vetem dashuria per ne do te ishte....

Po nuk dashuruam,asgje smund te jemi,
prandaj jemi njerez,prandaj ndjenja kemi,
prandaj sot jetojme,ndonese kalimtare,
ndonese nje dite vdesim.....endrrat kemi pare!


Ne zemren time sot eja,
jo frike nga une ti mos ki,
nuk je kaq i larget..te njoh,
me ty veē do dua te rri...

Nuk mundem qe deren ta mbyll,
sa shume neper nete te kam pritur,
ku humbe une dot se kuptova,
mes gjumit veē ty kam therritur...

Te vetem nuk mund te te le,
me ty s,mund te kem zemerim,
per ty qe shume desha me pare,
per ty s,mund te mbyll shpirtin tim...

Nuk e mbyll dot nje zemer kaq lehte,
jo dryn per te smund te kete,
dashurine e japim te forte,
eshte ajo qe na ben sot me flete...

--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Dashuria e shprehur me POEZI   Sun Aug 31, 2008 12:42 am

Dua te ik large
Atje ku as qyqja nuk vje
vetem un me shqiponjen
bredhim here here
Do ik large
Atje ku kush emrin sma therret
Atje ku ska paqe as tmerr
atje ku rri nder re
Do ik large
atje ku kush frymen sma ndien
atje ku kush portretin sma njef
atje ku princesha do jem un vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Dashuria e shprehur me POEZI   Sun Aug 31, 2008 12:42 am

Sa shume kam kerkuar te di ceshte dashuria,
sa shume jam menduar mes loteve te mia,
sa shume e kam njohur une lumturine,
po sa shume kam njohur edhe fatkeqesine!

Neper endrra shkoj dhe dashurine shikoj,
e bukur,madheshtore,te tille e enderroj,
e veshur me fustanin te bardhe dhe me shkelqim,
ne duart e saj prej engjelli,po mbahet fati im....

Shikoj buzet e saj dhe etja me terbon,
shikoj trupin e saj dhe bukuria me verbon,
shikoj zemren e arte dhe shpirtin e vajtuar,
shikoj brengen e saj per zemren e lenduar..

Sa shume te kam kerkuar dhe lot per ty kam derdhur,
sa shume kam enderruar dhe male sa kam bredhur,
maleve te larta me ty kam qendruar,
me sy te dashuruar ket bote e kam shikuar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Dashuria e shprehur me POEZI   Sun Aug 31, 2008 12:43 am

Te mbolla si lule,te mbolla ne zemer,
emrin "dashuri" te vura si emer,
te vadita gjate dhe kujdes te dhashe,
"behu ti e bukur",me fjale sec te thashe..

Te shifja perdite shtatin si e hidhje,
te ndjeja aromen qe ti vete e zgjidhje,
kishe shume aroma,nga nje ne cdo dite,
doje shume te rriteshe por te duhej drite!

Te dhashe dheun,ujin plehun une ta dhashe,
te dhashe zemren time "ta kam fal"_te thashe,
shikoja si rriteshe dhe shtatin hudhe lart,
ishe vepra ime ne te bukurin art!!

Sa doje te rriteshe,sa etje qe kishe,
sa shume uje kerkoje sa doje te vaditeshe,
sa shume drite kerkoje,nuk doje erresire,
nuk doje kurre te flije dhe me thoje "jam shume mire"!

Nje dite ti u rrite,u bere trendafil i bukur,
"dua te rritem akoma",ate dite sec me je lutur,
"mos me ler te thahem",mes lotesh mu lute,
ah ne ate cast zemren ma kepute!

Te dhashe dhe te dhashe,gjume me nuk flija,
vec prane teje lule doja qe te rrija,
te jepja,te jepja dhe me shume kerkove,
dhe nga une njehere ti pushim nuk doje!

Njehere sec tu luta_"te lutem fli pak",
"nuk kam kohe me the sepse nuk rroj gjate",
te putha petalet dhe zemra mu lendua,
ah sa shume me dhemben keto fjalet e tua!

Sa i bukur ishe trendafili im,
ne cdo cast trishtimi me jepje gezim,
sa embel ndricoje,sa magjik ti ishe,
deshirat mi plotesove,me dhe cfare ti kishe!

Nje dite gjumi me zuri,drita ishte fikur,
te kerkova gjate po ti kishe ikur,
me shume ze therrita dola te kerkoja,
qava dhe lutesha,dhimbjen se pranoja.

Me mungon ti shume trendafili im,
me thuaj ti valle kush me jep gezim?
kush do mundet valle te zere vendin tend,
me thuaj ku je me thuaj ne cvend?!Dashuria eshte nje ndjenje qe cdo gje parakalon,
dashuria eshte e verber dhe asgje me nuk shikon,
Dashuria eshte mizore sepse vuajtje shkakton,
dashuria eshte njerezore,lumturi ajo krijon!

Dashuria eshte nje zog qe se mban dot ne kafaz,
dashuria eshte nje femer sot e mbushur me maraz,
dashuria eshte nje peme,ku cdo dege gjelberon,
dashuria eshte kjo fushe ku cdo gje po lulezon!

Dashuria eshte ky lot qe po rreshket ne syte e mij,
dashuria eshte ajo qe na ben te mbajme zi,
dashuria eshte nje dhimbje qe kaq shume na gllaberon,
dashuria eshte e eger dhe shume fort ajo kafshon!

Dashuriaeshte e bute si ky qengj ne ket lendine,
dashuria eshte jehone dhe nga lart po oshetin,
dashuria eshte parajse,nje parajse shume e kerkuar,
dashuria eshte magjike,shume sekrete ka ne duar!

Dashuria te jep jeten po te jep dhe hidherimin,
dashuria te jep vdekjen po te jep dhe vete gezimin,
dashuri je madheshtore,po mos bej ti keq me kurre,
dashuri mos robero,mos i bej ti zemrat gur!


Sa here kam pyetur veten,kush eshte dashuria,
ku jeton kjo ndjenje qe mori mendte e mia,
ku e ka burimin,ku eshte vete sekreti,
a jeton ne toke ,a eshte cope deti?!

Si mund ta ushqejme,qe ajo mos vdese,
cfare te mund te bejme shpirtin mos na trese,
cfare fustan ti vesh,cilen ngjyre kerkon,
pse vetem te kuqen ajo preferon?!

Si mund ta mbaj gjalle dhe te rri me mua,
me thuaj te lutem si ti them "te dua",
mos ndoshta gaboj dhe shume i kerkoj,
mos e kam une fajin pse kaq shume vajtoj?!

E njoha dashurine,e takova vete,
me tha "mikja ime,jam mese e vertete",
shume sekrete kam,smund te ti them dot,
gjeni shtepine time,po mos dirdhni lot..!

E zhgenjyer jam sot,biles shume e vrare,
akoma ne sy lotet sme jane thare,
vazhdoj te besoj,nje dite do me takosh,
ilacin e dhimbjes ti do ma tregosh!


Nje yll diku shkelqen,nje tjeter po rrezohet,
dikush po puthet lehte,nje tjeter argetohet,
nje zemer sec po lind,dikush po jep nje jete,
nje tjeter po gezon dhe po behet me flete....

Dikush sot jep betimin..."gjithmone do te te dua",
dikush kendon nje kenge dhe me rri prane mua,
ky yll sa fort shkelqen dhe nates i jep drite,
me mall po e veshtroj...."te lutem mos u fik"!!

Dikush po fle ngadale,dike ka perqafuar,
"po ti moj hene e bukur,per ke po rri menduar"?
dikush shume larg po ndodhet dhe malli e ka zene,
nje dhimbje dashurie sa prapa e ka lene....

Dikush po shkruan vargje,dikush sa shume mendon,
dikush po qesh me tutje,dikush tjeter vezhgon,
nje engjell diku lart me floket tim po luan,
me dore me perkedhel dhe thote "pse vuan"!

Nje trendafil i kuq ne dore me erdh papritur,
dikush ne zemren time sec hyri pa trokitur,
ja kjo eshte bota e endrrave te mia,
e merrni vesh tani se ceshte dashuria?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dashuria e shprehur me POEZI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dashuria e shprehur me POEZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: