ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Minir Jusufi -Bashkėbisedim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Minir Jusufi -Bashkėbisedim   Mon Jun 30, 2008 12:24 am
Hyjmė nė bisedė e sipėr me kantautorin,kompozitorin,shkrimtarin si dhe kėngėetarin Minir Jusufi nga Dollogozhda.
Historia e Dollogozhdės pėr ata tė cilėt e njohin ėshtė mjaft e bollshme,pasuria e saj ka njė jetė intime e cila ėshtė shumė ngushtė e lidhur me Dollogozhdėn.
Ju qė jeni nė mėrgim si dhe ne qė jemi kėtu na lotojn sytė pėr vendlindjen edhe pėr guret kemi pėrmallim.
Na merr malli pėr njerzit,malet,kodrat,fushat,shtėtepit e braktisura etj.
Mu pėr kėtė vendosem tė hyjmė pra nė bashkėbisedim me Minir Jusufin,i cili na kėndon pėr malet,fushen,trimat,mėrgimin,mėrgimtarin,konkretisht na tregon pėr Dollogozhdėn.


Argent: Kush eshte Minir Jusufi me pak fjalė?
M.J: Ka lindur nė Dollogozhdė (me ni fjal ėshtė Dollogozhdar) merret me muzik,shkrim,kompozim,njeri antar i rėndėsishėm i jetės kulturore.


Argent:Kur Keni filluar te Kendoni per here te pare?
M.J:Qė ne moshėn e fėmirisė por se albumin e par "JETA IME" e nxorra nė shitje mė 1993.

Argent:Cka te shtyn te meresh me Muzike?
M.J:Cdo njeri ka ni mall,secili mallin e shpreh nė mėnyra tė veta,dikush shprehet me mimika,dikush me fjalė,dikush me tė mirė,dikush me tė inat....Unė vendosa me Muzikė.

Argent: Ne sa festivale/Koncerte ke marr pjese?A mundesh ti numerojsh?Dhe Cfar Sukseshe ke pasur nė tė?
M.J:Kam marrė pjesė nė disa festivalle&koncerte,pikėrisht kėnga ime "Trimat e Dollogozhdės" zuri cmim tė parė nė festivallin "Keng Jeho"Strugė si dhe nė festivallin e Radushės bashkė me Sh.K.A "Besa" Dollogozhdė.Kam marrė pjesė me kompozime pėr femije nė Kercovė,Tetovė,Strugė,Shkup,Strumicė e disa festivale tjera.


Argent: Cka ju shtyju ideja nje keng per Legjenden tone kombetare Komandant Struges Nuri Mazari?
M.J: Ai ishte ni trim i pakrahasueshėm,dhe une vendosa tu tregoj tė tjerėve pėr trimėrinė Dollogozhdare.Ai luftoi duke mos e llogarit edhe jetėn e tij pėr tė mirat tona,dhe une vendosa ti kendoj,ta permend atė.

Argent: Dim se jeni edhe Kompozitor Po ashtu edhe Shkrimtar,Cka mund te na flasesh per ketė?
M.J: Unė e kam ndermend tė shkruaj,kendoj,kam filluar ti shes tekstet e mia,pregatis albumin mė tė ri qe do ta titulloj "Ti ke harru se jemi dashtė".Kam edhe librin e ri ne botim tė cilėt nese gjejm ndonje donacion sė shpejti do ti publikojė.

Argent: :"Minir Jusufi kėndon edhe nėpėr Dasma,sa ėshte e vėrtet kjo?
M.J: ėshtė mė se e vėrtet,pikėrisht dasmorėt mund te zgjedhin cilin do kėngėtar qė dėshirojne,ndėrsa orkestra eshte krejtsisht e imja.Po ashtu po qė se dėshrion dikush qė lexon kėtė artikull mundet tė paraqitet ne web-sajtin tuaj pėr rezervim

Argent:Si e njeh Dollogozhden qe deri tani po jeton ne ende nė tė?
M.J: Dollogozhda nga pikshikimi im me hapa te ngadalsuara ėshtė betuar,.se:Do ti plotesojė krejt kushtet pėr pritjen e cdo Bujari,kurse une,i kam kėnduar dhe do ti kėndoj,i kam shkruar dhe do ti shkruaj....


Argent: Cila do ishte gjeja qe do i thoshit "MJAFT" ne Dollogozhde?
M.J: E kemi vendlindje dhe skemi ku shkojmė

Argent:Cka mendoni per organizimet Dollogozhdare?
M.J: Une e hapa SH.K.A "Besa"Dollogozhdė e cila akoma egziston dhe jam i gatshėem tė kontribojė nė tė,e kam hise,dhe jam Hoxhe.

Argent:Cka mendoni per organizimin e mbremjes se ndrrimit te viteve 2006/07?Ne te cilen moret pjes dhe ju dhe u prite teper i dashur dhe i ngroft ne publikun Dollogozhdar?
M.J: Ai koncert nuk mendoja se do ishte aq e organizuar,pėr mua mė la pėrshtypje dhe kryesorja pritem vitin e ri me Muzike (hahah Qesh...) dhe shpresoj se akoma do marr pjesė ne aso manifestime.Argent: Fjalet Tuaja Per http://www.dollogozhda1.it.gg
M.J: I pėrshendes tė gjitha ato tė cilėt e lexojn kėtė artikull,dhe inshalla shihemi tė gjith se bashku nė Dollogozhdėn Tone.


www.dollogozhda.be : Dhe se fundi,ju falememinderit qe moret ftesen per nje bashkbisedim,te urojm suksese ne jeten tende muzikore e poetike.
Minir Jusufi : Po ashtu ju uroj sukseset e mija per punen tuaj qė ėshtė shum e rėndėsishme pėr ni vendbanim sic ėshte Dollogozhda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Minir Jusufi -Bashkėbisedim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Intervista-
Kėrce tek: