ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dollogozhda vendlindja ime...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Minir J.Numri i postimeve : 1
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Dollogozhda vendlindja ime...   Wed Jun 04, 2008 8:45 pm

Unė,dollogozhdar jam...
Kam lindur,jam rritur dhe ketu jam thinjur,d.m.th. Dollogozhdar me emer e mbiemer,permes legjendash dhe burimesh.Dollogozhdar jam unė,Un i bluajtur mire neper guret e mullirit dhe i situr mire neper sitat e njerzve te moralshem.
D.m.th nese do te shkruash per Dollogozhden,do te thote te jesh Dollogozhdar,sepse,perndryshe do te zhytesh neper kodrat dhe malet e lashta te ketij vendi.
Dollogozhda,vendlindja ime dhe e juaja..,pra te respektuar gurbecar te gjitha gjurmet qe le jeta pas,humbin,por ama,gjurmet e vendlindjes JO! e mire apo e keqe ,fundi eshte vendlindja juaj,fundi eshte shtepia juaj ku koka dikur domosdo do te bjere.
Dollogozhda e dha provimin dhe tash fale jush te nderuar permendet neper libra,ashtu sic thuhet te permendeni edhe ju dhe te mos vdisni kurre!
Sepse,ju e dini qe shume kane vdekur e jane harruar kurse juve do tju mundesohet qe shembelltyra juaj te jete e pavdekshme ne internet,ne vendin ku na bashkon www.dollogozhda.be
Dollogozhda e imja dhe e juaja ka nevoje per ne,se ne perbejme nje shtylle nga kater shtyllat e saj.
Dollogozhda e zhytyr nen hijen e rende te sllaverizmit,ashtu heroikisht jeton prete percjell breza , e brezni,niper e mbesa.
Sa here don ta kujtojsh Dollogozhden se pari perkujtojn RRAPIN qindra e qindra vjeēar qe aq burra ka pritur e percjellur edhe prape nuk eshte thinjur.
Dollogozhda e shekullut XIX eshte sy ēel siē ishte edhe neper te tjere shekuj.Ajo deshiron sa me teper djem te kete edhe ta ngope syrin nen hijen e rrapit ku me te vertete bisedohet per preokupimet e saj...
Pra kjo eshte Dollogozhda ime e juaja e ngritur koke larte e sy ēele perpara jush qe ju mbron ne gjoksin e vet te perhershem.
Vellezer dhe motra kudo qe te jeni Dollogozhda eshte betuar me dore ne zemer se: Nuk do tju le asnjeher vete,do te jete me ju sikur nena qe ruan birin e saj,fundi Dollogozhda eshte nena juaj dhe ju rondertoni,ashtu siē kenaqet nena me birin,pra brezat lindin e vdesin,por Dollogozhda JO!
E kjo eshte Dollogozhda e imja dhe e juaja gurbetqar te respektuar qe me ju behet edhe me e begatshme dhe me e vyer dhe thot me sy me sy se edhe kapacitetin tuaj e ka dhe per ju ben ēmos te doni vendlindjen,te jeni ata qe duan vendlindjen dhe te dilni te apeluar ne perkrahje e siper.
Ne jemi ata qe i kendojme,apo i shkruajme,por,ja qe koha kerkon vete perkrahes per kete pune te shkoqitur se leximi thuajse ka rene.
Po ne dhe ju duhet ta ngrejme ate dhe jepni perkrahje "Kokave te mdhaja",se vetem ata e parashikojne te ardhmen,sepse te miren e mbuloi e keqja!
Desha te komentoj kete te fundit se rruga partiake e futur thelle ne zemrat dollogozhdar nenvizon qytetarin e ndershem e te rendomte.
Kjo perēarje e mundesishme dhe e kurdisur ne oren qe rri varur ne mur dedikuar per ne dhe prek mu aty ku rreh damari me i afert,dhe zgjon mu ata te pergjumurit.
Kjo eshte Dollogozhda ime dhe e juaja,e dua dhe do ta dua perjetesisht.
Falemenderojė,Zotrin e nderuar njekohesisht zoteruesin e kėsaj web-faqe ne internet, Z. Argent Alasani, i cili der ne dere kerkon dhe deshiron te permbledh vendlindjen ne nje vend te bashkuar.Falemenderoje qe na japin mundesi te shprehim atė qe ndjejm se ne te mire e ne te keqe ne jemi ata qe duhet ta mbrojme vendilidjem tonė.
Dollogozhda,vendlindja im,ku kam lind e do vdes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dollogozhda vendlindja ime...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: