ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 POEZI-SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Sat Apr 26, 2008 11:12 pm

SOT
Si ndihem sot?
S“mund e pėrshkruaj dot
po tė u desh ujėvara
kam njė lum me lot.

Sot
dhe qė nga sot
mėngjez pėr mėngjez
pėrditė lot do derdhi
dhe ngapak do vdes.

Ēdo forcė qė e pata
kėtė mėngjez e humba
mė fal mikja ime
mė nė fund tė humba.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Sat Apr 26, 2008 11:17 pm

MBRĖMĖ
Mbrėmė mė qove letėr
s“munda tė e lexoj
mi ra loti sipri
dhe ma trubulloj
Qka munda t“dalloja
dy zemra tė ngrira
njėra ishte e jotja
tjetra ishte e imja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Sat Apr 26, 2008 11:19 pm

ZEMĖR E KĖPUTUR
Zemėr e kėputur nga malli
po bėri dikush tė talli
bėnė mėkat s“i shpėton dot
as nė kėtė,as tjetrėn botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Fri Jul 11, 2008 1:56 am

NDARJA
Grumbuj kujtimesh
rrjedhin nėpėr mote
prej zemrės time
deri te zemra jote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Fri Jul 11, 2008 1:58 am

DIKU LARG
Ti nė atė skaj
unė nė kėtė skaj
zemrat epshin
nuk e ndajnė
jeta qenka
sulm i madh
oh,e oh, vaj e vaj::::
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Fri Jul 11, 2008 2:01 am

UNĖ JAM MBUROJA JOTE
Roje i bėhem
lotit tėnd
tė mos ta pikoj
fytyrėn
dritė i bėhem faqes tėnde
mos pėrdor pasqyrėn
do t“bėjė vend nė zemrėn time
unė,mėrgimtari i vjetėr
nuk kam frikė sakrifikimet
s“dua t“shoh n“krah tjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Fri Jul 11, 2008 2:04 am

kam rėnė nė hall

Nė zemrėn time
vlon njė mall
tė mė thuash
veq atė fjalė
ti mbyllesh
bėhesh dry
mė bėnė
tė vuaj pėr ty...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Fri Jul 11, 2008 2:07 am

VETĖM TI Mė VRET

Rrufe prej qielli
qė godet
as stuhi dhe as tėrmet
nuk frigohem qė mė vret
as puna s“mė tretė
as lodhja s“mė mundon
as plaga s“mė dėmton
as nata pa fjetė
asnjė shtrėngatė nė jetė
vetėm ti mė vret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Tue Jul 22, 2008 7:58 pm

JEHONA E SHEKUJVE


Aty pran trotuarit
rrokaqielli pėrgėdhel yjet
mė poshtė
nėn hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit

Nė guvėn e shpirtit

Nė guvėn e shpirtit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Tue Jul 22, 2008 8:00 pm

FJALA JUAJ


Nė kujtesė do mbetetajo fjalė
qė vjen maleve
me flakėn e kushtrimit
heu
kush ėshtė trim
se ora ka ardhė
ujkun e ēalė
ta heqim zvarrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Tue Jul 22, 2008 8:03 pm

UNĖ DHE MALLI
Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli

na mbyti halli
i kėsaj jete jallane


Kur s’kam gjumė fare
ndez njė cigare
brengat i kthej nė tym
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Tue Jul 22, 2008 8:11 pm

Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli

na mbyti halli
i kėsaj jete jallane


Tėrė kohėn u rropate
pėr kėtė jetė bajate
ndėrtoje kulla prej letre
rrokaqiej e pallate

Atė qė bėje ditėn
rrėnoheshin brenda nate


Falė tė qoftė
o miku im
kjo jetė na qenka
veē njė mashtrim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Tue Jul 22, 2008 8:15 pm

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ
(METUSH KRASNIQIT)
Nė Dajkoc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė
pėrjetėsie

Kėndon bilbili
maje lisit
pėr njė legjendė
qė e lindi fisi

Kėndojnė nė kor
shkėmbi
e lumi
duke rėnė
nėpėr fushė
pėr shqiponjen e Krasniqes
nė qiellin e kuq
tė Kosovės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolliNumri i postimeve : 101
Registration date : 25/04/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   Thu Oct 02, 2008 9:34 pm

NE JEMI ARDHMĖRIA

Ne jem lule pranverore,
Jeta pa ne, s’ ka kuptim.
Ne, jemi qenie njerėzore,
Nuk jem kafshė pėr trafikim!

Ne, nuk jemi botė shtazore,
Mall pėr treg – mish pėr kasap!...
Ne, jemi qenie njerėzore –
Kėrkojmė mbrojtje nė ēdo hap !

Edhe ne, e duam jetėn,
Gjithė gėzimet, lumturinė...
Edhe ne , kemi tė drejtėn –
Ta gėzojmė jetėn dhe lirinė !

Ne, s’ jem mallra pėr trafik,
Nuk jem mish pėr korba t’ zi,
Ne, nuk thithim narkotik,
S’ jem monedha pėr tregti !...

Jemi ardhmėria e kėsaj bote,
Qenie e shenjtė madhėshtore .
Ne, nuk jemi dolli prej gote ,
Pse kemi lindė – nuk jemi fajtore !

Mos pėrbuzni mrekullinė ,
Mos u kėnaqni me tymosje ,
Mos helmoni ardhmėrinė ,
Mos i sillni botės shfarosje !

Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI-SHABAN CAKOLLI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI-SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: