ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ekologjia-Projekt i shkolles sonė qe mori ēmim...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ShefkieNumri i postimeve : 1
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Ekologjia-Projekt i shkolles sonė qe mori ēmim...   Sun Mar 23, 2008 10:40 pm

Me rastin e 21 marsit(dita e ekologjis)shkolla jonė mori pjesė nė olimpiadėn garuse tė organizuar nga kolegji Jahya Kemal.
Qėllimi i kėsaj olimpiade ishte qė nxėnėsit ti shprehnin mendimet dhe idet e tyre lidhur me rrėziqet qė i kanosen Planetit
tonė .Nė olimpiadė moren pjes 26 shkolla,ndėr ta 6-8 shkolla shqipe,tė tjerėt tė gjithė maqedonas.
Shkolla jonė u pėrfaqėsua nga nxenėset:Shefkije Alasani,Alberta Ilijazi,Amijet Sela dhe Fjiolla Mamudi.
Ato u paraqiten me njė projekt jashtzakonishtė tė mirė,ku kishin paraqitur gjėndjen e fshatit tonė lidhur me mėnjanimin
dhe menaxhimin e mbeturinave nė vendin tonė.
Tema e projektit ishte "MBETURINAT RREZIKOJN SHENDETIN".
Pak a shum ne u munduam qė ne projekt te paraqisnim gjėndjen e pėrroit
nė fshatin tonė.I cili vite mė parė ishte njė ndėr deponit kryesore tė mbeturinave,mirepo me ndihmėn e projekteve dhe
shoqatave tė ndryshme arritėm deri nė pėrmirsimin e tij.Kjo ndikoi shumė nė vlesimin e juris.Ato habiteshin kur ne flisnim
me aq ėndje e pasion pėr tė ardhmen e fshatit ton.
Lidhur me mėnjanimin e mbeturinave ne anketuam disa banor tė Dollogozhdės.Ato u pėrkisnin grupmoshave tė ndryshme,si nxėnės
tė gjimnazit,nx. tė shkollės fillore,penzioner,etj.Gjithashtu u anketua edhe Kryetari i Bashkesis Lokale tė Dollogozhde
Z.Fejzi Ziba,si dhe Kryetarin e shoqates ekologjike nė dollogozhd Z.Lirim Dani.
Ishin keto pytje:

1.SA ESHTE AKTUALE DUKURIA E MBETURINAVE NE FSHTIN TUAJ?

Z.Osman Sela

Dukuria e mbeturinave nė fshatin ton ka qėnė dhe do tė jet gjithmon aktuale,pėr arsye se banoret vendas dhe tė ardhur nuk
kan kujdes pėr ruajtjen e ambijentit tė pastėr dhe higjenik.Pjesa me e madhe e banoreve tė vendit mbeturinat i hedhin vend
pa vend.Tash nė vendin ton egziston njė shoqat e cila merret me mirmbajtjen e mbeturinave,tė cilat hidhen nė njė vend tė
caktuar apostafat pėr hedhjen e mbeturinave tė tė llojeve.Per kete arsye mund tė themi se ambijenti ku jetojm ėshtė i
mbrojtur nga persona qė nuk kujdesėn per ruajtjen e ambijentit ku jetojm.2.SA HER BRENDA VITIT NDERRMERNI AKSIONEPER PASTRIMIN E FSHATIT?

Z.Fejzi Ziba

Ne si qytetar tė Dollogozhdėsjemi te organizuar per mbrojtjen e ambijentit jetesor.Ne fshatin ton funksionon organizata
private 16 DHJETORIe cila merret me me higjenen,pra bėn grumbullimin e mbeturinave te amviseris dhe i dergon ne vendin
e posatcėm e destinuarsi vend per hedhjene mbeturinave.Kjo nderrmarrje kryen kaer her ne muaj marrejen e mbeturinave
dhe besoj se se kjo eshte e mjaftueshme,mirepo ndodh dukuria sepse nuk ithirren pageses krejt qytetaret e kjo con te ajo
se keta i hedhin vend e pa vend duke e ndotur ambientin qe na rrethon.Ne si qytetar jemi te gateshem qė tė ndihmojme nė
ngritjen e vetėdijes sidomos tė nxėnėsit qė tė edkukohen me kete shkence pra me ekologjin.
do tė punojm qė ambienti jon tėjet i paster,me pastrimin e te gjith mbeturinave pran burimeve te ujit,pran vendeve tė
gjelberuara,do vazhdojm te mbjellim fidane te tjera si ajo me 12 mars te ketij viti,pra do rrisim sasin e oksigjenit ne
atmosferė.3.SA JAN AKTIVE ORGANIZATATPER MENAXHIMIN E MBETURINAVE?

Nx. Shefkije .A,Alberta .I dhe Amijet .S.


Ne fshatin ton per menaxhimin e mbeturinave interesimi i banoreve vendas eshte ne nivelin e duhur.Prandaj organizatat
masivo-politko regullisht vendosin qė ambijenti jetesor te jet i paster.Per kete arsye mund te sjellim ne perfundim
se ambijenti jetesosor eshtwe ne nivelin e duhur ,per arsye se per ruajtejen e ambjentitjetesor diskutohet gati ne
cdo mbledhje.


4.A EGZISTON DEPANI E CAKTUAR PER MBETURINAT NE FSHAT?

Nx Argent alasani

Po egzistojne,mirepo nuk respektoen nga te gjith banoret e Dollogozhdės,qe nenkupton se Bashkesia Lokale ka caktuar
nje deponi te mbeturinave nga e cila cdo banor i Dollogozhdes eshte i detyruar te paguaj nga 200 denar ne muaj per
mbledhjen dhe hedhjen e mbeturinave ne nje vend te caktuar.Mirepo nuk respektohet nga te gjith dollogozhdaret,kete
e verteton edhe vet fakti gjetjes se mbeturinve kudo ne fshat(si ne gjender ,periferi etj).


Nga kjo qe lexuat me lart perfunduamse dollogozhdaret perafrsisht dhan pergjigjje te ngjajshme,pasiqe dihet se jane
deshmitar te te njejtit vend.ato potencuan se kantat per hedhjen e mbeturinave,mbledhja dhe deponimi ne nje vend te
caktuar do ta shendrojn fshatin ton ne nje vend me atraktiv.
Gjithashtu ata shprehen shqetesimin e tyre lidhur me vendin e deponimit .
Mirepo duhet theksuar edhe ajo se vite me pare shoqata per menjanimin e mbeturinave nuk ka egzistuar fare dhe
mbeturinat jane deponuar rrugeve te fshatit.

Nxėneset pas ēmimit flasin:

''Qellimi kryesor i projektit ton ishte qe me idet tona te ndikojm ne ndergjegjen e atyre te cilet e prishin dhe
e shkaterrojn mjedisin jetesor,dhe te kuptojne se c'eshte me e mira,me e bukura dhe mbi te gjitha me e pastra.
Me pak fjal kjo ishte ideja jon.Ne u munduam shume qe mendimet tona ti shprehnin sa me mire dhe mendoj se ia dolem mban
sepe ne morem vendin e par per prezentim me te mire dhe si shperblim na dhuruan 100 Euro.
Qe nje gezim i papershkrushem me fjal kur juria thirri emrin ton,gezimi qe me i madh pasiqe deri ateher nuk kishte
fituar asnje shkoll shqipe,ne fakt vetem shkolla jon dhe shkolla Ekrem Jakupi-Koroshisht ishin te vetmet shkolla
shqipe qe moren nje cmim.Ne jemi shum te lumtura qe ne mundem ta vertetojm faktin se ne dollogozhdaret ne
pergjithesi jemi te talentuar ,mirepo nuk na jepet mundesia qe ne ta ta shprehim talentin tone.
Ne rinia dollogozhdare do te luftojme per nje te ardhme te bukur e te lumtur''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ekologjia-Projekt i shkolles sonė qe mori ēmim...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krimet e komunizmit / Bilbil Klosi, gjykatėsi komunist qė dha shekuj burg dhe u mori jetėn qindra antikomunistėve
» Sokol Demaku: Bisedė mė Vera Kurti, mėsuese e edukimit special mė fėmijėt...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: