ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nuri Mazari,vepra jote ende spo vdes!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mevlan
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 27
Vendodhja : Dollogozhda // Italia, Rimini
Registration date : 23/02/2007

MesazhTitulli: Nuri Mazari,vepra jote ende spo vdes!   Sun May 11, 2008 1:43 pm

Nuri Mazari,vepra jote ende spo vdes!

"Si tė vranė nė mes tė fshatit
At natė kur binte shi
Si tė vranė,i vraftė zoti
Edhe atij u ngjaft si ti
Ti vdiqe ashtu,me sy ēele-vdiqe
Me gojė hapur- Vdiqe
Vdiqe tue thene, AMANET KOMBIN
,AMANET LIRINE

Qau qielli hiē pa ndal
Shkoj haberi gjer n'tirane
S'ndali hovi-vaji lotin
na kan vrarė patriotin.

Kush e prek me gisht luftarin
Pėr njė ēast ja ndezin zjarrin
Kush e prek me gisht Trimerin
Ne do tja kallim alltin" .

Autor: Minir Jusufi
Kantautori dollogozhdar pra Minir Jusufi,edhe kesaj here ai me mundimin e tij krijoi nje keng per komandant Strugen ne te cilen pershkruan dhimbjen qe ka familja e Nuri Mazarit.


Kjo keng permban kete text:

-ēka nėna qė qan me za
Djalin thot kush ma ka vra
Djalin thot kush ma ka vra
Kush dy plumba i ka ra
Kush e vrau nė mes shokėve
Drit me sy ai kurr mos paft
Kush e vrau nė mes lotėve
Edhe atij si aj i ngjaft!

Ti ske vdekur por je gjall
Nė flamurin kombėtar
Se luftarėt kurr nuk vriten
Si tė gjall prej varrit ngrihen
Se luftarėt kurr nuk vdesin
Si tė gjall pran kombit mbesin!!!

Kush e vrau djalin tim
Thot nėna me lot ne sy
Kush ja mor jeten luftarit
Tuj shpalos ēeshtjen shqiptarit
Kush e vrau e vraft zoti
terr i zi i kaloft moti.

Se shpejti mendojm se kjo kengė do dal ne shitje! Se me te vertet ka nje tingull dhe nje text mjaft prekes dhe mjaft te mirė ashtu siē edhe vet kantautori din te krijoi nje keng.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioarta.tk
 
Nuri Mazari,vepra jote ende spo vdes!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Vazhdon ikja masive e tė rinjve (Foto)
» Edhe njė zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Vdes mbreti i muzikės pop Majkėll Xhekson

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: